PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
God of War II [Recenzja by DawidoVader25] - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Gry (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-gry)
+--- Dział: Recenzje gier PS2 (https://playstationforum.pl/forum-recenzje-gier-ps2)
+--- Wątek: God of War II [Recenzja by DawidoVader25] (/thread-god-of-war-ii-recenzja-by-dawidovader25)



God of War II [Recenzja by DawidoVader25] - DawidoVader25 - 29-07-2014

God of War II
[Obrazek: 610363156.jpg]

Rok wydania: 2007

Producent: Sony Computer Entertainment

Wydawca: Sony Computer Entertainment

Mitologia, rzeź i niedowierzanie. Wypisz wymaluj polski sejm!

A więc tak. Mamy rok 2007. Nowa generacja konsol trwa już w najlepsze a PlayStation 2 odchodzi powoli do lamusa. A tu bomba! Sequel jednej z najlepszych gier poprzedniej generacji wyjdzie na tę platformę. Szok i niedowierzanie! Poprzeczka postawiona wysoko przez poprzedniczkę.Grę legendę. Synonimem pociesznej rozwałki idealnie wyważonej między zagadkami logicznymi okraszonej niezwykła jak na tamte lata oprawą audio-wizualną (Te pościgi, te wybuchy, a raczej chóry) A więc gotowi na recenzje następczyni która robi wszystko więcej, lepiej i winduje poprzeczkę aż na Olimp? Panie i panowie Ostrza Chaosu w dłoń, i za mną proszę! Nie spać, zwiedzać, zapie... mhm po prostu czytać!

O jednym takim co się wkurzył

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcTpn0vQOHw9v9zMzHjPab-...rZBpu3IQ6A]

No to jedziemy z tym koksem. Jak wiemy z jedynki [SPOILER ALTER START] Kratos, po wyrznięciu w pień wszystkiego na swojej drodze, został nowym bogiem wojny i wszyscy powinni żyć długo i szczęśliwie.[SPOILER ALTER STOP] Niestety, Kratos rządził dość mhm... krwawo. Jak to on, nie starczył mu tylko stołek boga. O nie! Wraz ze swoją armią zajmował miasto za miastem i osadę za osadą. I co!? I w końcu doszedł do Aten. Tego to już za wiele, powiecie? No i macie rację, bogowie z resztą też tak pomyśleli. Więc obmyślili plan. Zeus podstępem zabrał bladoskóremu wojownikowi wszystkie moce i o mało go nie zabił (oczywiście po dwóch wyczerpujących walkach. Pierwszej z Kolosem z Rodos, a następnie z samym Zeusem). A jako że był na poziomie intelektualnym naszego premiera nie przewidział wszystkiego. No i najważniejszego. Że Bóg wojny się wkurzy! Więc jako wkurzony, pozbawiony mocy killer zawiązujemy komitywę z tytanami. Pół bogami. Dziećmi tych tam na Olimpie które odtrącone przez rodziców są skazane na nędzny los. A więc wkurzony,pragnący zemsty były bóg + nieakceptowane przez rodziców dzieci o potężnej mocy + wspólna inicjatywa = ( tu wstawcie epitet którego byście użyli by opisać tą sytuację. Ja na przykład użyje OOOO KU***!!!!ONE111). Kratos, mądrzejszy od Zeusa (powiecmy taki Kaczyński Olimpu) wykombinował przepimpanie na drugi koniec świata by dostać się do Sióstr Przeznaczenia które mogą cofnąć los naszego bohatera. Tak więc na miejscu bogów miał bym już kisiel w spodniach i padł do kolan przepraszając z wszystko. No ale bogowie tego nie zrobili pozwalając nam się cieszyć jednym z najlepszych sequeli ostatnich lat.

