Hej. Jeśli to czytasz to znaczy, że jesteś zarejestrowanym użytkownikiem naszego forum. Kliknij tutaj aby się zarejestrować i w pełni korzystać z forum.

Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB
#1
Jako że zostałem poinformowany że jest spore zapotrzebowanie na taki tutorial mam przyjemność zaprezentować temat z którego każdy krok po kroku będzie mógł dowiedzieć jak przy użyciu FMCB uruchomić kopie zapasowe gier z Playstation 1 na Playstation 2

Oczywiście mając FMCB możemy uruchamiać gry z PS1 nagrane na CD. Jest z tym trochę więcej zachodu niż z grami z PS2 ale da się.

Do uruchomienia kopii z PS1 potrzebne nam będzie:

- karta z FMCB
- program PSXLAUNCHER.ELF
- oryginalna gra z PSX z regionu w którym mamy konsolę
- kopia oryginalnej gry lub import (region dowolny)
- trochę taśmy, chusteczek lub co tam jeszcze chcemy użyć zamiast blokad od Swapa

1. Blokujemy wszystkie 3 czujniki otwarcia klapy w konsoli. Jak to zrobić? Poszukaj na YouTube, jest tam wiele filmików instruktażowych jak przy pomocy taśmy i chusteczek oszukać czujniki (nie używaj kleju!).
2. Kopiujemy program PSXLAUNCHER.ELF na kartę pamięci (program na pendriva, z pendriva uLaunchELFem na kartę).
3. W konfiguracji FMCB przypisujemy PSXLAUNCHER.ELF pod któryś z przycisków w padzie (radze nie przypisywać programu do L3 i R3, ja przypisałem do L1).
4. Nagrywamy grę z PS1 na dobrą płytę CD programem Alcohol 120% z profilem nagrywania dla Playstation (z tego co się dowiedziałem "dobrymi płytami" CD są Verbatim CD-R z AZO, można także użyć Sony).

W tym momencie PS2 jest gotowa do uruchamiania kopii z PS1. Jak uruchamiamy gry? Nic prostszego

1. Do wyłączonej konsoli wkładasz oryginalną grę z PS1 (każda płyta da radę jednak nie na każdej płycie wszystkie gry będą działały, decydującym elementem jest tu rozmiar TOC o którym napisze na dole w FAQ, póki co wystarczy Ci widzieć że TOC musi być jak największy) Jeżeli nie chcesz się bawić w szukaniem gier z odpowiednim TOC, zjedź na dół tego posta i przeczytaj o nowym sposobie z zastosowaniem płyty Breaker Pro
2. Wciskasz i trzymasz na padzie klawisz który przypisałeś do PSXLAUNCHERa i włączasz konsolę.
3. Puszczasz klawisz dopiero jak na ekranie pojawią się wyłącznie białe napisy na czarnym tle z instrukcją obsługi PSXLAUNCHERa
4. Gdy płyta przestanie się kręcić wyjmujesz ją
5. Wkładasz kopie
6. Wciskasz X na padzie, po chwili płyta ruszy i gra zostanie wczytana. Możesz grać.

