PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
15 lat PlayStation 2! - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Gry (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-gry)
+--- Dział: Newsy (https://playstationforum.pl/forum-newsy)
+--- Wątek: 15 lat PlayStation 2! (/thread-15-lat-playstation-2)

Strony: 1 2 3


15 lat PlayStation 2! - Kratos - 04-03-2015

Dokładnie 4 marca 2000 roku na japońskim rynku zadebiutowała konsola, która miała zmienić postrzeganie branży w następnych latach. Niemal 4 tysiące gier i ponad 158 mln sprzedanych konsol plasuje PS2 na absolutnym pierwszym miejscu wśród konsol. Ostatnia sztuka konsoli zeszła z taśmy produkcyjnej po niemal 13 latach obecności na rynku, w styczniu 2013 roku. Oficjalnie ostatnią wydaną grą na tę konsolę jest PES 2014 z listopada 2013 roku.

Z tej okazji myślę warto przypomnieć sobie najwyżej oceniane gry na drugą stacjonarną konsolę Sony.

Najwyżej oceniane gry na PS2

Cytując klasyka: "drugiej takiej konsoli nie było i nie będzie".


RE: 15 lat PlayStation 2! - Berion - 04-03-2015

Była, PSX. Ale zgadzam się że nie będzie. Smile

Heh, gdybym to ja znowu miał 15 lat... ;p


RE: 15 lat PlayStation 2! - tomx1989 - 04-03-2015

Wątpię czy jakakolwiek konsola stacjonarna dorówna sprzedażą PS2, a na pewno nie szybko. Co do jakości i ilości gier to na pewno żadna stacjonarka jej nie dorówna. Tyle świetnych gier, tyle różnych gier, każdego gatunku, każdy znajdzie coś dla siebie. Niezniszczalna konsola, która przeżyje ps3, ps4, xone i kolejne szroty , byle by pady dalej sprzedawali Smile Ja tam PS2 nigdy się nie pozbędę, bo i tak lepszej stacjonarki już nie będzie:p


RE: 15 lat PlayStation 2! - nesek11 - 05-03-2015

Niesamowity klimat tej konsoli, który dla mnie do dziś jest wyznacznikiem "prawdziwego" Sony, zabiera mi czas od małolata aż po dziś dzień. Polityka była inna, teraz z perspektywy konsolowych gigantów w branży, gracz idealny to casual, który multiplatformowe tytuły łyka jak ciepłe bułeczki, niekoniecznie spędzając przy tym tytule dużo czasu, nie mówiąc już o jego ukończeniu mimo co raz niższego poziomu trudności. Sony w czasach PS2 celowało wydaje mi się głównie w graczy hardkorowych, jak i reszta branży (wyjątek Big N - co teraz nie jest już takie oczywiste) stąd też pozycje, które zmieniły wiele w moim postrzeganiu gier, szczególnie dzisiejszych. Kto obeznany z PS2 za dobrych czasów nie spędził nocki przy Residencie lub nie nabijał setek godzin w Finalu, kto nie zachwycał się MGS 3 (mój faworyt na tą konsolę), teraz tej atmosfery brak ;(
Playstation 2 to wielka biblioteka gier, które do dziś są szeroko dostępne, trwały i trafiony design, a przede wszystkim klimat i jeszcze raz klimat ogrywanych pozycji, które do dziś przysparzają o szybsze bicie serca, mimo 15 lat historii (Granie na LCD - grzech, only SDTV !!) Smile


Odp: 15 lat PlayStation 2! - Damiano1234 - 05-03-2015

Miałem ps1,ps3 i teraz ps4 ale dwójki nigdy nie miałem. Pamiętam jak chciałem ją wtedy mieć ale cena była wysoka.

☆★☆ XPERIA S ☆★☆ - tapatalk


RE: 15 lat PlayStation 2! - Bart - 05-03-2015

Bynajmniej..


RE: 15 lat PlayStation 2! - Berion - 05-03-2015

(04-03-2015, 22:57)tomx1989 napisał(a): Tyle świetnych gier, tyle różnych gier, każdego gatunku, każdy znajdzie coś dla siebie.

No właśnie nie. Wink jRPG zaczęły umierać na tej właśnie generacji. Po za kilkoma wyjątkami to same spedalone crapy. To samo z platformówkami.


