PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Sprawy techniczne (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-sprawy-techniczne)
+--- Dział: Sprzęt (https://playstationforum.pl/forum-sprzet)
+--- Wątek: Wszystkie pytania odnośnie PS2, jaka przerobka itp... (dla "zielonych" w temacie) (/thread-wszystkie-pytania-odno%C5%9Bnie-ps2-jaka-przerobka-itp-dla-zielonych-w-temacie)



Jakie PS2 Kupić i przerabianie - Laik w temacie - Sares - 03-12-2012

Witam,

Zastanawiam się nad kupnem PlayStation 2, niestety na tym sprzęcie się nie znam, a czytanie wielu tematów nie rozwiało moich wątpliwości i nie wiem, który/ jaki sprzęt wybrać.
Zależy mi na fakcie, by konsola nie miała problemów z odczytywaniem kopii zapasowych gier Wink. I tu niestety zaczynają się schody.

Jaka konsola i w jaki sposób przerobiona?

Czytałem o 3 sposobach. W zasadzie najlepszym dla mnie wydaje się ten z wmontowanym Chipem - po prostu wkładam płytke i gram, nie muszę wcześniej nagrywać płyt kopii specjalnie jej paczując /patchując (FBCM i elfy?), czy też bawić się z podmienianiem płyty i zakrywaniem jakichś zabezpieczeń jak przy Swapie? (Jeśli się mylę co do tych opcji prosiłbym o jakieś dokładniejsze informacje, może w rzeczywistości FBCM czy też Swap nie jest tak "skomplikowany" jak mi się wydaje, ale jak poczytałem o tym "zakrywaniu" "odkrywaniu" jakiegos bocznego plastiku by włożyć płyte itd.. to stwierdziłem jak wyżej)


Nie wiem też - jakich wtedy konsol szukać, pisane było, choć to w tematach z przed paru lat, że do chipów najlepsze są Grube PS3, bo się tak szybko nie grzeją, czytałem też o modelach PS2, że starsze łatwiej się przerabia? Obecnie na Allegro sporo jest Slimów, jak to wszystko wygląda teraz w 2012 roku? Smile

Szukam w zasadzie po internecie, a cena jaka mnie interesuje to pewnie ok. 250 złotych. Jak patrzę po Allegro to w takich cenach są PS2 z przynajmniej: 2 padami, kartą pamięci i okablowaniem do tego często jakieś oryginalne gry. Jak się ów cena ma do przerobionych modeli, gdyż wolałbym, by sprzęt przy odbiorze był gotowy do użycia - na elektronice się nie znam, więc sam chipów montować nie chcę.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

PS.

Jeszcze takie pytanie, jak się ma przerobiona konsola do gier multiplayer? Da się na kopiach gry grać w multiplayer, czy nie. Czy wystarczy, że tej danej gry będę miał oryginalną płyte i będę mógł grać, czy może przy fakcie, że w konsoli jest "obce" ciało (chip) - nie da się już nigdy grać przez sieć? Domyslam się, zę na serwerach może być mało ludzi, ale np, gdybym chciał pograć z kumplem?


RE: Jakie PS2 Kupić i przerabianie - Laik w temacie - Kraszu - 03-12-2012

Polecam Ci zainwestować w wersję Slim. Są to konsole nowsze, zgrabniejsze, pobierają mniej prądu. Sam posiadam taką konsolkę od kilku lat i spisuje się świetnie. Kupiłem ją jako używaną na Allegro.

Co do przeróbki: Bierz pod uwagę chip, albo Free McBoot (FMCB). Trzecia możliwa przeróbka poprzez Swap Magic wymaga od użytkownika zabawy z zaślepkami i podmianami płyt i wobec tego co oferują dwie pozostałe metody nie warto się w to bawić.
1) Największą zaletą chipa jest wygoda użytkowania. Wkładasz płytkę z wypalonym obrazem gry i po prostu cieszysz się grą. Co ważne w ten sposób bezproblemowo uruchomisz zarówno gry z PS2 (DVD) jak i z PS1 (CD). Chip ma to do siebie, że sam raczej go nie zamontujesz. Powinieneś to zlecić profesjonalnemu serwisowi, bo wiąże się to z precyzyjnym lutowaniem na płycie głównej. Polecałbym Ci w tym przypadku polować na najnowsze modele Slim’ów czyli konsolkę z serii 9xxx; Chip działa ze wszystkimi modelami PS2 (zarówno Fat, jak i Slim);

