PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Chyba mnie oszukano ,co robić ? - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: HydePark (https://playstationforum.pl/forum-hydepark)
+--- Dział: Inne (https://playstationforum.pl/forum-inne)
+--- Wątek: Chyba mnie oszukano ,co robić ? (/thread-chyba-mnie-oszukano-co-robic)

Strony: 1 2


Chyba mnie oszukano ,co robić ? - Konmat1998 - 11-02-2015

Słuchajcie ,jakiś miesiąc temu znalazłem na olx Network Adapter. Dogadałem się z osobą ,przelałem pieniądze podałem adres a tu do dziś nie mam NA bo nie przyszedł a jak chciałem się upomnieć na olx to pisze ,że nie mogę odpisać użytkownikowi. Co robić w takim razie ? Czekać ? Pomóżcie forumowicze.


RE: Chyba mnie oszukano ,co robić ? - Makaveli - 11-02-2015

Nic.

Przeczytałeś zasady bezpieczeństwa olx?

http://olx.pl/bezpieczenstwo/


RE: Chyba mnie oszukano ,co robić ? - Riordianin - 11-02-2015

Jak zapisałeś jego numer (często podają) to możesz zadzwonić (polecam) i użyć delikatnej (lub nie) perswazji.
Do złego nie namawiam, ale mając jego numer możesz popsuć mu humor Smile


RE: Chyba mnie oszukano ,co robić ? - Simion - 11-02-2015

Policja. Po numerze konta szybko dojdą do oszusta.


RE: Chyba mnie oszukano ,co robić ? - Riordianin - 11-02-2015

Nie wiem tylko czy są podstawy co do tego.
Z góry mówię iż jakbym się mylił proszę o poprawę.
Jakiekolwiek transakcje powinny (wg. prawa polskiego) być opodatkowywane - VAT chociażby.
Takie transakcje nie są (to jest OLX - przelew to już "inicjatywa własna" za którą OLX nie odpowiada, OLX może odpowie jak była wymiana z rączki do rączki i np. ktoś chciał nas perfidnie oszukać)
Nie ma żadnej umowy (allegro może takie umowy zawiera w regulaminie, ale OLX to tablica, tam dowiadujesz się że coś jest na sprzedaż i dogadujesz się ze sprzedawcą co i jak) tak więc przelew może być traktowany jako darowizna, za którą w Polsce przyszło płacić podatek...
Możesz spróbować, ale prawdopodobnie usłyszysz od policjantów/sędziego/prawnika/znajomego który się zna mniej więcej to co ja ci piszę. Oczywiście spróbuj, ale nie nastawiaj się na sukces.


RE: Chyba mnie oszukano ,co robić ? - LoWzYeaH - 11-02-2015

Sorki, że to powiem ale wątpię, że coś zdziałasz w tej sprawie... Wygląda to na typowe oszustwo. Koleś dostał kasę, a bez zawiązania umowy postanowił nie wysyłać Adaptera.. Taki kraj niestety, że nie ma co liczyć na uczciwość. Do kupna sprzętów nie z lokalnego źródła jednak bezpieczniej dopłacić czasem te 10zł i kupić na allegro, gdzie w razie problemów mamy podstawy prawne do złożenia pozwu..

Tak jak piszą wyżej, pozostało Ci albo spróbować się dodzwonić albo osobiście odwiedzić Pana jak podał dane do przelewu (adres itp).
Zapewne jest to 15latek który cieszy się teraz łatwym $$ ale potem będzie prosić o zostawienie drobnych na papier ..

Powodzonka ! Wink


RE: Chyba mnie oszukano ,co robić ? - Simion - 12-02-2015

Masz korespondencje z jegomościem gdzie wyraźnie pisze za co wpłacałeś pieniądze. Wydrukuj je, potwierdzenie przelewu i idź na policję. Dochód miał sprzedawca i to on ponosi koszta związane z podatkami, ponieważ to on osiągnął zysk.


RE: Chyba mnie oszukano ,co robić ? - Spaidi - 12-02-2015

na drugi pros o wystawienie aukcji na allegro, wtedy jestes chroniony. Nic nie zdzialasz w tej sprawie niestety. A tak z ciekawosci zapytam, jaka to byla kwota?


RE: Chyba mnie oszukano ,co robić ? - Simion - 12-02-2015

Jak myślisz że Allegro cie chroni to jesteś w grubym błędzie. System ochrony kupujących działa tylko jak dostaniesz potwierdzenie, że policja zajęła się sprawą (nie uznają tego za niską szkodliwość społeczną). Poza tym jeżeli otrzymasz przedmiot niezgodny z opisem, i sprzedawca jest osoba fizyczną to też nic nie zrobią. Trzeba zakładać sprawę w miejscu zamieszkania sprzedawcy i udowadniać że cię oszukał.

Kupowanie na Allegro i OLX jest tak samo ryzykowne. W pierwszym przypadku masz tylko pozorną ochronę.


Drukuj wiadomości z OLX, potwierdzenie przelewu, itd. To składasz na komisariacie i mówisz co się stało. Jak powiedzą ci że nie mają jak dojść do niego, to powiedz im żeby nie wygadywali bzdur bo po samym numerze konta dojdziesz sam w jakim banku jegomość ma konto, a nawet w jakim mieście i której placówce zakładał rachunek.


RE: Chyba mnie oszukano ,co robić ? - JaDCorbeN - 12-02-2015

Dojdą również po koncie, numerze telefonu itp.
Jednak OLX od razu zatrzega, aby zakupów dokonywać na miejscu, nie płacić przez przelewy (regulamin). W Allegro jest jednak większa ochrona, i daje radę. Już kilka przypadków znam.