PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Sprawy techniczne (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-sprawy-techniczne)
+--- Dział: Tutoriale (https://playstationforum.pl/forum-tutoriale)
+--- Wątek: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. (/thread-odpalanie-gry-z-pendraive-a-przez-usbadvance-usbextreme)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - EgonZgierz - 07-01-2013

czy może ktoś podać nazwy jakiś pendrive 8GB którę bez problemu chodzą na FMCB ? bo chciałem zakupić taki http://allegro.pl/najtaniej-pendrive-toshiba-8gb-40mb-s-najmniejsze-i2866347614.html ale opisane jest np. że przy win 98 wymaga sterowników i się zastanawiam jak to będzie przy ps2


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - piotros - 07-01-2013

(07-01-2013, 08:58)EgonZgierz napisał(a): czy może ktoś podać nazwy jakiś pendrive 8GB którę bez problemu chodzą na FMCB ?[..]

Po pierwsze nie z FMCB, tylko z PS2. Jak PS2 będzie współpracować poprawnie z pendrive'm to jakikolwiek program będzie też działał poprawnie.

Sądzę, że nikt nie poda Ci dokładnej nazwy/firmy itp. działających nowych pendrive'ów, gdyż jest to bardziej niewiadome, niż wiadome... Wink
U mnie działa np. poprawnie Lenovo 1GB, a za to dwa inne innych firm o wielkości 2GB i 4GB już nie. Oczywiście wszystkie odpowiednio przygotowane do działania z PS2.
Jak masz już jakiegoś pendrive'a to sprawdź czy Ci działa. Jak będzie działał, to ja bym nie kombinował.

Jak chcesz grać poprzez USB, to moim zdaniem lepiej zrobić to przez dysk sieciowy. Raz że prędkość odczytu jest większa niż w napędzie DVD, nie mówiąc już o USB 1.1, to jeszcze więcej gier działa poprawnie niż po USB.


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - tomx1989 - 07-01-2013

Cytat: Raz że prędkość odczytu jest większa niż w napędzie DVD
Nie, prędkość odczytu SMB (ok. 800kB/s) jest dużo wolniejsza niż z DVD, za to z 2x szybsza niż z USB.

Co do pendrivów, u mnie działają takie pendrivy jak kingston 2GB, Goodram 8GB, Patriot Rage 8GB, karty micro sd kingston 1GB, 2GB w przejściówkach.


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Draco - 07-01-2013

(10-05-2010, 00:30)Draco napisał(a): (...) co do uruchamiania gier z pendriva moim zdaniem mija się to z celem ponieważ USB w PS2 jest w standardzie 1.1 co oznacza że mamy do czynienia z prędkością przesyłu danych mieszczącą się w przedziale 1.5 Mbit/s do 12 Mbit/s (192 kB/s - 1.5 MB/s) natomiast napęd DVD zainstalowany w konsoli ma prędkość odczytu płyt DVD 4x co daje nam prędkość przesyłu danych równą 43.20 Mbit/s (5.40 MB/s) więc jest fizycznie nie możliwe zapewnienie płynnego przepływu danych, niezbędnego konsoli do poprawnego wyświetlenia gry, za pomocą portu USB wbudowanego w konsole. To samo dotyczy dysków twardych i napędów DVD podłączanych do USB. Dlatego samo to że jakaś gra uruchamia się w taki sposób jest czymś dziwnym i świadczy tylko o nie wykorzystaniu przez programistów możliwości sprzętowych konsoli. Jak wspomniałem takie próby mijają się z celem którym jest relaks przy ulubionej grze a nie denerwowanie się na ekrany ładowania czy całkowitą niemożliwość uruchomienia gry.

Teoretyczna prędkość karty sieciowej to 100Mbit/s a więc około 12,5MB/s czyli znacznie więcej niż prędkość odczytu DVD. Oczywiście jest to prędkość teoretyczna i w rzeczywistości przeważnie jest o wiele niższa choć i tak wątpię żeby była poniżej prędkości odczytu DVD 4x


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - tomx1989 - 07-01-2013

12,5 MB/s jak najbardziej tyle można wycisnąć z karty 100Mb/s, jednak nie w przypadku ps2. Podczas uruchamiania gry z dysku sieciowego max. transfer to 800KB/s 6-7Mb/s, czasami skacze na 8-10Mb/s ale to przeważnie tylko na chwile. Łatwo można to sprawdzić wchodząc na pc(win 7) w menadżer zadań> monitor zasobów> dysk/sieć>aktywność sieci. W zakładce dysk pokazuje dokładnie w KB/s, a w zakładce sieć tylko w Mb/s. Oczywiście wszystkie programy w tle trzeba wyłączyć i odciąć się od internetu. Co ciekawe nie każda gra wykorzystuje maksymalny transfer, niektóre gry w których np. filmiki przycinają wykorzystują tylko np. 2-3Mb/s. Także te 6-8 Mb/s to raczej maksymalna wartość, która jest dużo niższa od DVD. Co do USB nie wiem jak to sprawdzić w grach ale przy przerzucaniu filmu z pendriva na dysk konsoli maksymalna prędkość wynosiła 450KB/s i wydaje mi się że to może być maksymalna wartość w grach.Smile Gdyby ps2 uruchamiało gry z dysku sieciowego w 10MB/s to by wiele osób posiadających ps2 slim zainwestowało w taki dyskBig Grin


