PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Sprawy techniczne (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-sprawy-techniczne)
+--- Dział: Tutoriale (https://playstationforum.pl/forum-tutoriale)
+--- Wątek: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. (/thread-odpalanie-gry-z-pendraive-a-przez-usbadvance-usbextreme)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Jusko - 11-04-2014

A jaki loader do gier USB polecacie, jeśli chodzi o kompatybilność? Zrzucam coraz to kolejne swe gry do iso i jestem zdruzgotany. Nawet sprawę z niekompatybilnym pendrivem PNY już załatwiłem - wystarczyło raz jeszcze przeformatować go na FAT32 i co miało zacząć działać, to działa.

Aktualnie korzystam z Open PS2 Loader w wersji 0.9.2 i wygląda to tak, że może z 4 gry odpaliłem a reszta nie działa, nie działa, nie działa, nie działa...itd... Wręcz poczułem irytację, że wydałem w ogóle kasę na tego SWAP MAGIC.

Najlepsze jest to, że włażę na stronę kompatybilnych gier i co widzę? Zielony napis WORKS przy moich tytułach, a u mnie - kuźwa, lipa, czarny ekran na wieki przy ładowaniu gry i brak migania diody w PD. Pomyślałem - no kurdę szkoda słów, chyba autorzy powinni się uczyć kompatybilności od twórców softmodów z Wii, na którym wszystko co miałem z USB odpaliło aż miło (wiem, ostre słowa, to dwie różne konsole).

Jakieś wskazówki? Jest jeszcze jakiś ESR niby, ale on do FMCB chyba, a nie mam na niego miejsca na karcie (zresztą jak chciałem zainstalować, nie widział nawet plików w swoim katalogu modules bodaj...).

Czy w ogóle da się coś zrobić, czy przywyknąć do tego, że na 40 moich gier, z 7 zadziała? No, może parę sztuk więcej, ale wynik jest i tak druzgocący na minus.

Wybrałem OPL bo niby jest bardziej kompatybilne od USBAdvanced, ale sam już nie wiem. No jedyne co mam to pendrive USB.

EDIT:

Może jak skombinuję nieco skrętki, to spróbuję grać przez sieć - ale żadna radocha, szczególnie dla rachunku za prąd mieć na raz włączoną konsolę, laptop i TV ;-)


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Boven - 12-04-2014

Bawienie się z pendrivem to chyba gra nie warta świeczki, właśnie z tych powodów jakie podajesz. Jeżeli masz taką możliwość (nie wiem jaki masz też model konsoli), ale spróbuj pobawić się z dyskiem twardym hdd. Możesz np. ze starego komuptera o ile taki posiadasz wykręcić dysk i przylutować go do konsoli za pomocą kabelka ide/sata. Nie pamiętam dokładnie ale wydaje mi się, że wszystkie gry pójdą z HDD, tylko musisz posiadać kilka wersji hd-loadera na FMSB(sprawa kompatybilności gier)


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - tomx1989 - 12-04-2014

Rozumiem że masz konsole w wersji 900xx? bo w innym przypadku kupowanie swap magic to tylko strata pieniędzy. Skoro aż tyle gier ci nie działa to albo jest coś nie tak z tym jak przerabiasz/wgrywasz gry albo coś z pendrakiem/ps2. Granie z USB na Wii to sama przyjemność bo tam masz USB 2.0, w ps2 nawet nie ma USB 1.1, bardziej "USB 0.5" Smile Jeżeli masz możliwość to graj, z hdd, dvd lub smb, usb tylko w ostateczności. Laptop z wyłączonym ekranem dużo prądu nie pobiera, pewnie mniej niż samo ps2, a ps2 + laptop pobierają mniej niż ps3 Smile najlepiej jest posiadać router z funkcją dysku sieciowego.


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Jusko - 12-04-2014

Tak, mam 9004. Testowałem 2 pendraki - jeden krzak PNY, drugi Sony, wciąż testuję na obu. Iso są zgrywane wprost z oryginalnych gier, jak mają powyżej 4GB to przerabiane USB Extreme, co by się na PD zmieściły ze względu na FAT32.

Dziś pozgrywałem kolejne gry i daję sobie spokój. Przetestowałem już nieco ISO i może z 4 gry działają mi OK (no, może 3,5 ponieważ Call of Duty 3 zawiesza się na jednym filmiku pod koniec gry, także nawet nie mogę jej ukończyć). Pozostałe ISO albo nie ruszają w ogóle, albo zawieszają się gdzieś na logo po starcie.

Chwilowo wracam do grania z oryginalnych płytek, bo USB nie ma sensu. A w kontekście Wii z USB nawet nie miałem na myśli przepustowości - bardziej to, że ta metoda po prostu działa, a w przypadku PS2 nie liczę już na to, że coś magicznie się odmieni.

Może skombinuję sobie nieco kabla sieciowego i podepnę laptopa do PS2 - aktualnie jedyne co mi pozostaje. Szkoda - przyznam, że liczyłem na więcej Smile

EDIT:

Może to kwestia fragmentacji ISO - PODOBNO pofragmentowane mogą nie działać. Tylko defragmentuję je, dla pewności 2-3 narzędziami a i tak wali mi "game is fragmented", no to wyłączyłem w OPL sprawdzanie.


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - piotros - 12-04-2014

Jeżeli po pendrive'ie nie działają Ci gry, to na prawdę skombinuj sobie kabel sieciowy i uruchamiaj je przez SMB. Ja spotkałem chyba 2 gry, które mi nie działały w ten sposób, a sporo sprawdzałem. No i dodatkowo sposób ten działa szybciej niż USB... Smile No i jeszcze jedna zaleta, nie trzeba przerabiać obrazów gier... Smile


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Yakuza - 12-04-2014

Zdaje mi się że nie defragmentowałeś pendrive'a. Trwa ona niestety długo i nie jest do pendrivów zalecana, więc lepiej jest używać dysku HDD z przejściem na USB.