2) FMCB to również znakomite rozwiązanie. Sam z niego korzystam. Wypalając płytę pod tą modyfikację wystarczy na obraz gry nałożyć patcha. Być może brzmi to strasznie, ale w rzeczywistości takie nie jest. Trwa to dosłownie kilka sekund. Całą procedurę załatwisz jednym programem do patchowania, który jest banalny w obsłudze. Największa zaleta tej metody to brak ingerencji w „bebechy” konsoli. Na odpalanie piratów pozwala specjalny exploit wgrany na kartę pamięci – tak zwany „Free Mcboot”. W przypadku FMCB postaraj się dorwać Slima z serii 7xxx gdyż na wybranych najnowszych konsolach (seria 9xxx) ten exploit może nie zadziałać.
Reasumując: FMCB działa na wszystkich modelach PS2 poza niektórymi, najnowszymi modelami Slim’ów. Niestety jeżeli zależy Ci na grach z PS1 to w przypadku FMCB jest z tym trochę zabawy, aczkolwiek uruchomienie ich jest jak najbardziej możliwe.
FMCB pozwala także na oglądanie filmów, emulowanie starszych konsol typu NES, SNES. Szczerze polecam Ci tą opcję.

Co do Twoich pytań odnośnie gry multi. PS2 kupuje się dla znakomitych gier singlowych. Scena multi na tej platformie praktycznie nie istnieje. Nie zaprzątaj sobie tym głowy.

https://www.playstationforum.pl/f-tutoriale ---> po przeczytaniu mojego posta zapraszam Cię do tego działu. Tutaj masz wszystko co niezbędne, aby uzupełnić swoją wiedzę na tematy związane z PS2.


RE: Jakie PS2 Kupić i przerabianie - Laik w temacie - Sares - 03-12-2012

Dzięki za szybką odpowiedź.

Hm, powiadasz, że gier singlowych, w zasadzie nie jestem rozeznany w temacie, więc możesz mieć dużo racji Wink, zresztą zawsze jest drugi pad, gdyby brakowało mi "drugiej osoby" hehe. Poza tym z tego co się orientuję to tu i tak na plus są Slimy, bo mają wbudowany adapter w sobie.

Ale jak się ma np. sprawa dysku twardego? W Slimach to podobno odpada, w Fatach są możliwe, opłacalne to w ogóle pod względem użyteczności i ceny? Rozumiem dysk twardy = odciążam laser napędu konsoli, bo nie musi czytać płyty tak, mam na nim wgrane/ zainstalowane gry? Poza tym do niczego innego się nie przyda?


Pytanie jeszcze o przeróbki.
Korzystając z chipa również mogę oglądać filmy, czy słuchać muzyki na konsoli? Czy jest to możliwe tylko przy FMCB. W zasadzie i tak do filmów wolę komputer, a tutaj chyba na takie sprawy szkoda nadużywać laser. + to, że przy slimie wymiana jest tańsza.

I jeszcze pytanie o FMCB. Jak jego użycie ma się do gwarancji konsoli, gdybym kupił nową bądź trafił na taką, która jeszcze takową posiada? Skoro nic nie rozkręcam to chyba jej nie tracę, czy jest to później wykrywalne w systemie, czy dane FMCB znajdują się tylko na karcie zapisu?
Piszesz (jak równiez czytałem), że może być problem z FMCB na nowszych seriach Slima 9xxx, ale rozumiem, że serie różnią się od siebie głównie sprawami kosmetycznymi, typu użyto lepszej izolacji, dokręcono śrubki, poprawiono wygląd, nie mają one większego wpływu na wczytywanie gier/ szybkość działania.
Wyczytałem również, że FMCB jest kompatybilny z Seriami 9xxx, ale z literą w modelach A/B, czy coś na tej zasadzie. Czy to działanie jest 100% - tak jak w przypadku serii 7xxx?

