PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
PS5 bez dostępu do neta - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 5 (PS5) (https://playstationforum.pl/forum-playstation-5-ps5)
+--- Dział: Sprzęt (https://playstationforum.pl/forum-sprzet--282)
+--- Wątek: PS5 bez dostępu do neta (/thread-ps5-bez-dostepu-do-neta)

Strony: 1 2


PS5 bez dostępu do neta - Dandy89 - 12-10-2020

Witam,

Jako ex posiadacz PS One po latach abstynencji postanowiłem w końcu powrócić na rynek konsol. Okazja pojawiła się wyśmienita, nowa generacja PS. Problem w tym że od czasu kiedy to ja miałem do czynienia z konsolą sporo w tej kwestii się zmieniło. Gry z płyt instaluje się na dyskach (nie mam pojęcia czy w ogóle chodzą bez płyt) a ja w mojej okolicy korzystam z mobilnego LTE z transferem 10-20 Mbit/s i to w najlepszych porach nocnych oraz limitem pobierania, stąd postanowiłem że dostępu do sieci moja nowa konsola mieć nie będzie. Czy możliwe jest w ten sposób użytkowanie konsoli w dzisiejszych czasach, czy lepiej sobie darować i czekać latami aż dociągną do mojej okolicy stałe łącza (mam nadzieje że chociaż w światłowodzie). Cool


RE: PS5 bez dostępu do neta - Jolek - 12-10-2020

Witaj.

Obecnie gry wychodzą raczej w wersji beta.
Tzn często się zdarza, że jak wyjdzie jakaś gra to tego samego dnia pojawia się do niej patch.
Więc nie mając dostępu do sieci nie będziesz mógł ściągnąć do nich poprawek, etc.
Czasem te patche zajmują parę MB, czasem parę GB.

Po jakimś czasie nowsze gry będą wymagały nowszego oprogramowania konsoli (firmware).
Nie wiem czy te oprogramowanie będzie na płycie (już z grą) czy trzeba będzie je pobrać i zainstalować z sieci.
Ewentualnie powinna być możliwość ściągnięcia FW na PC i przerzucenia na dysk USB a potem na konsole.


RE: PS5 bez dostępu do neta - Makaveli - 12-10-2020

Jeżeli konsola będzie wymagała trybu online do funkcjonowania, to poprawek nie będzie na płytach. Jeżeli nie - poprawki zawsze są na płytach i przed uruchomieniem konsoli ta aktualizuje system do wersji, jaka znajduje się na płycie z grą. Tak było w dotychczasowych generacjach.

Jak będzie na PS5? Tego na chwilę obecną nie wiadomo. Ale raczej bez dostępu do sieci użytkowanie takiej konsoli będzie mocno utrudnione i ogólnie doświadczenie będzie znacznie ułomniejsze od docelowego.


RE: PS5 bez dostępu do neta - Dandy89 - 12-10-2020

(12-10-2020, 14:44)Jolek napisał(a): Czasem te patche zajmują parę MB, czasem parę GB.

Właśnie tych "parę" GB obawiam się najbardziej z punktu widzenia limitów w moim internecie mobilnym.

A co do gier na dyskach, to czy po takiej instalacji jest wymagana płyta w napędzie czy to pewien antyhack producenta aby wypożyczenie lub sprzedaż takiej gry w trakcie użytkowania przez jednego gracza była utrudniona?


RE: PS5 bez dostępu do neta - Jolek - 12-10-2020

(12-10-2020, 17:12)Dandy89 napisał(a): Właśnie tych "parę" GB obawiam się najbardziej z punktu widzenia limitów w moim internecie mobilnym.

Zawsze możesz wziąć konsole i zaktualizować ją u kogoś kto nie ma limitów.
Jest to mocno niewygodne ale na razie nie przychodzi mi inna alternatywa.
Albo wziąć jakiś najtańszy internet bez limitów...

