PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
[Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation (PSone) (https://playstationforum.pl/forum-playstation-psone)
+--- Dział: Sprzęt (https://playstationforum.pl/forum-sprzet--85)
+--- Wątek: [Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. (/thread-tutorial-konfiguracja-emulatora-epsxe)

Strony: 1 2


[Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - Makaveli - 19-01-2014

Coraz ciężej kupić PlayStation w świecie ogarniętym przez jej wnuczęta. Biblioteka gier na poczciwego szaraczka jest jedną z najbardziej kultowych w historii, ale z dnia na dzień ilość osób mających możliwość ogrania ich spada. A co, gdyby użyć emulatora? No właśnie. W tym tutorialu opiszę od A do Z poprawne ustawienie emulatora ePSXe i uruchomienie go z grą. A więc... Zaczynamy!

POTRZEBNE RZECZY:


-emulator ePSXe w najnowszej wersji (na chwilę pisania tekstu 1.9.4) KLIK!
W paczce podanej powyżej znajduje się wszystko, co potrzebne będzie do jego uruchomienia.

KONFIGURACJA:


1. Wypakowujemy archiwum. Uruchamiamy ePSXe.

2. Pojawia nam się Config Wizard, czyli kreator konfiguracji. Pomijamy go.

3. Wchodzimy tutaj:
[Obrazek: OzklYMo.jpg]

Pojawi się nam okno z wyborem pluginu.
[Obrazek: DJZY2Ax.jpg]

Wybieramy Pete's OpenGL2 Driver 2.9, ustawiamy go tak, jak na screenie poniżej (klikając na Configure):
[Obrazek: UaIlF18.jpg]
Zatwierdzamy.

4. Następnie przechodzimy do Config-Sound.
[Obrazek: l3gKe4u.jpg]
Wybieramy Eternal SPU Plugin 1.50. Zaznaczamy Sound Enabled.

Klikamy Configure, ustawiamy go tak, jak tutaj:
[Obrazek: Dd9kDWL.jpg]
To jest akurat ustawienie pod Metal Gear Solid, w razie problemów z dźwiękiem zwiększać Buffer Size aż do uzyskania satysfakcjonującej jakości - preferowane 64 lub 128.
W niektórych grach potrzebne są SPU IRQ - tytuły podane obok. W przypadku MGS nie należy się tym sugerować.


5. Następnie przechodzimy do Config-Cdrom. Wybieramy P.E.Op.S. CDR Driver 1.4.
Ustawienia bez zmian.

6. W pozycji Config-Bios wybieramy którykolwiek z folderu bios.

7. Pozycja Config-Memory Cards - bez zmian.

8. Game Pads:
Ustawiamy tutaj swojego pada. Jeżeli ktoś używa pada z wibracjami, które są obsługiwane (np. SIXAXIS przez MotioninJoy), ustawia [SCPH-1200] DualShock (F5), w pozycji

Rumble:
Type: DXJoy1 (lub inny numer, jeśli nie działa - próbować po kolei).
Big Motor: Sine.
Small Motor: Constant.
Zatwierdzamy to.

W pozycji Options (obok pozycji Config) zaklikujemy Auto load ppf files enabled - są to pliki patchujące grę w locie, które czasami są obecne przy obrazach gier.
W pozycji Run zaklikujemy Enable Logs.

URUCHAMIANIE GRY:


1. Klikamy na File - Run ISO. W oknie, które się pojawiło, wyszukujemy plik z obrazem (obsługiwane formaty .iso, .mds, .mdf, .cue, .bin, .nrg i inne powszechnie stosowane rozszerzenia obrazów), zatwierdzamy. Uruchomi się gra.

UWAGA: W przypadku starszych gier (dla przykładu Crash Bandicoot, Resident Evil) należy wyłączyć analog (domyślnie klawisz F5), aby przyciski zaczęły funkcjonować.


RE: [Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - 1903 - 19-01-2014

Konfiguracja ePSXe jest bardzo prosta, przynajmniej takie jest moje zdanie, gdyż ja z tym emulatorem problemu nie miałem. Paczek w sieci od groma. Chociaż, ja się napotkałem z takimi, które były pozbawione Biosu konsoli. Co do tutoriala, to nic mnie nie zaskoczyło, ważne, by wszystko było jak najlepiej uproszczone, bo chyba tylko "laiki" w temacie emulatorów mogą mieć problemy z konfiguracją, także jest w porządku. Dobrze, że dodałeś screeny, dla leniwców jak znalazł.


RE: [Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - Rysk - 19-01-2014

dzieki za tutka, posluzyl jako przyklad, bez niego bym kombinowal, az bym sie zniechecil, a tak sobie smigam w Residenta.

mam jescze tylko pytanie, odnosnie EMU, czy jest jakas mozliwosc zapisu w dowolnym momencie?


RE: [Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - Makaveli - 20-01-2014

Podczas gry wciskasz Escape, klikasz na Run i Save State. Wybierasz slot 1-5 i zapisujesz. Potem analogicznie, ESC i Load State.


RE: [Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - Yohokaru - 20-01-2014

Świetny tutorial, przyda się do konfiguracji emulatora na starszym PC z Rivą TNT 2 ;D
Osobiście nie lubię grać na emu właśnie ze względu na save state, którego użycie niejednokrotnie mnie korci w trudniejszych momentach. ePSXe to dla mnie ostateczność, choć dla nieposiadających konsoli to fantastyczna alternatywa.


RE: [Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - Makaveli - 20-01-2014

A na takim sprzęcie to już trzeba robić inne tutoriale - ten jest raczej pod wyciśnięcie 100% możliwości tego emulatora. Tam wszystko jest jako tako opisane, więc można się sugerować, co jaka opcja spowoduje.

EDIT: w razie, gdybym znalazł jakieś specyficzne ustawienia pod konkretne gry, bez których nie zadziałają, postaram się je zamieścić tutaj, odpowiednio opisując występujące objawy.


RE: [Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - Rysk - 26-01-2014

ta, jak wcisne ecs, to mi sie program wylacza, tyle ze, mam chyba starsza wersje i nie wiem jak wlaczyc jakiekolwiek menu, zeby np wybrac state


RE: [Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - Makaveli - 26-01-2014

Gdybyś pobrał dorzuconą przeze mnie paczkę, to by wszystko było w normie.


RE: [Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - cbool1995 - 26-01-2014

Jest jeszcze jeden sposób wiem że działał w starszej wersji chyba 1.6. Klawiszem F2 wybierasz sobie karty(szybkiego zapisu) jest ich 5 : Slot 1 , Slot 2 ... Klawiszem F1 zapisujesz na danym slocie a F3 wczytujesz.


RE: [Tutorial] Konfiguracja emulatora ePSXe. - Giggsy - 12-07-2016

Witam wszystkich odwiedzających ten temat.

Mam pytanko. Wiecie co mogę zrobić albo jakie ustawienia dać w pluginach by gry stare typu Crash Bandicoot albo inne chodziły zgodnie z ustawieniami, które podaliście, bo ustawiam tak jak jest podane dla np Crasha to mi błąd wyskakuje albo jak ustawiam inaczej to gra chodzi, ale klawisze na klawiaturze odmawiają posłuszeństwa.

Także moje pytanie jest takie czy macie jakąś radę na to?

Za odpowiedź z góry dzięki.