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Jusko - 13-04-2014

Na forum PSX-Scene wyjaśniono mi nieco na temat dlaczego tak wiele gier nie działa z OPL. Powód był taki, że w ogólnym skrócie, był on raczej pisany pod HDD, pierwotny autor nie grał z USB i w zasadzie taka możliwość była dodatkiem do całości i siłą rzeczy mniej uwagi poświęcone było graniu z USB. Przy okazji deweloperów do pisania programu nie ma zbyt wielu, więc nie ma się co raczej spodziewać pomyślnego, szybkiego obrotu sprawy.

Polecono mi natomiast loader o dłuższej nazwie Playstation 2 External Storage Device Game Loader (PS2ESDL). Podobno w porównaniu do OPL - PS2ESDL jest tworzony stricte pod granie z USB i jeśli OPL nie daje rady, warto sprawdzić za jego pomocą. Tym bardziej, iż w kwestiach gry z USB może okazać się nawet wydajniejszy od OPL.

Generalnie sprawdziłem to na grze Fatal Frame 2 i coś faktycznie jest na rzeczy - OPL nie ruszał nawet gry a PS2ESDL nie dość, że grę ruszył to jeszcze filmiki rzadko się przycinają a jak już, to bardzo znośnie w porównaniu do OPL. Niemniej o ile Fatal Frame 2 ruszył, tak taki Call of Duty 3 i XIII nie (a działały pod OPL, choć Call 3 zawieszał się pod koniec na jednym FMV a XIII zaraz na ekranie ładowania z logiem Ubisoftu).

Najlepiej mieć oczywiście 3 loadery na pendrivie i odpalać na każdym - Open PS2 Loader, USB Advance i PS2ESDL. Ale rewelacji faktycznie nie ma.

Niemniej dzięki za uwagę - dysku USB niestety nie mam, może uda mi się wygospodarować parę zł na choćby 3 metry zaciśniętej skrętki to pokombinuję, bo defragmentowanie PD w końcu go zajedzie (przecież taka defragmentacja to strasznie sporo operacji zapis/odczyt, a widywałem już zgasłe PD, więc to nie Urban Legend, dodatkowo to pamięć flashowa, także dane nie tak prosto odzyskać jak z talerzowca, więc nie polecałbym trzymać na taki PD ważnych danych obok gier). Niemniej defragmentacja jest jednak wymagana - Fatal Frame 2 bez defragmentacji zawieszał się po wybraniu New Game, po defragu nagle zaczął działać.

Gdyby ktoś był zainteresowany PS2ESDL, link do strony domowej (przy okazaji, loader nadal się rozwija, ostatni commit wyszedł wczoraj, choć przedostatni w 2011 hehe): http://ichiba.geocities.jp/ysai187/PS2/PS2ESDL/index.htm


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Szymon - 13-04-2014

PS2ESDL obsługuje dyski podłączane przez FireWire. Jeżeli sobie takiego załatwisz, to gry będą się wczytywać znacznie szybciej aniżeli z USB.


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Jusko - 17-04-2014

Dzięki za wszystkie wskazówki.

Zgrałem do iso wszystkie gry ze swojej kolekcji, na których mi zależało i nie odkryję prawdy, jednak podsumuję:

- ISO muszą być jednak zdefragmentowane, aby działały dobrze albo nawet w ogóle. Przyznam, że zbagatelizowałem to na początku, bo grałem też z USB na Wii i tam jakoś te cuda nie były potrzebne (ale to inna konsola a ja zapędziłem się myślowo widać). Wprawdzie to nie rokuje najlepiej dla pendriva bo wieczne defragmentacje to cykle zapisu/odczytu, które w normalnym użytkowaniu PD naliczają się raczej powoli. Nikt nie mówi, że pendrive padnie po tygodniu, ale te z niższej półki mogą odpaść czasem po paru miesiącach codziennej defragmentacji, cena kontra jakość

- na PD warto mieć dwa loadery, OPL i PS2ESDL. Jak coś nie rusza na jednym, pewnie ruszy na drugim Smile PS2ESDL jest nastawiony typowo na granie z USB co zaobserwować można na tym, że filmiki zazwyczaj działają poprawnie bez zacięć. Ale to też zależy od gry i pod OPL czasem problemów nie ma

Ogólnie tragicznie nie jest, ale są gry po prostu, które nie działają poprawnie (np. XIII zawiesza się w filmiku po pierwszej misji, Call of Duty 3 gdzieś na filmie FMV pod koniec gry itp). Ale - coś kosztem czegoś.

Niemniej skłaniałbym się przy posiadaniu PS2 Slim (jak ja) do spróbowania grać poprzez SMB - przynajmniej nie naginamy pendriva do defragmentacji. Ale jak się nie chce ruszyć do sklepu po kabel sieciowy, to można grać z USB Smile No mnie się ruszyć jeszcze nie chciało ;P


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Szymon - 18-04-2014

Jusko napisał(a):jak się nie chce ruszyć do sklepu po kabel sieciowy, to można grać z USB No mnie się ruszyć jeszcze nie chciało ;P

Znam ten ból. Mam w pokoju telewizor ze Smart TV, niepodłączony do sieci. Zgadnij dlaczego Big Grin

Jusko napisał(a):na PD warto mieć dwa loadery, OPL i PS2ESDL

Można jeszcze spróbować USB Advance - chociaż to już będzie znikoma przyjemność z gry, bo to stary program i od dawna nie rozwijany.