(12-10-2020, 17:12)Dandy89 napisał(a): A co do gier na dyskach, to czy po takiej instalacji jest wymagana płyta w napędzie czy to pewien antyhack producenta aby wypożyczenie lub sprzedaż takiej gry w trakcie użytkowania przez jednego gracza była utrudniona?

Płyta jest obecnie do instalacji, po instalacji służy tylko jako weryfikacja. (przynajmniej tak jest obecnie z PS4).
To by było za piękne jakbyś sobie kupił płytę jedną np na 10 osób i każdy mógłby grać w tej samej chwili.
A tak kupujesz grę nową bądź używaną i jak ci się znudzi to odkładasz lub sprzedajesz.

Możesz gry zakupić poprzez PS Store ale to trochę inna bajka.

Swoją drogą to tylko przypominam że PS5 ma wyjść w 2 wersjach:
- z czytnikiem BD\DVD
- oraz bez czytnika (edycja wersja cyfrowa\digital only edition).


RE: PS5 bez dostępu do neta - Dandy89 - 12-10-2020

Tak to wiem że konsola wyjdzie w dwóch wersjach.

Kwestia limitów to jedno, natomiast 120 Mbit/s w teorii to nic innego jak marketingowy bełkot. W rzeczywistości mieszkając 1 km od masztu telekomunikacyjnego z każdym rokiem przepustowość transponderów 4G jest na coraz bardziej dramatycznie niskim poziomie wraz z jednoczesnym przechodzeniem klientów sieci komórkowych na internet LTE, niemniej żaden operator jakoś się nie kwapi żeby tą moc transponderów zwiększyć instalując na maszcie kolejny, tzn. niby pojawiła się okazja w postaci 5G co należałoby odczytywać jako upowszechnienie się w końcu 4G i minimalną prędkość na poziomie 120 Mbit/s, ale oferty na powyższą usługę jeszcze nie pojawiły się u operatorów. Też na początku podpisania umowy czyt. jakieś 7 lat temu miałem prędkość transferu na poziomie 80-90 Mbit/s, teraz to już pomiędzy 10-20 i to w środku nocy. W dzień w dobrych porywach powyżej 5 Mbit/s o ile pogoda pozwala, bo w przeciwnym razie połączenie zupełnie traci stabilność i bywają pory kiedy nie mam połączenia z netem wcale, np. w trakcie burzy lub porywów wiatru. Oczywiście życzyłbym sobie aby mi w końcu dociągnęli stałe łącza. Moja lokalizacja jest PODOBNO w planie na przyszły rok lecz na chwilę obecną muszę liczyć na to co mam teraz, a najtańszy internet bez limitów nie gwarantuje mi prędkości godnych ściągania 50-gigabajtowych gier gdyż to by mi zajęło wieczność.

Zamówiłem już telewizor LG OLED B9 wyposażony we wszystkie niezbędne specyfikacje godne nowej generacji PS żeby przez te 5-8 lat wycisnąć z niego w grach wszystko co tylko możliwe, tzn. szeroka paleta barw, HDR 520-550 nitów, HDMI 2.1, 4K po 120 klatkach, ALLM, VRR, eARC + średniej półki soundbar z Dolby Atmos, choć tu podobno Sony szykuje swój autorski format, także już od samego początku nastawiam się na PS5.


RE: PS5 bez dostępu do neta - Dandy89 - 13-10-2020

Jeszcze zapytam czy ktoś z was w najbliższym czasie premiery planuje zakup PS5? Jeśli tak to bardzo bym prosił tu na wątku lub priv o informacje dotyczące użyteczności konsoli nowej generacji m.in. w sprawie zasady dostępu do trybu online. Możliwe iż postawię na wybiórczy dostęp konsoli do sieci, w sensie dobrowolnego wł/wył opcji WiFi z poziomu softu, dlatego mimo wszystko założę konto online tak na przyszłość, bo rozumiem że posiadanie konta PS nie jest wymagane w przypadku użytkowania konsoli offline?