No i ostatnie chyba moje pytanie. Jestem w stanie sam wgrać/ zrobić sobie takową kartę pamięci z FMCB, czy bez drugiej konsoli z tym już zastosowaniem jest to niemożliwe? Ew. łatwiej kupić to w sieci? ;]


//zauwazyłem edycje Twojego posta, po wysłaniu swojej wiadomości


RE: Jakie PS2 Kupić i przerabianie - Laik w temacie - Kraszu - 03-12-2012

Dysk twardy możesz zamontować jedynie do Fat’a. Niestety wiąże się to z niemałymi kosztami. Dysk podłączasz za pomocą tzw. Network Adapter’a, który jest drogi i ciężko go w ogóle kupić. Jeżeli jednak udałoby Ci się skompletować taki zestaw, to masz w zasadzie z głowy rozmyślania o stanie lasera. Gry chodzą Ci wówczas z poziomu dysku.

Oglądanie filmów czy słuchanie muzyki na PS2 jest bezsensowne. Napisałem o tej możliwości raczej w ramach ciekawostki. Od tego są inne urządzenia. Ja posiadam FMCB i nigdy z tego nie korzystałem. Jak słusznie zauważyłeś szkoda lasera na takie bajery.

Nie tracisz potencjalnej gwarancji w przypadku korzystania z FMCB. Po wyjęciu karty z exploitem konsola jest jakby nieprzerobiona.

FMCB działa, albo nie działa. Jeżeli odpalisz go na konsolce z serii 9xxx, to działa on na 100% tak jak na każdej konsoli z niższych serii.

Serie konsol świadczą głównie o ich wieku. Dlatego staraj się dorwać te najnowsze, bo wówczas masz największe prawdopodobieństwo, że taki egzemplarz będzie miał zdrowy laser. Oczywiście równie dobrze możesz trafić na konsolkę z każdej innej serii z dobrym laserem. To kwestia tego jak poprzedni właściciel traktował swój sprzęt.

Aby wgrać sobie FMCB musisz mieć drugą kartę z tym exploitem – popytaj kolegów, albo drugą konsolę przerobioną chipem. Zdecydowanie łatwiej zatem po prostu sobie taką kartę kupić. Szukaj zestawu z wgranym FMCB na kartę i po kłopocie. Bez problemu taki znajdziesz na Allegro.


RE: Jakie PS2 Kupić i przerabianie - Laik w temacie - Sares - 03-12-2012

Właśnie poprzeglądałem Allegro pod kontem FMCB. Rzeczywiście są już konsole z kartami z FMCB jak i same karty już z oprogramowaniem.

Coraz bardziej jestem przekonany właśnie do tej opcji. Zapoznam się jeszcze z tematem patchowania gier pod FMCB, ale myślę, że właśnie na takowe wyjście się skuszę i podejmę ostateczną decyzję.
No pozostanie mi jeszcze poczytać rzeczywiście o działaniu FMCB i seriach Konsol, dobrze byłoby mieć w miarę najnowszą i do tego kompatybilną z FMCB wersję.


Pytanie jeszcze, czy będą jakieś problemy, gdy podłączę PS2 do Monitora/TV (Samsung T22A300) przez przejściówkę Chinch -> Scart (eurozłacze), bo właśnie takie wejście posiada Monitor, pomijając HDMI/ usb, których z PS2 nie użyję z wiadomych przyczyn.


RE: Jakie PS2 Kupić i przerabianie - Laik w temacie - Draco - 04-12-2012

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku telewizorów LCD jest podłączenie PS2 przez kabel component (5 wtyczek), jeżeli nie masz takiego wyjścia w telewizorze to zalecam zakup kabla EURO (nie przejściówki Chinch->EURO). Mimo wszystko gry z PS2 i tak będą najlepiej wyglądały na dobrym kineskopowym telewizorze.


RE: Jakie PS2 Kupić i przerabianie - Laik w temacie - Sares - 04-12-2012

O dzięki za odpowiedź.

Ano niestety "Monitor" ubogi jest w wejścia do siebie pod tym względem hehe. Zamontowano mu Eurozłącze/ HDMIx2 i USB no i wejście antenowe do tunera.. ale ile można wymagać za niewygórowaną cene, a swoją dotychczasową role spełnia znakomicie.

Może znajdę jakiś działający kineskop na strychu to pomyślę o zdjęciu, gdy już zaopatrzę się w PSa, a kabel Euro mam Wink, nie miałem pewności czy PS ma też takie wyjście, ale poczytałem też, że sąteż specjalne kable z wejściem do PS2 i końcówkami Euro, bądź pod wejscie antenowe.
Jeszcze naszło mnie takie jedno pytanie, odnośnie Konsol z Chipem. Mogą odtwarzać gry PS2 i PS1, bez względu na region tak?