FAQ:
1.Czy muszę patchować gry z PS1?
Nie! Aby tym sposobem uruchomić gry z PS1 nie musisz ich patchować.
2.Czym jest TOC?
TOC czyli Table of Content jest odpowiednikiem dyskowej tablicy partycji dla płyt CD. W skrócie jest to informacja zapisywana w obszarze początkowym płyty informująca czytnik o wielkości i ilości danych na płycie.
3.Czemu TOC jest tak ważny?
PSXLAUNCHER pozwala konsoli na zaczytanie TOC z oryginalnej płyty, a później odczyt danych z kopii zapasowej dlatego oryginalna płyta powinna pojemnościowo być taka sama lub większa od kopii zapasowej którą chcemy uruchomić. Nie jest to już tak ważne, patrz niżej
4.Skąd mam wziąć gry z dużym TOC?
Podobno największą grą wydaną na PS1 jest Twisted Metal 4 PAL (TOC podobno 78:XX:XX), moim zdaniem dobrym rozwiązaniem są płyty z demami z gazet gdzie próbowano upchnąć jak największą ilość gier. Mimo tych wskazówek nie jestem w stanie podać konkretnego tytuły na którym odpalą wszystkie gry. Trzeba próbować metodą prób i błędów. Z czasem postaram się znaleźć w swojej kolekcji gier na PS1 grę o największym TOC i podać tu jej tytuł, może to nie będzie pewniak ale zawsze dobry start. Możesz też skorzystać ze sposobu zamieszczonego na dole tego postu
5.Z jakich gier Ty korzystałeś uruchamiając kopie?
V-rally 2, Gran Turismo 2 Arcade Disc, Barbie Detective, do gier z dużym TOC używałem płyty Breaker Pro, więcej info niżej
6.Gra nie chce zapisać stanu gry na karcie, co mam zrobić?
Prawdopodobnie używasz karty od PS2. Gry z PS1 mogą zapisywać stan gry tylko na kartach od PS1, najlepiej żeby były to oryginalne karty. PS2 gorzej radzi sobie z podróbkami kart niż PS1. Sam jestem właścicielem nieoryginalnej karty która pod moim PSOne działa bez problemowo natomiast PS2 jej nie widzi.
7.Gra którą uruchomiłem prosi mnie o włożenie karty pamięci w SLOT 1 ale nie mogę tego zrobić ponieważ jest tam włożona karta z FMCB!
Po uruchomieniu gry możesz śmiało wyjąć kartę z FMCB i zastąpić ją kartą od PS1. Zarówno FMCB jak i PSXLAUNCHER jest Ci potrzebny jedynie do uruchomienia gry.

Jeżeli ktoś będzie miał jakikolwiek problem z uruchomieniem gier z PS1 na PS2 śmiało może pisać w tym temacie, w ramach możliwości postaram się pomóc.

Lista gier w których sprawdziłem ich wielkość (TOC), podaję tylko gry mające ponad 70 minut, oczywiście wartości podane są w minutach:

-Tony Hawk's Pro Skater 2 (SLES 02908) - 70:41
-Grand Theft Auto (SLES 00032) - 70:48

BARDZO WAŻNE NOWE INFORMACJE

Tutorial pisałem na podstawie testów tutoriali anglojęzycznych, nie było w nich jednak wzmianki o dość mało popularnym programie o nazwie Breaker Pro. Jest to obraz płyty który nagrywamy na CD-R i wkładamy pomiędzy oryginalną płytę, a płytę z kopią. Wtedy kolejność wygląda tak:

1. Do wyłączonej konsoli wkładasz oryginalną grę z PS1 (może też być Demo Disc)
2. Wciskasz i trzymasz na padzie klawisz który przypisałeś do PSXLAUNCHERa i włączasz konsolę.
3. Puszczasz klawisz dopiero jak na ekranie pojawią się wyłącznie białe napisy na czarnym tle z instrukcją obsługi PSXLAUNCHERa
4. Gdy płyta przestanie się kręcić wyjmujesz ją
5. Wkładasz płytę z Breakerem Pro
6. Wciskasz X i czekasz aż załaduje się menu Breakera Pro
7. Po załadowaniu menu wciskasz X na pozycji "Start Game"
8. Gdy płyta znów przestanie się kręcić wyjmujesz ją.
9. Wkładasz kopię
10. Wciskasz X na padzie, po chwili płyta ruszy i gra zostanie wczytana.

Ta metoda ZNOSI OGRANICZENIA TOC!, oznacza to, że już nie potrzebujesz płyty z dużym TOC, wystarczy jakaś mała oryginalna płytka i każda gra zostanie uruchomiona. Tym sposobem, przy użyciu małego Demo Disc'a (około 38 minut) uruchomiłem: Vagrant Story, Twisted Metal 4 i Silent Hill PL.