Jeżeli ktoś planuje zakup wersji pudełkowych gier również prosiłbym o informacje w sprawie rozmiarów patchy/dodatków.

Wraz z PS5 planuję nabyć gry:
- Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition (droższa edycja specjalna)
- Call of Duty: Black Ops Cold War i/lub Far Cry 6
- Gran Turismo 7 (o ile w tym czasie wyjdzie premiera)


RE: PS5 bez dostępu do neta - Berion - 13-10-2020

@Dandy89
Nie wiadomo czy PS5 nie będzie wymagało walidacji online już na starcie. Na pewno będzie wymagało cyklicznego odnawiania licencji bo PS4 blokuje kupione gry po kilku miesiącach bez podłączenia do sieci...

Gry są m.in dystrybuowane na płytach, ale tam znajduje się paczka, która jest kopiowana na HDD konsoli. Tak samo będzie na PS5. Tylko że gry są teraz wydawane nieskończone, czyli najczęściej w umownej wersji "beta", do której są wydawane potem patche (lub nie, jeśli się tytuł odpowiednio nie sprzeda)... W tych czasach gry kupuje się z półrocznym poślizgiem by potem ograć spatchowaną i przetestowaną wcześniej przez frajerów. Są też wyjątki, niektóre gry zawierają na płycie tylko kawałek gry lub jedną grę jeśli to kompilacja kilku (np. Spyro Trilogy ma tylko STD, a S2:RR i S3:YoTD, czyli 50GiB... dociąga się jako patch). Wydawcom tak się ułatwia, aby powoli rugowali dystrybucję na płytach (np. na XBO są gry, które w pudełku mają tylko kod do sklepu...).

Nie można grać bez płyty. Nośnik optyczny jest walidacją Twojego zakupu. Inaczej nikt by nie kupował gier tylko sobie zainstalował i wymieniał dalej. Tongue

Konto online przypisane do konta na konsoli jest obowiązkowe jeśli chcesz archiwizować save'y na np. pendrive (a trofea online, offline się nie da). Chore, ale prawdziwe.

Granie online wymaga wykupienia PlayStation Plus, czyli jest płatne.

Kupna nie planuję i odradzam, bowiem chcą za gry po 359zł, czyli tyle ile w PlayStation Store obecnie nówki... Niech się zatem pierdolą.


RE: PS5 bez dostępu do neta - Dandy89 - 14-10-2020

(13-10-2020, 22:43)Berion napisał(a): @Dandy89
Nie wiadomo czy PS5 nie będzie wymagało walidacji online już na starcie.

Chyba raczej nie. Z tego co wyczytałem na ich stronce w zakładce informacyjnej o sprzęcie i akcesoriach PS5, nie znalazłem żadnej wzmianki o konieczności dostępu konsoli do sieci, jedynie drobnym druczkiem pojawiło się info o zalecanej aktualizacji softu oraz kontrolerów do najnowszej wersji co pewien czas, także można przypuszczać iż Sony jeszcze w tej generacji nie odstawi graczy offline na boczny tor.

Cytat:Na pewno będzie wymagało cyklicznego odnawiania licencji bo PS4 blokuje kupione gry po kilku miesiącach bez podłączenia do sieci...

O ile nie jest tożsame z firmware byłbym skłonny co pewien czas dopuszczać konsolę chwilowo do sieci, z kolei w przypadku firmware musiałbym się najpierw dowiedzieć ile aktualizacja waży.

Cytat:W tych czasach gry kupuje się z półrocznym poślizgiem by potem ograć spatchowaną i przetestowaną wcześniej przez frajerów.

A czy czasem płyty tłoczone są na bieżąco razem aktualnymi na ten moment patchami, czyt. czy zakupując takiego Spidermana nie teraz a za pól roku płyta będzie bogatsza w patche które w chwili obecnej musiałbym je sobie dociągnąć z sieci, czy wszystko w polskiej wersji językowej zostało już absolutnie wydane na rynek i do magazynów.