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - piotros - 07-01-2013

Eeeee... no z dyskiem sieciowym nie jest aż tak tragicznie jak piszesz...
U mnie na zewnętrznym dysku sieciowym z "jakimś" zmodyfikowanym Linuxem transfer przy wykorzystaniu Samby mam w granicach 3-4 MB/s do komputera i taki sam jest na pewno do konsoli. Po protokole FTP idzie pełnym 10MB/s, ale tego protokołu OPL nie obsługuje...
Nie chce mi się ustawiać share'u i zmieniać ustawień w OPL'u, żeby przetestować prędkość z komputera z Windowsem, bo jak dla mnie powinno być zdecydowanie szybciej. Jak zauważyłem w praktyce, Samba działa wolniej niż udostępnianie bezpośrednio z Windows'a, dlatego moje prędkości nie są najlepszym przykładem.
Jedyne co zauważam, to lekkie spowalnianie filmów, np. film początkowy w GT4 oraz niektóre filmy w Silent Hill'ach... poza tym mankamentem dysk sieciowy u mnie działa niewiele wolniej od DVD i gram w ten sposób w praktycznie każdą grę od prawie początku posiadania konsoli... jak kupuję oryginał, to go zrzucam do iso, wrzucam na dysk sieciowy i potem gram już z niego... Smile A jak mnie najdzie na obejrzenie np. filmu startowego w GT4, to wkładam płytkę i oglądam bez zacięć... Smile


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - tomx1989 - 09-01-2013

Z dysku sieciowego do kompa pewnie i masz 3-4 MB/s, jednak pc to nie ps2. Tak jak sam napisałeś GT4 i SH w filmikach ma spowolnienia, gdybyś miał transfer gdzieś z 1,5MB/s to by te filmiki dobrze chodziły. Nie mam GT4 ale mam GT3, DBZ BT3 tak samo u mnie mają spowolnienia i kilka innych gier. Za to w większości gier filmiki chodzą w pełnej prędkości np. God Of War, SHO, SH3, w FFXII nie zawsze ale przeważnie płynnie chodzi pierwszy filmik. Oczywiście w grach te 700 KB/s-1024 KB/s wystarczą w zupełności do w pełni płynnej gry nawet w takim GTA SA. Z tego co wyczytałem na innym forum głównym problemem jest procesor IO w ps2 który ma 36 MHz i to on jest wąskim gardłem. Co prawda podczas transferu gier przez HDL Dump na dysk konsoli prędkość wynosi 1,5 MB/s, jednak nie wiem jaki to protokół wykorzystuje oraz czy to rzeczywista prędkość.

PS. Przy sprawdzaniu prędkości w DBZ BT3 okazało się że wyciąga całe 1024 KB/s Smile


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - squallpl - 09-01-2013

Sprawdziłem w praktyce zarówno USB jak i granie przez dysk sieciowy na przykładzie gry Call of Duty 3. Korzystałem z OPL'a 0.9. W czasie gry nie było żadnych ścin, gorzej już było ze wstawkami FMV. Zarówno na USB jak i przez siec filmiki przycinały (jednak na USB bardziej). Dopiero grając z płyty uzyskałem płynność.

Reasumując, prędkość przy graniu przez dysk sieciowy jest minimalnie większa od USB i nie zapewnia zawsze płynnej gry.

Dodam jeszcze, że próbowałem kilkanaście gier grając przez USB. Jeśli gra startowała i dało się zawsze grać. Problemowe były jedynie wstawki FMV (bo już wstawki generowane przez grę były płynne).


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - Draco - 09-01-2013

Moim zdaniem jest to zależne od konkretnej gry. Na forum PSX-SCENE w temacie o kompatybilności gier wiele ludzi pisze że masa tytułów ma ścięcia w FMV z USB, a z SMB już nie ma problemu.

Mała ciekawostka co do Outrun 2006 Coast2Coast, nie wiem czy to tylko moje złudzenie jednak wydaje mi się, że loadingi w tej grze są krótsze gdy jest uruchomiona z SMB przez OPL (0.8) niż z płyty.


RE: Odpalanie gry z pendraive'a przez USBAdvance/USBExtreme. - tomx1989 - 10-01-2013

Draco napisał(a):Mała ciekawostka co do Outrun 2006 Coast2Coast, nie wiem czy to tylko moje złudzenie jednak wydaje mi się, że loadingi w tej grze są krótsze gdy jest uruchomiona z SMB przez OPL (0.8) niż z płyty.

To możliwe z tego co kiedyś wyczytałem do dysk sieciowy ma krótsze czasy dostępu i stąd może się brać ta różnica.