Skąd pobrać Breaker'a Pro 1.11 ? Linki poniżej

PROSZĘ ZGŁASZAĆ NIEDZIAŁAJĄCE LINKI NA PW

http://www.mediafire.com/?zaaqvy0j5e8znf4
http://download.hellshare.pl/bp1-1-zip/8813325/
http://ul.to/hpvqu5wt
http://turbobit.net/drt759l2wh54.html
http://www.fastshare.cz/1639731/bp1.1.zip
http://www31.zippyshare.com/v/51409066/file.html
http://www.putlocker.com/file/E646C118F992BED6
http://www.filedropper.com/bp11
http://netload.in/dateiYX7tixMOX4/BP1.1.zip.htm

Sposób w skrócie opisany tutaj./ Kratos
Playstation 2 Slim SCPH-77004, 3xDS2, FMCB
Inne konsole: SMS II, MegaDrive, PSOne, Dreamcast, Xbox, Xbox 360

[Obrazek: XsKg1.gif]
[Obrazek: 1N8cslJ.jpg]
Odpowiedz
#2
Bardzo dobry tutorial. Metodą prób i błędów do zrealizowania dla laika. Mnie się zapewne niedługo przyda, bo chcę skończyć pewną gierkę z szaraka, a ten niestety zaczyna szwankować.

Nie dodawałem jednak nigdy żadnych programów do swojej karty, więc nie wiem czy wykonam to poprawnie-kwestia poruszania się po menu FMCB i wklejenia PSXLAUNCHER.ELF w odpowiednie miejsce.

"W konfiguracji FMCB przypisujemy PSXLAUNCHER.ELF pod ktoryś z przycisków w padzie" - to też może być lekki problem - ale do ogarnięciaSmile
[Obrazek: Kraszuuu.png]
Odpowiedz
#3
Dzięki Kratos za poprawki. Tak czułem że będą literówki. Tutorial robiłem w pracy, a tam mam angielskie przeglądarki które nie poprawiają mi pisowni tak jak na domowym komputerze. Miałem zamiar to poprawić w domu ale skoro byłeś pierwszy to jeszcze raz dzięki.
Playstation 2 Slim SCPH-77004, 3xDS2, FMCB
Inne konsole: SMS II, MegaDrive, PSOne, Dreamcast, Xbox, Xbox 360

[Obrazek: XsKg1.gif]
[Obrazek: 1N8cslJ.jpg]
Odpowiedz
#4
Kurde, coś mi nie idzie. Możliwe, że do tego bootowania mam za mały TOC? Mam płytkę z demami PS1 i waży 560 MB. Kopie mam również PAL i niestety po odpaleniu programu PSXLauncher gry się nie odpalają. Niby coś tam cicho płytka chodzi, ale mogę czekać w nieskończoność, a gra się i tak nie uruchamia. Zresztą powinna raczej od razu zaskoczyć, a czekałem nawet 5 minut i nic.

You wanna play games? Okay, I'll play with you. You wanna play rough? Okay! Say hello to my little friend!

[Obrazek: montana_pl89.png]
Odpowiedz
#5
Za mały TOC, chociaż do tego nie jestem pewny. Spróbuj najpierw odpalić gry ultralekkie np taki Crash Bandicoot 3 waży chyba około 300MB więc od tego warto zacząć.
Playstation 2 Slim SCPH-77004, 3xDS2, FMCB
Inne konsole: SMS II, MegaDrive, PSOne, Dreamcast, Xbox, Xbox 360

[Obrazek: XsKg1.gif]
[Obrazek: 1N8cslJ.jpg]
Odpowiedz
#6
No akurat między innymi na tej grze sprawdzałem. Płytki Verbatimy oczywiście. Nagrywałem prędkością x8, a nawet x24. Kilka płytek poszło się kochać i nic, cały czas to samo.
Dobra postanowiłem jeszcze dać sobie i grom z PSX jedną szansę ;D Jaką dokładnie prędkością nagrywać te gry? Jaką polecacie do gier z PSX na PS2? Alcohola w wersji komputerowej nie lubię, więc nagrywam ImgBurnem. Nie sądzę, żeby była jakaś różnica, bo gry PS2 na DVD śmigają aż miło.
You wanna play games? Okay, I'll play with you. You wanna play rough? Okay! Say hello to my little friend!