Cytat:Nie można grać bez płyty. Nośnik optyczny jest walidacją Twojego zakupu. Inaczej nikt by nie kupował gier tylko sobie zainstalował i wymieniał dalej. Tongue

Tego akurat już się dowiedziałem Smile

Cytat:Konto online przypisane do konta na konsoli jest obowiązkowe jeśli chcesz archiwizować save'y na np. pendrive (a trofea online, offline się nie da). Chore, ale prawdziwe.

Rozumiem że chodzi o przechowywanie nieużywanych save'ów na nośnikach zewnętrznych oraz trofeów w chmurze w celu zwolnienia miejsca na dyskach wewnętrznych (w przypadku PS5 dyskach SSD), a z tego co wyczytałem do dyspozycji gracza będzie 625 na 825 GB. Jak wspomniałem wyżej byłbym skłonny dopuszczać konsolę wybiórczo do sieci także nie ma z tym problemu.

Cytat:Granie online wymaga wykupienia PlayStation Plus, czyli jest płatne.

Tego nie planuje w najbliższym czasie Smile

Jeszcze zapytam czy konsola może być na tyle "sprytna" żeby automatycznie podpiąć się do sieci WiFi z telewizora smart po ethernecie HDMI, czy w tym przypadku wystarczy odłączenie telewizora od WiFi z routerem, a być może po prostu nie załączanie funkcji HDMI-CEC w TV.


RE: PS5 bez dostępu do neta - Szymon - 15-10-2020

Doskonale rozumiem problem internetu mobilnego. Sam mieszkam, w pewnym sensie, w lesie. Wszelkie gry czy obszerne dane jestem zmuszony ściągać "u kogoś" od 6 lat, także - moje kondolencje.

Cytat:A czy czasem płyty tłoczone są na bieżąco razem aktualnymi na ten moment patchami, czyt. czy zakupując takiego Spidermana nie teraz a za pól roku płyta będzie bogatsza w patche które w chwili obecnej musiałbym je sobie dociągnąć z sieci, czy wszystko w polskiej wersji językowej zostało już absolutnie wydane na rynek i do magazynów.

Obawiam się, że tak to nie działa, tj. przekonałem się o tym na własnej skórze. Tylko firmware dla konsoli, dla gier dociągasz z sieci. A z 
uwagi na czasy, jakie nastały, niemożliwe jest wg mnie by coś się zmieniło w tej materii.

Cytat:Rozumiem że chodzi o przechowywanie nieużywanych save'ów na nośnikach zewnętrznych oraz trofeów w chmurze w celu zwolnienia miejsca na dyskach wewnętrznych (w przypadku PS5 dyskach SSD), a z tego co wyczytałem do dyspozycji gracza będzie 625 na 825 GB. Jak wspomniałem wyżej byłbym skłonny dopuszczać konsolę wybiórczo do sieci także nie ma z tym problemu.

Traktuj to jako pobranie jakichś tam plików certyfikatów. Jestem przekonany, że jest to kwestia iluś tam kilobajtów na tytuł.

Cytat:Jeszcze zapytam czy konsola może być na tyle "sprytna" żeby automatycznie podpiąć się do sieci WiFi z telewizora smart po ethernecie HDMI, czy w tym przypadku wystarczy odłączenie telewizora od WiFi z routerem, a być może po prostu nie załączanie funkcji HDMI-CEC w TV.
Chyba trochę za dużo od nas wymagasz, wiemy raczej tyle co ty o sprzęcie którego jeszcze nie ma, ale nawet jakby się nie udało tego zrobić, dam sobie uciąć każdą część ciała, że podłączysz ją przez WPS... Ja zgaduję, że po HDMI nie pociągnie danych o sieci, ale może jej to dadzą...