PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Sprawy techniczne (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-sprawy-techniczne)
+--- Dział: Sprzęt (https://playstationforum.pl/forum-sprzet)
+--- Wątek: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) (/thread-wszystkie-pytania-odno%C5%9Bnie-ps2-jaka-przerobka-itp-dla-zielonych-w-temacie)



RE: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - Jusko - 09-02-2015

Aby nie tłumaczyć sporo, wystarczy wyobrazić sobie porównanie - czy lepsza jest oryginalnie tłoczona płyta z matrycy, fachowo, odpowiednio, dobrze. Czy jednak lepsza ma być wersja wypalana na płytce, może w podrzędnej nagrywarce władowanej do laptopa.

Laser po prostu musi się nieco bardziej namęczyć, aby odczytać takie dane - szczególnie, jeśli nośnik nie jest dobrej klasy, wypalany na szybko i zjadliwy dla PS2.

Grając z kolei z USB - w niektórych grach filmiki FMV nieco się przycinają (USB 1), jednak nie w każdej grze. Oszczędza się za to laser, bo ten pracuje tylko na starcie, kiedy odpala płytkę SM. Grając też przez SMB - również oszczędzasz laser, a iso gry jest na komputerze skąd jest zaciągane i po kablu wędruję do konsoli. To wszystko umożliwia już płytka CD Swap Magica.


RE: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - Michal_burnout - 09-02-2015

ok, rozumiem.

(09-02-2015, 13:03)miki1406 napisał(a): Ja jestem zachwycony OPL i grami z USB, nie wszystko ponoć idzie, czasem się tnie, ale nie tyra się lasera.
Ogólnie z tego co wyczytałem najlepszą opcją jest konsola FAT + NetworkAdapter + dysk twardy i na nim gry...
Działa ponoć szybko, estetycznie wygląda, a i zabawy z płytami nie ma Smile

Odpalasz -> wybierasz - > Grasz!

Ok, ale jaki system plików jest na dysku do PS2 FAT z NA? Bo jeśli mam gry na nośniku dwuwarstwowym to na FAT32 więcej niż 4 GB nie da rady skopiować(DVD9), i co wtedy rip z gry?


RE: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - Jusko - 09-02-2015

Są na forum odpowiednie tutoriale, ale na szybko, jeśli plik zajmuje więcej niż 4GB to są programy, które dzielą te iso na mniejsze pliki (powiedzmy, że gra składa się wtedy z paru kawałków). Niemniej programy typu Open PS2 Loader są na tyle inteligentne, że dla nich to nie problem - po prostu wpakowujesz taką poszatkowaną grę na dysk / pendrive i uruchamiasz :-)


RE: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - miki1406 - 09-02-2015

OPL dzieli na kawałki 1Gb. Np. Gra MOH : Wojna w Europie, zajmuje 3,5Gb. USBExtreme podzieliło ją na 5 plików. (3 x 1Gb/1 x 0,5Gb/ 1 x plik konfiguracyjny)

Teoretycznie do Slim'a też da radę założyć HDD, ale to taka rzeźba, że chyba lepiej sprzedać i kupić Fat'a. Trzeba kupić dedykowane taśmy, wlutować je w płytę, wszystko to wisi z boku, a finalnie odkurzająca żona "zahaczy o pajęczynę" kabli i to porwie Wink

[Obrazek: aaa.jpg]

Widziałem dedykowane BOX'y - dolna obudowa konsoli rozszerzona do hdd... Ale myślę, że to "biały kruk"

[Obrazek: DSC04075.JPG]
[Obrazek: DSC04072.JPG]
[Obrazek: DSC04073.JPG]


RE: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - Riordianin - 09-02-2015

Na dysku twardym podłączonym do konsoli jest specjalny format plików, podobny do ext2 (Ciebie akurat to nie musi interesować, ale podaję), dysk można podłączyć do komputera i na nim można wgrywać gry specjalnym programem, który obsługuje ten specyficzny format plików.
Nie ma limitu 4GB na plik, spokojnie Smile


RE: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - miki1406 - 09-02-2015

Oczywiście istnieje i opcja dysku HDD na USB (przenośne dyski, adaptery itp), trzeba jednak uważać na dwa aspekty :

1. Wydatek energetyczny - bosko jak dysk ma zewnętrzne zasilanie, gorzej jeśli go nie ma i po prostu port USB z PS2 go nie zasili... Nie ruszy... Wszystko zależy od tego jak energooszczędny jest dysk Smile

2. Port USB w PS2 działa wolniej niż USB 1.1 - sony chyba wyszło z założenia, że obiekty weń wpinane nie będą potrzebowały prędkości. Gry owszem odpalają, ale czytałem opinię, że przerwy "loadingowe" trwają dłużej niż w przypadku DVD i potrafią lagować filmiki odtwarzane w grach.


RE: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - Jusko - 09-02-2015

miki1406 napisał(a):2. Port USB w PS2 działa wolniej niż USB 1.1 - sony chyba wyszło z założenia, że obiekty weń wpinane nie będą potrzebowały prędkości. Gry owszem odpalają, ale czytałem opinię, że przerwy "loadingowe" trwają dłużej niż w przypadku DVD i potrafią lagować filmiki odtwarzane w grach.

Wiesz, PS2 wyszło w 2000 roku, więc inne USB za bardzo nie mogło być. Natomiast tak - czasem ładowanie jest nieco wolniejsze, ale tragedii nie ma. Filmiki czasem szarpią (FMV), tak - ale to też nie w każdej grze. Nie zawsze jest to jednak wina niskiej przepustowości łącza. Miewałem gry, gdzie filmiki klatkowały na OPL, a na PS2ESDL śmigały.

Za to po SMB jest bajka, ale trzeba ciągnąć kabel PS2<-->PC i ustawić to i owo Smile Ogólnie jednak metoda USB jest na moje potrzeby OK.


RE: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - miki1406 - 09-02-2015

Jak się zmogę to będę walczył z podpięciem PS2 pod router (i jedno i drugie mam za TV także 20cm kabelek i ogień) i konfiguracją SMB. Ciekawi mnie - bo mam w router'ze port USB do pena/dysku, czy będzie szło to jakoś pod konfigurować...

Uzyskałbym prędkość SMB, przy wygodzie przenośnego dysku i bez włączania PC... Do tego mógłbym go używać jako serwer filmów do SmartTV...
Jak się zima nie skończy to może to opanuje Wink


RE: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w... - Berion - 09-02-2015

(09-02-2015, 11:48)Jusko napisał(a): Pamiętam jeszcze stronę domową producenta Swap Magic. Przekazuję też to, co pisywali niegdyś w press packach. Nie atakuj mnie proszę - przekazuję tylko informacje producenta

Ależ nie atakuję tylko oburzam się. ;) A materiały marketingowe... cóż, marketing to socjotechnika, a socjotechnika sprowadza się do kłamstw bo to jedyna skuteczna metoda manipulacji. Jestem uczulony na marketing.

Cytat:Przecież wszystko się zgadza - gdzie napisałem nieprawdę?

Już tłumaczę: :)

Owe specjalne wytłoczenie to klon zabezpieczeń z oryginalnej płyty. A to, że konsola myśli, że kopia jest oryginałem to tylko dlatego, że zweryfikowała SM jako oryg. nośnik i nie wie że podmieniłeś tę płytę na kopię, które tej weryfikacji już by nie przeszła (po to są właśnie blokady klapki i haczyk do wyciągania tacki siłą - mechacon nie może się dowiedzieć, że ktoś zmienił nośnik).