I pytanie - Jaki Chip jest najlepszy? Z jakim chipem - jeśli w ogóle osoba wystawiające na sprzedaż konsole będzie miała o nim informacje - brać konsole?

Wpisując w google, często napotykałem np modele Konsol PS2 Slim 90004 Modbo760 - rozumiem, żę to ostatnie to chip. Na forach znalazłem tez informacje, że pogarsza on grafike w grach... Hm jakie więc są z nim doświadczenia?
Patrzeć na aukcje z takowymi konsolami, czy sprawdzać inne bez informacji o chipie, choć i te pewnie będą miały go wmontowanego?

//proszę o złączenie postów jeśli to możliwe.


RE: Jakie PS2 Kupić i przerabianie - Laik w temacie - Kraszu - 04-12-2012

"Modbo760" to najpopularniejszy obecnie chip i w najnowszych konsolach z reguły właśnie ten jest montowany. Popularny był swego czasu również "Ripper".

Chip łamie Ci wszystkie blokady regionalne dlatego jest to wygodne rozwiązanie. Jedynie najstarsze chipy były na tyle ograniczone, że pozwalały na uruchamianie gier jedynie z regionu konsoli.

Co do Twojego ostatniego pytania: Chip nie jest standardem w konsoli. To jest sztuczna modyfikacja. Jeżeli Ci na nim zależy, to obserwuj tylko aukcje, w których wyraźnie jest napisane, że konsola ma zamontowanego chipa.

Chip rzekomo pogarsza grafikę - nigdy nic na ten temat nie słyszałem. Takie opinie można wsadzić raczej między bajki. Jeżeli się mylę, to któryś z bardziej kompetentnych userów z pewnością mnie poprawi.


RE: Jakie PS2 Kupić i przerabianie - Laik w temacie - Sares - 04-12-2012

Wiem, że nie jest standardem, miałem na myśli to, że przy niektórych aukcjach jest napisane Przerobiona i tylko tyle - i chodziło mi o to, czy mam się domyślać czy jest tam cos innego niż wspomniane modbo760, czy - na pewno jest to ten chip, bo jest "najlepszy" Smile. (i chodzi mi tu o aukcje ze slimkami 9xxxx, bo domyślam się, że w starszych modelach mogą być inne Chipy w większej ilosci, niż właśnie w tych nowszych 9xxx)

Czekam jeszcze na przelew na konto i pewnie będę szukał jakiegos zestawu ciekawego - możliwe, że złoże w tej sprawie również temat na forum Wink. Ew. musiałbym się jeszcze rozeznać, czy w mieście ktoś montuje chipy. Wiem, że pare lat temu był gościu i PS1 przerabiał, ale czy zajmuje sie tym nadal i zrobiłby to na PS2 nie mam pojecia Wink.
Ogólnie będę chyba szukał nowszych modeli typu 9xxxx. Chyba nie musze się jakoś szczególnie obawiać przegrzewania wewnetrznych zasilaczy? Czy lepsze modele z zewnetrznymi + zamontowanie chipu. Myślę, że juz tyle czasu minęło, że trafne wersje jeśli były to już i tak zdążyłyby sie przegrzać ;p


RE: Jakie PS2 Kupić i przerabianie - Laik w temacie - Kraszu - 04-12-2012

Sony to jest solidna firma. Nie musisz się martwić o tak prozaiczne rzeczy jak potencjalne przegrzanie. W dobrych rękach niemal każda konsola Sony posłuży wiele lat. Takie jest moje zdanie. Wewnętrzny zasilacz w serii 9xxx z pewnością nie świadczy o tym, że taki egzemplarz będzie się grzał. Ja Ci polecam dorwać zadbanego Slima - przerobionego albo FMCB, albo chipem. Oczywiście, że dobrze by było kupić jak najwyższy model, ale nie zamykaj się na starsze serie. Od tego są komentarze i ocena sprzedaży, aby mieć pogląd na jakość usług sprzedającego. O chipa zawsze możesz dopytać, ale w obecnych czasach prawie pewne jest, że będzie to chip łamiący wszystkie blokady.

Zwróć uwagę, aby w zestawie był przynajmniej jeden oryginalny pad Sony Dualshock2 i oryginalna karta pamięci Sony. Co ważne - oryginalne karty pamięci to jedynie takie o pojemności 8MB. Wszystkie pozostałe to podróbki.