PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Kreskówki - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: HydePark (https://playstationforum.pl/forum-hydepark)
+--- Dział: Filmy i seriale (https://playstationforum.pl/forum-filmy-i-seriale)
+--- Wątek: Kreskówki (/thread-kreskowki)

Strony: 1 2


Kreskówki - Kapitan Krwotok - 09-05-2014

Każdy z nas je kiedyś oglądał. Z pewnością są i tacy, którzy robią to nadal (choćby ja).

Osobiście jestem fanem wytworów Cartoon Network będące kiedyś oddziałem Hanna-Barbera. Dla nieobeznanych w temacie, Hanna-Barbera było swego czasu gigantem branży. Panowie, których nazwiska składają się na nazwę studia, stworzyli wiele bardzo popularnych seriali. Wymieniać można by długo, więc przytoczę tylko ich pierwszy wspólny twór, którym jest Tom i Jerry. Ten duet zna przecież każdy. Po śmierci Williama Hanny - jednego z założycieli, wytwórnia została wchłonięta przez Warner Bros i tym samym zakończyła działalność. Wtedy to właśnie usamodzielniło się CN.

Do moich ulubionych twórców należy Genndy Tartakovsky. Nawet jeśli nie kojarzycie nazwiska, to prawdopodobnie znacie jego dzieła. Jest on przecież autorem Laboratorium Dextera. Fani gwiezdnych wojen mogą kojarzyć też jego serial osadzony w tym uniwersum, o podtytule "Wojny Klonów. Jest on także współtwórcą Atomówek, chociaż ta seria powinna być kojarzona głównie z Craigiem McCrackenem.

Obydwaj panowie współpracowali już wcześniej - przy produkcji Dwóch głupich psów. Seria miała być nowym hitem wytwórni Hanna-Barbera, które to usilnie starało się stworzyć nową kreskówkę która zyska ogromną popularność. W latach 80-tych bowiem, jedyną dobrze znaną animacją tego studia były Smerfy. Jak można się domyślić - nie udało się. Mało kto pamięta dziś tą kreskówkę, Smerfy natomiast każdy. No ale przynajmniej dzięki temu do HB trafili właśnie tacy twórcy jak McCracken czy Tartakovsky. W ogóle z czasem Hanna-Barbera tworzyło coraz mniej hitowych produkcji. Być może jest to związane z faktem, że para założycieli coraz częściej ograniczała się do roli "tylko" producentów.

Wracając jednak do Tartakovskiego. Animacja to gałąź kinematografii będąca trochę na uboczu. Często niedoceniana i pomijana. Uważana (nie bez powodu zresztą) za niepoważną, czasem wręcz głupią. Tartakovsky udowodnił, że może być inaczej, wynosząc ten gatunek na wyżyny. Stworzył kreskówkę ambitną i wysublimowaną. Brak w niej głupkowatego humoru. W wielu odcinkach brak w niej w ogóle słów. Jest za to spokojna i klimatyczna cisza, przerywana czasem rewelacyjną ścieżką muzyczną. Samuraj Jack bo o nim mowa, to opowieść o wojowniku, który trafia do przyszłości. Chce się odnaleźć w nowej rzeczywistości i pokonać swego największego wroga. Tytuł nawiązuje do wielu treści kultury, często stanowiąc ich pastisz. Opowieść prosta i genialna zarazem. Jeden z moich ulubionych seriali w ogóle.

Cartoon Network swego czasu obfitowało w ciekawe serie. Wspomniane już Atomówki czy Laboratorium Dextera, Krowa i Kurczak, Jam Łasica, Johnny Bravo, Ed, Edd i Eddy itd. Wiele z tych starszych produkcji, do dziś cieszy się sporą popularnością. Część z nich nie jest już emitowana, jednak wbrew temu co niektórzy twierdzą, na CN wciąż można znaleźć ciekawe rzeczy. Są to głównie serie humorystyczne. Ambitne produkcje pokroju Samuraja Jacka pozostają rzadkością.