Raz sierpem, raz młotem olimpijską hołotę

[Obrazek: god_of_war_2_18.jpg]

Tak więc przejdźmy do najważniejszego. Rozgrywki. Gra jest hack'n'slash'em zgrabnie połączonym z zagadkami logicznymi.
Walka to poezja w czystej postaci. Ataki łączące się w combosy są tak efektowne że jucha wylewała mi się z ekranu. Dodając do tego jeszcze różne czary i parę typów broni, nie możemy narzekać na nudę. Co do broni to w grze mamy: Ostrza Ateny, Ostrze Olimpu, Młot Barbarzyńcy i Włócznie Przeznaczenia. Wszystkie bronie mają różne animację ataku i pośrednie moce. Każdy znajdzie coś dla siebie, ja na przykład prawie całą grę przeszedłem korzystając z Ostrzy Ateny. Co kto lubi.
Ataków magicznych mamy 4 a mianowicie: Łuk Tyfona, Gniew Kronosa, Głowa Oryjoli i Trzęsienie Atlasa. Prawdę mówiąc korzystałem głównie z Trzęsienia Atlasa i Głowy Oryjoli. Okazjonalnie używałem łuku, najczęściej w miejscach wymaganych przez grę. Wszystkie bronie i czary można ulepszać za pomocą zdobywanych podczas rozgrywki punktów. Ulepszona broń (czy czar) zadaje większe obrażenia oraz zmiena swój wygląd. Dzięki znajdowanym w grze przedmiotom (Oczy Gorgony i Pióra Feniksa) możemy ulepszać poziom życia i many, dzięki czemu mamy ich po prostu więcej.
Co do combosów są jak już wspominałem strasznie soczyste i efektowne a mamy ich dość dużo. Wystarczają by się przy ich wykonywaniu nie nudzić.
Jedną z wizytówek serii oprócz zagadek logicznych i świetnej walki, są konfrontację z bossami. A tu ich mamy od groma. Od Kolosa z Rodos, poprzez Barbarzyńcę i innych pomniejszych "bossików", po samego Zeusa. Tak jak i na podrzędnych przeciwnikach także na "badassach" możemy wykonywać różnorodne "finiczery" w formie QTE (kółko, krzyżyk, kwadrat itd.) Są na prawdę soczyste i zadowolą oko nawet najbardziej zwyrodniałego sadolaSmile. Jeśli już jesteśmy przy tych złych, to warto nadmienić że są wykonani dość różnorodnie i nie zlewają się w bezbarwną pulpę do rozsmarowania po ścianach. Grupkom przeciwników zazwyczaj towarzyszy 2-3 twardzieli, na których pokonanie mamy różne sposoby (Czy to normalną walkę, czy wspomnianie już przeze mnie sekwencję QTE).

W grze mamy też zagadki logiczne. Poziomem trudności i wykonania nie ustępują tym z pierwszej części. Polegają głównie na wykorzystaniu elementów planszy do utorowania sobie drogi, uruchomienia jakiegoś mechanizmu, czy też zdobycia potrzebnego elementu. Powiem krótko: zagadki w grze nie przeszkadzają i są dobrym przerywnikiem między totalną rozpierduchą.

Jednym słowem gameplay nie odstaje niczym od poprzedniczki (tym bardziej od innych gier) a w wielu miejscach jest nawet lepszy. Cud miód i maliny.

Rozwałka tak rzeczywista, że od telewizora odejdziesz z juchą na twarzy!

[Obrazek: gow22_0.jpg]

[Obrazek: God-of-War-2-screen-02.jpg]

Oprawa audio-wizualna. Mówicie że skoro rozgrywka jest tak cudna to coś musi być nie tak? I że pewnie nie starczyło im kasy na AV? No i tu się mylicie, moi mili! Ta gra jest tak piękna, że można by w Luwrze postawić ją jako eksponat. Oczywiście jak na standardy PlayStation 2 Wink Jak to bywa ze 6 generacją konsol, dziś najbardziej rzuca się w oczy rozdzielczość. Jednak jak się wkręcimy w rozgrywkę nie dokucza to już tak bardzo, i naszym oczom ukazują się piękne mięsiste ataki, latający wrogowie i piękne krajobrazy starożytnej Grecji.Lokacje są przesiąknięte klimatem i zgrabnie zaprojektowane. Przyznam że zdarzyło mi się parę razy przystanąć by popatrzeć sobie a to na widoki a to na jakieś imponujące lokacje. Gra po prostu wyciska ostatnie soki z PS2 i tak na prawdę na równi z grafiką stoi wysiłek poświęcony przez autorów by uzyskać ten efekt. Brawo SCE!

Udźwiękowienie gry także stoi na wysokim poziomie. W momentach gdy akcja zwalnia przygrywają nam stonowane, spokojne chóralne kawałki. Lecz gdy tylko rozpoczniemy walkę zaczynają się głośne, pompatyczne i energiczne śpiewy chóru wymieszane z muzyką instrumentalną. Zdecydowanie na plus.

Już koniec? Nieeee!!!

[Obrazek: 26554_God%2Bof%2BWar%2B2%2B(Ps2)_04.jpg]


[Obrazek: god-of-war-collection-god-of-war-2c.jpg]


Czas już kończyć naszą podróż po krainie krwią i flakami płynącą. Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani czy zagrać to na was nakrzycze: JEŚLI W TO NIE ZAGRACIE TO NAŚLE NA WAS KRATOSA!!!
Tak więc ten... Grze wystawiam absolutnie i bezdyskusyjnie 10/10. I się lepiej ze mną zgódźcie! Dziękuje, dobranoc.


OCENA: 10/10

PLUSY:
- Fabuła,
- Gameplay,
- Oprawa AV,

MINUSY:
-BRAK!!!



P.S: To jest moja pierwsza recenzja po dłuższej przerwie (a 3 w ogóle) więc bądźcie dla mnie łaskawi. I tak, wróciłem na dobreSmile


RE: God of War II [Recenzja by DawidoVader25] - Kratos - 30-07-2014

Pomijając kilka literówek to wyszło ci naprawdę nieźle, choć niektóre elementy (jak chociażby zabawki Kratosa) można było opisać obszerniej. Z twoim cholerycznym charakterem to ciężko ci wpasować się w jakąkolwiek formę recenzji, ale używasz ciekawych sformułowań i to się chwali. Zdania niektóre mógłbyś tworzyć bardziej rozbudowane, bo zdecydowanie za często piszesz je po 3-4 słowa i nadużywasz kropek kosztem przecinków ;)

P.S. Spoiler używa się poprzez tagi [spoiler], a w tekście zresztą zamknąłeś go trochę za szybko.


RE: God of War II [Recenzja by DawidoVader25] - PaultheGreat - 30-07-2014

Całkiem niezły tekst. Na szczególną pochwałę zasługuje Twój bardzo nieoficjalny, potoczny, wręcz luzacki styl wypowiedzi, na który w głównej mierze wpływają liczne epitety i zabawne porównania (nowy środek stylistyczny "dawidowskie porównanie" Big Grin). Ogólnie tekst czyta się płynnie, nie ma żadnych fragmentów, gdy trzeba się zatrzymać i domyślić co miałeś na myśli. Na niekorzyść tekstu może wpływać to, że czasami za bardzo schodziłeś na luzacki ton (ogólnie luźna forma jest in plus, ale czasami przesadzałeś z tekstami typu "Nie spać, zwiedzać, [...]). No i mogłeś sobie darować te nawiązania do polityki, bo od gier wideo oczekuje się ucieczki od szarości dnia codziennego, a polityka (szczególnie w Polsce) budzi bardzo negatywne odczucia i lepiej nie mieszać ich do świata gier.

Reasumując. Masz potencjał, ale żeby go rozwinąć, musisz częściej publikować dłuższe teksty (niekoniecznie recenzje, mogą być dłuższe opisy wrażeń w Game Corner czy tematy ogólne, rankingi gier etc).


RE: God of War II [Recenzja by DawidoVader25] - DawidoVader25 - 30-07-2014

Dzięki za ocenę i miłe słowa Wink Co do mojego stylu: piszę dość luzacko, ponieważ gdy czytam "normalne" recenzje w necie to po prostu... ziewam. Nudzą mnie ( i chyba nie tylko mnie) normalne, sztampowe opisy i lanie wody, więc postanowiłem swoim reckom dodać nieco charakteru. Do uwag oczywiście się zastosujeBig Grin

P.S: Mogę napisać recki gier na PC i je tu wrzucić? Mam parę faworytów w kolejce ( Gothic, GTA V jak wyjdzie, Far Cry 1/2/3). Jeśli można to do jakiego działu?
P.S 2: Następne w kolejce świeżo ogrywane Vice City Smile