PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Koniec z produkcją PSP - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation Portable (PSP) (https://playstationforum.pl/forum-playstation-portable-psp)
+--- Dział: Newsy (https://playstationforum.pl/forum-newsy--244)
+--- Wątek: Koniec z produkcją PSP (/thread-koniec-z-produkcja-psp)

Strony: 1 2


Koniec z produkcją PSP - Kratos - 03-06-2014

Sony podało dzisiaj dosyć symboliczną wiadomość, zgodnie z którą ich pierwsza przenośna konsola niebawem przestanie być produkowana. W lipcu tego roku mają trafić do sklepów w Japonii ostatnie partie nowych PSP. Wcześniej, bo w styczniu konsole przestały docierać do USA, a do końca roku to samo spotka Europę. Co ciekawe w zamian za zwrócenie swojego egzemplarza konsolki w Japonii Sony oferuje zniżki na nowe modele PS Vity.

[Obrazek: psp_yellow.jpg]

Tym samym konsolka zejdzie z taśmy po niecałej dekadzie (światowa premiera w Japonii miała miejsce w grudniu 2004 roku). Po 7 latach zastąpiła ją PlayStation Vita. Zgodnie z danymi na listopad 2013 roku PSP miało się sprzedać w liczbie 80 mln egzemplarzy, choć i to nie wystarczyło w pobiciu bezpośredniego konkurenta, jakim był NDS ze swoimi 154 mln sztuk.


RE: Koniec z produkcją PSP - Spaidi - 03-06-2014

u mnie jest wciaz uzywana, szczegolnie do klasykow psone jak wracam do rodzinnego miasta. Szkoda, ze pozycja vity podupada, ja uwazam ze handheldy wciaz powinny miec duze miejsce na rynku


RE: Koniec z produkcją PSP - Jusko - 03-06-2014

Smuta nowina muszę przyznać. W świat PSP wszedłem dość późno niestety, gdyż w połowie 2012 roku, a więc czas tandetnego PSP E1004 i w zasadzie już poza jakimś wzmożonym dewelopingiem gier.

Uważam PSP za dobrą konsolę, choć fanem nigdy nie zostałem. Może dlatego, iż w toku gwarancji trwającej 1 rok - konsolka wylądowała chyba 4-5 razy w serwisie (za pierwszym razem dostałem nową konsolę ze sklepu, później modele odnawiane). I ponownie - za miesiąc minie rok od końca gwarancji a nowe/odnowione PSP które dostałem na końcu gwarancji, ponownie zaczyna rozpadać się w rękach Wink Obwiniać można wersję Street, choć w sklepach nie było już innej, a koniecznie chciałem nową ze sklepu z powodu gwarancji.

Ogólnie po pierwszych zachwytach nad PSP po zakupie, nastąpiła fala negatywnych wrażeń - ograłem God of War, nieco Metal Gear Solid: Peace Walker, liznąłem Patapona, parę dem i przyszedł dylemat - w co ciekawego tu grać?! Tongue Zaznaczę, że lubię porządne AAA z dobrą fabułą, dlatego zapychacze czy oszukane produkty pokroju serii Need for Speed dla PSP mnie nie zadowalały. Z tego powodu konsola potrafiła po parę miesięcy leżakować, schowana w pudełku. Odżywała ponownie tylko kiedy wybierałem się w dłuższą podróż (czasem zdarzało mi się podróżować po Polsce pociągiem czy jechać tam, gdzie nie miałem dostępu do stacjonarnej konsoli). Myślę, że te negatywne wrażenia mocno rzutowały na moją dzisiejszą opinię o PSP Smile Kupując PSP nie wiedziałem kompletnie nic o konsolce ani jakości jej gier - wydawało mi się, że to PS2 w kieszeni jeśli chodzi o jakość gier. Przejechałem się na tym bardzo, co również miało swoje odbicie na negatywnych wrażeniach krótko po zakupie - zapewne dlatego konsolkę nawet i trochę lubię, ale fanem nie zostałem nigdy.

Inną sprawą jest, że oferta gier na PSP była/jest bardzo uboga jeśli idzie o sklepy - wszędzie oklepane parę gier z serii Essentials. Nie zdziwię się, jeśli ktoś celowo przerobił swoją konsolę aby grać na piratach, bo wielu świetnych gier nie było w Polsce (dlatego zaprzyjaźniłem się z ebayem, bo czasem jest taniej niż wirtualne iso z PS Store). Zgrałem też parę swoich gier z PSX i ograłem na PSP, choć pewnie konsolka wymięknie przy grach wymagających obu analogów, także pula gier z PSX jest w jakimś stopniu zawężona Wink

Ogólnie na końcu linii czasu kupiłem PSP i końcem zeszłego roku PS3 (które szybko sprzedałem bo dopiero po zakupie zacząłem kalkulować, że brakuje mi dysku, gier, TV innego niż 15" CRT itd). Po raz kolejny nie zamierzam tego robić, bo wielkiej radości już ze sprzętu tuż przed jego końcem nie ma, a z PSP pewnie cieszyłbym się bardziej mając porządny model w rękach (a nie E1004), przy czym jeśli kupiłbym nawet w połowie cyklu życia, człowiek mógłby się cieszyć z każdej nowej gry, a tak dziś można tylko szukać w tym, co zostało wydane (no i kupując konsolkę niemal przed finiszem ominął mnie zapewne świetny okres w życiu działów PSP na forach i radości ludzi z nowego cudeńka Sony). Dlatego myślę nad zakupem PS Vita już dziś, praktycznie niemal na starcie istnienia - a może kiedyś znajdzie się metoda, aby moje UMD przerobione do ISO, można było odpalić na Vicie? Smile

Generalnie przy obecnych realiach nie zdziwię się, jeśli PS Vita będzie ostatnim handheldem Sony. Miejsce dla nich jest i bardzo chętnie zobaczyłbym handhelda, który byłby przenośną konsolą bez potrzeby posiadania stacjonarnej (po części Vita taka jest), jednak w erze mobili - AAA są już grami drugiego sortu (WTF?), stąd zalew tanich Indie na Vicie i urzędzeniach mobilnych.

PS: Mam z PSP związane pewne intensywne wspomnienie. Kiedy wyszedł Silent Hill: Shattered Memories a nie miałem PS2 nawet, to chciałem tylko dla tej jednej gry zakupić PSP. Najlepsze w tym jest to, iż miało to być kosztem potencjalnych wakacji z drugą połówką Wink Oczywiście nie skończyło się to dobrze, i nie było wakacji ani PSP Wink W sumie szkoda - załapałbym się wtedy na sklepową serię 300x Wink


RE: Koniec z produkcją PSP - Kratos - 03-06-2014

Robimy z tego temat wypominkowy? ;) Mnie PSP nigdy nie jarało i może dosłownie przez kilka minut w życiu zastanawiałem się nad jej kupnem, ale raczej nic na poważnie. To, co stanowiło jej największą siłę, czyli chociażby Metal Gear Solidy czy God of Wary zostały przeportowane na PS3 i pewnie kiedyś po nie sięgnę właśnie na tej platformie. Nie lubię grania poza domem. Jak coś to wyciągam telefon i gram w jakąś popierdółkę, choć w pociągu przykładowo wolałem czytać książki.


RE: Koniec z produkcją PSP - Yohokaru - 03-06-2014


Kratos napisał(a):Nie lubię grania poza domem. Jak coś to wyciągam telefon i gram w jakąś popierdółkę, choć w pociągu przykładowo wolałem czytać książki.

Osobiście na PSP rzadko grywałem poza domem. Raczej w domu, w momencie gdy PS2 i PS1 nie było użytkowane, PSP królowało nocami, pod kołderką.

Jakbym się tak dłużej zastanowił, to mogę przybić piątkę z Jusko. Mam PSP E-1004 już prawie 2 lata. Liczbę gier, które ukończyłem bez mrugnięcia okiem mogę policzyć na palcach obu rąk. Na początku wiadomo, pełna podjarka, wejście w następną generację. Samo pojęcie handheldu było dla mnie czymś nowym. Czy spodziewałem się rozrywki na poziomie PS2? Raczej tak, co mnie i także chyba zgubiło.

Początkowo wszystko było dobrze. Tekken 5: Dark Ressurection, potem 6, Ridge Racer, Daxter, Naruto UNS Impact czy God of Wary, które katowałem do czwartej nad ranem. Potem pojawiło się Rock Band Unplugged, gra którą ochrzciłem jako jedna z TOP 3 gier na PSP, do tej pory mam na karcie i czasami włączam, ot dla zabicia nudy.

Wszystko było fajnie, ale nagle zacząłem dostrzegać tą drugą stronę medalu. Przy grach z PS1 często musiałem kombinować z ustawieniem emulatora, by było w miarę wygodnie, no bo przecież PSP triggerów nie ma. Początkowa mania na indyki po pięciu gierkach odbiła mi się czkawką, a Gran Turismo stało się zabawką na półgodzinne sesyjki. EA oprócz znośnego Dante's Inferno całkowicie sprawę olało, wydając poszrot za poszrotem, na które ja oczywiście musiałem się naciąć. Nie wspomnę o sportówkach, które po prostu były poziomem czymś pomiędzy PS1 a PS2. Sprawę ratowały w sumie emulatory, PSP jest idealną maszynką do grania w gry na NES, SNES, GBA. Tyle, że to już nie broszka Sony.

Może to się zmieni. Jest jeszcze trochę gier na PSP do ogarnia. Wszystkie Patapony, Locorocco, dwie części GTA (Liberty, Chinatown), Pursuit Force, które chyba najbardziej mnie ciekawi z wszystkich. Sony zrobiło ogromny błąd, że większość exclusive dla PSP, pojawiła się na PS2. Jeśli będę chciał zaliczyć któryś z tych tytułów, zrobię to na PS2, wolę pada i telewizor. Na PSP spróbuję ograć te ostatki, może coś mnie zaciekawi. A jak coś, zawsze jest genialny Ridge Racer, za co ponownie dziękuję panom z Namco. Ich logo na grze, to prawie znak jakości.

Mówiłem wcześniej o tym, ale odnoszę wrażenie, że to ostatnia generacja konsol. Cofamy się w rozwoju. Nie poszukujemy teraz w grach świetnej fabuły, długiej rozgrywki czy wspaniałej oprawy graficznej. Ludzie potrzebują czegoś, żeby zapchać czas w drodze do szkoły, pracy, bądź na przerwie między lekcjami. Z jednej strony to fajnie, lepiej żyć niż siedzieć przed telewizorem z padem, ale spójrzcie ile dobrych pozycji ma biblioteka nawet PS3. Czy Vita i PS4 doczekają się takiej? Boję się, że nawet nie w połowie. Będzie mnóstwo indyków, portów z starych konsol. Tytuł AAA będzie rzadkością. Miejmy nadzieję, że chociaż dobrą rzadkością.



RE: Koniec z produkcją PSP - Vicious - 04-06-2014

Dla mnie psp było i jest kamieniem milowym gier. Czy dobrym czy złym - ciężko to stwierdzić.

Przed psp było GBA które było troszkę mocniejszym GBC lub snesem mobilnym. Dopiero psp pokazało pazur i możliwości mobilnego grania. Grafika rodem z konsol stacjonarnych, świetny dźwięk, odtwarzacz wideo i przeglądarka internetowa. Teraz to wygląda jak coś dziwnego że to było w tamtych latach coś tak przełomowego. Teraz mamy to w telefonach i mamy to wszędzie. Ale wg mnie to pokazało producentom komórek w jakim kierunku mają iść.

Co do gier - Diablo z PSX i Monster Hunter Freedom Unite to 2 gry które ogrywałem bez końca i gram w nie nadal. ogólnie przeszedłem ok 20-30 tytułów na tej konsole i na zawsze pozostanie w moim sercu (tak jak i ps2). Na psp gram w starocie z konsol a przed TV na ps2 - i to mi wystarcza :-)

Wysłane z mojego SM-C101 przy użyciu Tapatalka


RE: Koniec z produkcją PSP - Plex - 09-06-2014

(03-06-2014, 17:58)Jusko napisał(a): oszukane produkty pokroju serii Need for Speed dla PSP
Tego najbardziej nie mogę podarować Electronic Arts
Wink


RE: Koniec z produkcją PSP - VortaL - 09-07-2014

Miałem E1004, sprzedałem bo dużo nie wyjeżdżałem, więc konsola nie była mi potrzebna. Potem kupiłem PS 3 które będzie ze mną aż do śmierci Big Grin

Coś musi się zacząć a coś skończyć Smile Ja jestem graczem stacjonarnym i dlatego PSP nie potrzebowałem aż na tyle.


RE: Koniec z produkcją PSP - Spaidi - 09-07-2014

ale ile fajnych RPGow wyszlo na PSP, do tego kompatybilnosc z PSX, bajka @@


RE: Koniec z produkcją PSP - Jusko - 19-07-2014

Pod warunkiem oczywiście, że ktoś lubi jRPG, bo to nie dla każdego strawne jest ;-P Kompatybilność z PSX jest też fajna, ale ma pewne ograniczenie - czasem braku drugiego analoga nie da się przekoczyć ;-P