Długo mógłbym pisać o kreskówkach Cartoon Network, ponieważ tych które lubię i mógłbym polecić jest dosyć dużo. Do tych, które wymieniłem wcześniej dołączyć mogłyby Mroczne przygody Billy'ego i Mandy. Nieco groteskowa seria, zawiera wiele nawiązań do innych kreskówek lub filmów.

Większość kreskówek o których wspomniałem powstawały w latach 90' lub/i na początku XXI wieku. Są to w większości serie bardzo popularne, do których wielu ma ogromny sentyment. Nie oznacza to jednak, że dziś dobre kreskówki już nie powstają. Przyjmując, że 2010+ to już stosunkowo nowe rzeczy, warto wsponieć o Adventure Time (pol. Pora na przygodę). Serial dużą popularność zdobył zwłaszcza wśród dojrzałej widowni. Surrealistyczna, absurdalna i co najważniejsze oryginalna seria należy do moich ulubionych. Widać, że ma na siebie pomysł, który stara się realizować. Adventure Time nie podąża utartymi schematami i głównie z tego powodu zasługuje na uwagę.

Trochę się rozpisałem, ale jest to dla mnie temat rzeka. Długo mógłby jeszcze pisać, ponieważ nie napisałem nawet połowy tego o czym chciałem. W każdym razie zapraszam do dyskusji. Jakie są wasze ulubione animacje? Wink


RE: Kreskówki - Solderowy123 - 09-05-2014

Tom & Jerry
Flintstonowie
Zwariowane Melodie
Jetsonowie
Krowa i Kuczak
Johnny Bravo
Scooby-Doo
Kocia Ferajna
Simba
Goofy i inni
Kacza Paczka
Wilk i Zając
Sąsiedzi (Czechy, stare odcinki)
Krecik
Regular Show
Seria Totalnej Porażki
Pingwiny z Madagaskaru
Tex Avery Przedstawia
Popeye
Odlotowe Wyścigi
Dastardlay i Muttley
Hong-Kong Phoe'y
Scooby_Doo,Gdzie jesteś?
Taz-Mania
Sylwester i Tweety na tropie
Animaniacy
Przygody Animków
Samuraj Jack
Xaloin: Pojedynek Mistrzów
Duel Masters
Różowa Pantera
Smurfy (kiedyś)
Reksio


RE: Kreskówki - Kapitan Krwotok - 09-05-2014

Wymieniłeś kilka takich o których zapomniałem Wink zwłaszcza Regular Show. Swego czasu podobała mi się też seria totalnej porażki, chociaż do wybitnych jej nie zaliczam. No i może napisałbyś coś więcej na ten temat? Co Ci się podoba w tych seriach, i dlaczego akurat je lubisz? Wink


Kreskówki - Szymon - 10-05-2014

Tom i Jerry - kreskówka, którą najbardziej szanuję.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk


RE: Kreskówki - Solderowy123 - 10-05-2014

Jeżeli już rozmawiamy o kreskówkach to zapraszam na forum poświęcone Cartoon Network, i po części Boomerangowi, oraz innym kanałom z kreskówkami: http://www.cartoonnetworkforum.laa.pl/


RE: Kreskówki - Kapitan Krwotok - 10-05-2014

^^ dzięki za zaproszenie, chętnie dołączę Wink. Chociaż jak na osobę, która poleca forum o kreskówkach, nie masz zbyt wiele do powiedzenia na ten temat.


RE: Kreskówki - Solderowy123 - 10-05-2014

Właśnie na forum poświęconym Cartoon Network wyraziłęm swoje opinie (nick Dominik123), a pisanie tutaj nie ma najmniejszego sensu... Może wyrażę opinię w tym temacie jak będę miał więcej czasu, tak to wyrażam się o tym na forum.