[Obrazek: montana_pl89.png]
Odpowiedz
#7
Też palę ImgBurnem. Prędkość dla gier zarówno na PS1 i PS2 to u mnie 8x. Zazwyczaj jeżeli nagrywarka w dobrym stanie i płyty tez to jest nawet zalecane taka prędkością nagrywać. ;]
[Obrazek: 4323df4.png]
[Obrazek: 507271.gif]

Nie pomagam na GG i PW!
Odpowiedz
#8
Ja mam takie pytanie, gdybym przerobił obraz płyty gry z ps1 i przerobił go na płytę DVD działałyby one bez niepotrzebnego kombinowania po spatchowaniu ESR?

Odpowiedz
#9
Nagrałem prędkością x8 na Verbatima CD ImgBurnem i w końcu ruszyło! U mnie był taki problem, że przy grze miałem pliki bin/cue i zawsze nagrywało mi tylko cue, a po nagraniu na płycie nic nie było. Pomogło usunięcie pliku cue w ogóle i nagranie już samego bin.

Warto tez pamiętać, że kopia ma być z tego samego regionu co oryginał, którego używacie do podmianki. No i rozmiar, wielkość danych na oryginale powinna być wyższa niż kopii, inaczej nie pójdzie. Później postaram się poszukać listę gier na PS1 z wykazem ile dana gra zajmuje na płycie.

O tu nieco znalazłem:

http://www.epforums.org/showthread.php?3...hecks-list


(29-10-2011, 13:54)ashin napisał(a): Ja mam takie pytanie, gdybym przerobił obraz płyty gry z ps1 i przerobił go na płytę DVD działałyby one bez niepotrzebnego kombinowania po spatchowaniu ESR?

Niestety nie działałyby.
You wanna play games? Okay, I'll play with you. You wanna play rough? Okay! Say hello to my little friend!

[Obrazek: montana_pl89.png]
Odpowiedz
#10
Widzę, że Kratosowi się udało. Wobec tego moje pytanko. Załatwiłeś sobie "profesjonalne" zatyczki czujników czy ogarnąłeś samoróbki? Chętnie sam bym sobie zrobił, ale nie wiem jaka jest skuteczność i praktyczność takiej prowizorki.
[Obrazek: Kraszuuu.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Instalacja FMCB, czyli odpalanie kopii bez SWAP MAGIC! Cukier 751 311201 19-07-2017, 12:16
Ostatni post: Bloodgrhaam
  Sprawdź czy możesz zainstalować FMCB!!! Szymon 6 4882 01-07-2017, 09:16
Ostatni post: arctos
  Jak skopiować grę (DVD) na FMCB przez DVD Decrypter. Bart 25 21871 16-06-2016, 08:10
Ostatni post: nela118
  Instalacja cross-regionalna FMCB sector 6 8633 03-03-2014, 20:32
Ostatni post: piotros
  Reinstalacja FMCB - Bez potrzeby przerobionej konsoli. Quake96 39 17687 14-01-2013, 23:21
Ostatni post: Draco
  Okładki gier PS2 bizzard12 17 11992 23-02-2010, 16:50
Ostatni post: drakon
  Odtwarzanie filmów DiVX, muzyki MP3, obrazy JPG za pomocą Simple Media System i FMCB Jarek882 0 12811 27-01-2009, 10:21
Ostatni post: Jarek882
  Kilka gier na 1 DVD .CaNN4b[1]s 3 10033 05-07-2008, 21:55
Ostatni post: .CaNN4b[1]s

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości