PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
PS1 - Jaki ekran wybrać? - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation (PSone) (https://playstationforum.pl/forum-playstation-psone)
+--- Dział: Sprzęt (https://playstationforum.pl/forum-sprzet--85)
+--- Wątek: PS1 - Jaki ekran wybrać? (/thread-ps1-jaki-ekran-wybrac)

Strony: 1 2


PS1 - Jaki ekran wybrać? - piotrgorz - 05-12-2016

Witam. Ostatnio zacząłem się interesować "starymi" konsolami. Wybór padł na PS1. Z zakupem problemu mieć nie będę gorzej z ekranem. W domu mam 2 telewizory: salon i pokój rodziców, natomiast monitora lub telewizora na własny użytek nie posiadam żadnego. Tutaj też pojawia się pytanie co kupić monitor, telewizor czy może coś innego o czym nie mam zielonego pojęcia. Z góry mówię, że telewizory kineskopowe odpadają. Zapraszam do dyskusji. Smile


RE: PS1 - Jaki ekran wybrać? - Makaveli - 05-12-2016

Pod PS1 tylko i wyłącznie ekrany CRT. Ta konsola jest zbyt stara, żeby komfortowo grać na monitorze LCD.


RE: PS1 - Jaki ekran wybrać? - tomx1989 - 05-12-2016

Można komfortowo grać na LCD, ale tylko na tych z małą rozdzielczością, patrz PSP i oryginalny monitor do PSone. Ja bym szukał monitora z tunerem tv i koniecznie wejściem Euro/RGB, rozdzielczość 1280x720 lub niższa.


RE: PS1 - Jaki ekran wybrać? - Atr3ju - 05-12-2016

Gram na TV 50 cali, dziś odpaliłem Tekkena 3 (dawno nie grałem) i wygląda miodzio z 3 metrów więc na każdym TV można grać komfortowo.


RE: PS1 - Jaki ekran wybrać? - Makaveli - 05-12-2016

Znajdź LCD tak małe jak to z do PSOne, hehe.

PSX to jakość 240p i takiej rozdzielczości trzeba. Niestety tylko CRT oferują taki tryb wyświetlania przy rozsądnej przekątnej obrazu.


RE: PS1 - Jaki ekran wybrać? - mattek - 05-12-2016

Należy pamiętać, że nie chodzi tutaj w 100% o rozdzielczość, ale telewizory CRT dają też pewien efekt "rozmycia i wygładzenia" obrazu, przez który w znacznym stopniu w oczy rzuca się aliasing chociażby. Na LCD wszystko zawsze jest czyste i ostre.


RE: PS1 - Jaki ekran wybrać? - RafalKa - 06-12-2016

Jednak jak chce się kolekcjonować stare konsole to poleciłbym CRT, chyba że miejsca mało i nie ma go gdzie wstawić.
Sam mam / podpinam GC, PS2, Amigi, C64 pod LCD 27" i też nie narzekam ale co CRT to CRT.


RE: PS1 - Jaki ekran wybrać? - Makaveli - 06-12-2016

(05-12-2016, 23:14)mattek napisał(a): Należy pamiętać, że nie chodzi tutaj w 100% o rozdzielczość, ale telewizory CRT dają też pewien efekt "rozmycia i wygładzenia" obrazu, przez który w znacznym stopniu w oczy rzuca się aliasing chociażby. Na LCD wszystko zawsze jest czyste i ostre.


Nie ma czegoś takiego jak efekt rozmycia i wygładzenia w CRT. Jest to najzwyczajniej w świecie niska rozdzielczość na dużej przekątnej i istnienie linii scanlines, które to z uwagi na podświetlenie lampowe nie dają równomiernie oświetlonego piksela obrazu. Z tego właśnie jest wrażenie, że obraz na CRT jest mniej poszarpany.


RE: PS1 - Jaki ekran wybrać? - mattek - 06-12-2016

Aha Smile
Czyli nie napisałem tego samego? "Rozmycie i wygładzenie" to nie jest to samo co "mniej poszarpany" obraz?


RE: PS1 - Jaki ekran wybrać? - Makaveli - 06-12-2016

No nie do końca, bo w przypadku CRT nie jest to celowy zabieg, a zwyczajny szczyt ówczesnych możliwości. Efekt rozmycia czy wygładzenia jest wtedy, gdy producent celowo modyfikuje oprogramowanie telewizora, aby uzyskać taki rezultat.

Nie zmienia to faktu, że ekran CRT jest optymalny do konsol piątej generacji, bo konsole te powstawały z myślą o właśnie tych odbiornikach.