RE: Kreskówki - Kapitan Krwotok - 10-05-2014

(10-05-2014, 15:59)Solderowy123 napisał(a): pisanie tutaj nie ma najmniejszego sensu...

Czyli to jest bezsensu, ale wrzucenie zwykłej listy już nie? Ehh. Liczyłem na ciekawą dyskusje, ale temat okazał się chybiony.


RE: Kreskówki - ashin - 11-05-2014

hmmm o kreskówkach można wiele rozmawiać. Ja za młodu oglądałem ich mnóstwo i to nie tylko te w telewizji. jak chociażby Kapitan Z i Strefa Snu i lubiłem je, był He Man, ogółem całe bajkowe kino na TVN rano, ach wstawało się specjalnie i oglądało, a tam tytułów było mnóstwo. Pierwsze anime tam oglądałem, chociaż nikt wtedy nie zdawał sobie z tego sprawy. No i oczywiście kreskówki z polonia 1.
Dziś już nie mam tyle czasu, czasem odpale Nickelodeon, ale kiedyś produkcje z tej stacji były moim zdaniem ciekawsze, bardziej specificzne, niekoniecznie trafiające tylko w dziecięce gusta. Dziś to raczej klasyczne seriale animowane, sporo serii od Pixara itp.
Jednak nie jestem zwolennikiem stwierdzenia, że kiedyś bajki były lepsze, były inne, mieliśmy inne zainteresowania, zresztą patrząc na dzisiejsze produkcje i ich tematykę to przecież odzwierciedlenie naszego świata i tego co w danym momencie jest popularne.


RE: Kreskówki - Solderowy123 - 11-05-2014

(10-05-2014, 20:51)Kapitan Krwotok napisał(a):
(10-05-2014, 15:59)Solderowy123 napisał(a): pisanie tutaj nie ma najmniejszego sensu...

Czyli to jest bezsensu, ale wrzucenie zwykłej listy już nie? Ehh. Liczyłem na ciekawą dyskusje, ale temat okazał się chybiony.


Nie, nie chodzi o to, że nie będę pisał opinii na temat kreskówek, ale z powodu braku czasu.


Dobra Piszę opinię częściową:
Tom i Jerry- Oto moja pierwsza obejrzana kreskówka w moim życiu. Lubię kreskówki spod znaku HB i MGM, a ta kreskówka jest najlepsza obok Tex Avery Przedstawia
Flintstonowie- Cóż tu dużo pisać, rodziny Flintstonów i Rubble'ów chyba każdy zna. Kreskówka powinna być trochę dla starszych dzieci np 10+, bo są poruszane dorosłe tematy.
Zwariowane Melodie- To powienien każdy znać. Moim ulubionym bohaterem jest Kaczor Daffy, Bugs ostatnio nie lubię, bo się taki celebryta zrobił
Jetsonowie- Nie każdy to zna, ale większość to kojarzy. Przyszłość w teori HB jdest bardzo ciekawa+ dobry Polski Dubbing
Krowa i Kurczak- Kreskówka jako taka czarna komedia. Wszystkie sceny mnie rozśmieszały
Johnny Bravo- Pewnie z forum troche ludu to kojarzy+ tak jakby słynny tekst "Lubię placki".
Scooby-Doo- Tego psa nie trzeba nikomu przedstawiać. Najsłynniejszy pies z kreskówek. Kreskówka ma często śmieszne sceny.
Kocia Ferajna- To napewno chyba nikt nie kojarzy, albo choć trochę. Z wersji na VHS nosił tytuł: "Kot Tip-Top", czyli kreskówka o sześciu kotach i ich perypetiach, m. in. Tolek Cacek, Benek. Hyzio, Model (Laluś) i ChuChu.
Simba- Czyli kreskówka o syna lwa z " Króla Lwa" produkcji włoskiej.
Wilk i Zając- To powinien na 150% każdy pamiętać, słynne Radzieckie "No pogoti!"
Resztę opiszę w najbliższym czasie.