Wiesz, działanie wszystkich aplikacji na tym polega że trafiają do RAM. ;) Tyle tylko, że SM niczego magicznego nie robi. To po prostu program, który uruchamia inny program, wyrzucając siebie również z IOP. Inaczej, kompatybilność z grami byłaby znikoma. Równie dobrze mając tłocznię, mógłbyś spreparować taką płytę z uLE i też odpalać za jego pomocą kopie gier. Nie jest to proste o czym świadczył piracki rynek gier (kiedyś były tłoczone, wiem bo sam kupowałem takowe na stadionie X lecia ;p), ale możliwe.

Cytat:Jeśli chce korzystać z kopii płyt, to tak - zaślepek trzeba, które zresztą można wyciąć z byle czego, cienkie kawałki wycięte nawet z kartonika po pendrivie (dwa, model 90004). Jeśli nie zamierza grać z kopii, tylko z USB/SMB - nie, zaślepek nie potrzeba. Wszystko się zgadza

Tak. Teraz się zgadza. Po prostu z kontekstu wypowiedzi wynikało jakoby w ogóle do tego modelu nie trzeba było stosować zaślepek (nawet grając z kopii płyt).

Cytat:8C to jeszcze podobno losowość - działa lub nie

Nie ma tutaj losowości. Wyrocznią jest BOOT ROM w wersji 2.30 lub nowszej (w telewizorach są 2.40 i 2.50). Jeśli na takowy trafimy to FMCB nie będzie działać.

- - -

Cytat:Tutaj rzeczywiście SM, ale chyba ModChip będzie praktyczniejszy... Założysz i zapomnisz....

A gdzie go kupisz? Niedługo już nawet klonów klonów klonów nie będzie. ;)

Cytat:Jeśli już kopie to myślałbym o dobrych nośnikach. Nie rozumiem dlaczego nagranie kopi na dobry nie porysowany nośnik powoduje uszkodzenie lasera. Oryginał jest wytłoczony na takich super nośnikach czy jak? Jeśli oryginał posiada rysy to laser tak samo męczy, przynajmniej na tą chwilę tak to rozumiem :/

Oryginalne nośnik to: PS2 DVD-ROM SL/DL, PS2 CD-ROM i PSX CD-ROM, nagrywane: CD-R, DVD-R, DVD+R, DVD+M (DVD-RW i DVD-RAM żadna nie obsługuje). Plusy też tylko w przypadku kiedy laser je obsługuje (starsze konsole mogą nie). DVD-/+R degradują na osi czasu, a do tego trudno uzyskać jakość porównywalną z -ROM (poziom Jitter i błędów PIE/PO), a nawet jak już będziesz mieć szczęście to ten stan rzeczy nie utrzyma się długo.

A więc laser napęd musi się więcej napracować aby skorygować "korygowalne" błędy. Jeśli płytę porysujesz to problem się zwielokrotnia.

Jusko demonizuje, miał wielkiego pecha z PSXem, którego lasery były niepomiernie lepszej jakości. ;]

Cytat:Ok, ale jaki system plików jest na dysku do PS2 FAT z NA? Bo jeśli mam gry na nośniku dwuwarstwowym to na FAT32 więcej niż 4 GB nie da rady skopiować(DVD9), i co wtedy rip z gry?

Nie ma żadnego systemu plików. PS2 używa tablicy partycji MBR i do tego czegoś w rodzaju kolejnej: APA. Na APA trzymane są informacje o systemie plików PFS, ale HDL i OPL nie używają żadnego. To są po prostu gry pocięte co 128MB i każda taka część to kolejna partycja. To trochę skomplikowane i trudno sobie wyobrazić.

Dlatego tak, aby nie było kłopotu z limitem na plik i pewnie aby był szybszy dostęp do danych przy mniejszej ilości rezydentnego kodu do ich obsługi.


RE: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - Michal_burnout - 09-02-2015

Ok, dziekuje za informacje. A do Fat z NA jaki najwiekszy dysk mogę podłączyć? Jaki jest limit?