@Damiano1234
Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz...
http://sjp.pwn.pl/slowniki/bynajmniej.html


RE: 15 lat PlayStation 2! - Spaidi - 05-03-2015

wciaz mam ps2(slim silver), czasami gram pomimo wieku konsoli grafika w niektorych grach(tak do Ciebie mowie Kingdom hearts) potrafi wciaz zaskoczyc. Mam schowany sobie TV CRT i gdy zmienie mieszkanie wrzuce go do pokoju przyszlego dziecka i jak duzy pokoj bedzie zajety, to zabunkruje sie tam z ps2 ^^


RE: 15 lat PlayStation 2! - Kraszu - 05-03-2015

To już zdrowo zakrawa o czepialstwo Berion. Starając się obiektywnie oceniać sytuację, jako gracz, który zarówno gra jak i czyta na co dzień portale branżowe - uważam, że PS2 ma najbardziej elastyczną, największą, ale jednocześnie najlepszą bibliotekę gier spośród wszystkich platform SONY, które do tej pory się ukazały. To konsola, która dostarczała udane produkcje ze wszystkich gatunków. Inna sprawa, że gatunkowe szufladkowanie gier zawsze będzie budziło kontrowersje. To co rządziło na PS1 jako rasowe platformery (flagowa seria Crash Bandicoot), na PS2 zaczęło ewoluować. Wyszły Ratchety, Jaki, Sly'e i inne wynalazki. Zgoda, że nie są to stricte gry platformowe. To hybrydy, które zawierają jednak mnóstwo elementów platformowych. I ja takie rozwiązanie uważam za krok w przód. Odnalazłem tutaj to, co kochałem na szaraku plus jeszcze masę innych ciekawych elementów.

Japońszczyzna rządzi aktualnie na PS Vita, ale niestety inne gatunki poważnie cierpią na kłopot bogactwa. Na PS2 trzeba się wysilić, aby wytknąć jakąś znaczącą lukę w ofercie gier. Przygodówki, Horrory, Akcja, Sandboxy, Wyścigi, Symulacja, wspomniane hybrydy, no i perły, które są czymś więcej niż grą wideo (ICO, SotC, OKAMI, Fahrenheit). W RPG i jRPG nie gram zatem się nie wypowiadam. Jestem jednak przekonany, że wielbiciele tych gatunków z łatwością przytoczą Ci przykłady gier, z którymi spędzili tutaj setki godzin. PS2 to złota epoka gier.


(04-03-2015, 22:57)tomx1989 napisał(a): Wątpię czy jakakolwiek konsola stacjonarna dorówna sprzedażą PS2, a na pewno nie szybko.
SONY na chwilę obecną chwali się, że PS4 jest najszybciej sprzedającą się konsolą w historii firmy. Jeżeli w tym roku będziemy mieli wysyp dobrych gier, to myślę, że tendencja sprzedażowa się utrzyma. Chociaż finalna sprzedaż PS2 to rzeczywiście kosmiczna liczba i ciężko będzie do tego dobić.


RE: 15 lat PlayStation 2! - Berion - 05-03-2015

Taka moja natura. :)

Ewolucja czy mutacja? Synkretyzm gatunkowy to nie zawsze zaleta. Pierwszy Jak był 100% platformerem, chyba jedynym porządnym na tej konsoli. Czy GTA-Jaki były złe? Czy Raczety były złe? Nie, ale ubolewam właśnie nad zniknięciem platformówek.

cRPGów nie ma absolutnie żadnych godnych uwagi, zaś a/j/tRPG to jak już pisałem, kilka perełek. DQ8, Rogue Galaxy, Okami, FF10, FF12, może jeszcze YS-y. To jest cień tego co rozwinęło się na SNES/Genesis, a co miało złotą erę na PSX (i tylko na PSX).


Jestem pewien, że gloryfikacja PS2 wynika z sentymentu, z dorastania razem z tą konsolą. Mam tak z NESem i na pewno za jakieś 10 lat będziemy czytać podobne rzeczy o PS3. Nie twierdzę, że to jest zła konsola (w zasadzie to jest zła konstrukcyjnie), ani że ma kiepskie gry bo to nie prawda. Twierdzę po prostu, że o wiele lepiej wypada era PSXa, SNES i NES. Pod warunkiem, że ktoś nie bierze pod uwagę grafiki.