Hej. Jeśli to czytasz to znaczy, że jesteś zarejestrowanym użytkownikiem naszego forum. Kliknij tutaj aby się zarejestrować i w pełni korzystać z forum.

Seria WRC - opinie
#1
WRC to seria gier o tematyce rajdowej tworzona przez firmę Evolution Studios w latach 2001-2005 na konsole Playstiation 2 (pojawił się także port na PSP). Od 2010 seria zmieniła nazwę na WRC: FIA World Rally Championship i jest tworzona przez włoskich programistów z Milestone. Cała seria wyróżniała się oficjalną licencją FIA na wyścigi cyklu WRC. Dzięki temu mogliśmy zasiąść za kierownicami prawdziwych samochodów biorących udział w mistrzostwach oraz ich kierowców (chyba tylko Colin McRae nie był dostępny na PS2). W serii ukazały się gry:
  • World Rally Championship (PS2)
  • WRC 2: Extreme (PS2)
  • WRC 3 (PS2)
  • WRC 4 (PS2)
  • WRC: Rally Evolved (PS2) - tu świetna recenzja naszego kolegi Yohokaru
  • World Rally Championship (PSP)
  • WRC: FIA World Rally Championship (PS3)
  • WRC 2 FIA World Rally Championship (PS3)
  • WRC 3 FIA World Rally Championship (PS3)

Do bliższego zapoznania się z serią zachęciła mnie recenzja Yohokaru. Nigdy nie przepadałem za grami rajdowymi pomimo, że bardzo lubię samochodówki. Nawet wychwalany pod niebiosa Colin McRae nie robił na mnie większego wrażenia jednak WRC Rally Evolved (bo tą część ograłem jako pierwszą) sprawiła że polubiłem wreszcie szutrowe oesy. Gra oferuje dużo bardzo zróżnicowanych tras, losowe zdarzenia na drodze, zmienną pogodę, masę samochodów zarówno klasy WRC jak i 1600 oraz historycznych (ach ta Lancia Delta Integrale). Gra naprawdę godna polecenia. A co wy sądzicie o tej serii oraz pojedynczych grach które w niej wyszły, która część jest wg was najlepsza?
Playstation 2 Slim SCPH-77004, 3xDS2, FMCB
Inne konsole: SMS II, MegaDrive, PSOne, Dreamcast, Xbox, Xbox 360

[Obrazek: XsKg1.gif]
[Obrazek: 1N8cslJ.jpg]
Odpowiedz
#2
Moją opinię na temat WRC Rally Evolved znacie już z recenzji, a z racji, że nie mam zamiaru jej kopiować, powiem tylko tyle, że dla mnie jest to najlepsza gra rajdowa jaka kiedykolwiek została wydana na konsolę Sony PlayStation 2. Z racji, że posiadam także konsolę PSP, coraz bardziej mnie korci aby spróbować tego portu na PSP, czytałem pewne opinie i same pozytywy. Może ktoś z Was grał, jakieś przemyślenia, odczucia względem stacjonarnych portów?

Miałem okazję także zagrać w wersję demo WRC II Extreme, gdzie były udostępnione dwie trasy i jeden (lub dwa) pojazdy. Wiadomo, nie było tak dobrze jak w przypadku piątej odsłony, model jazdy był dziwny, drobne wychylenie gałki analogowej oznaczało problemy z utrzymaniem wozu. Grafika tras i pojazdów trzymała poziom wydawanych tytułów w tamtym okresie, jednakże z pewnością w tym starciu wygrałby analogicznie wydany Colin McRae Rally 3.0.
[Obrazek: YU6rXCy.png]

Posiadane konsole

PlayStation One SCPH-102 z Modchipem
PlayStation SCPH-9002 z Modchipem
PlayStation 2 SCPH-75004 z ModBo Chip
PlayStation Portable E1000 (CFW 6.60 PRO C)
PlayStation 3 CECH-2003B (REBUG 4.81 CEX COBRA 7.5)

Aktualnie ogrywane:
God of War II HD
NBA 2K17

Odpowiedz
#3
Yohokaru napisał(a):jednakże z pewnością w tym starciu wygrałby analogicznie wydany Colin McRae Rally 3.0.
Masz podobne zdanie jak recenzenci z Playstation 2 Magazyn PSM2. W swoim pierwszym numerze (01/2003) zrecenzowali oba ówcześnie ze sobą rywalizujące tytuły. W tychże recenzjach WRC 2 Extreme dostało ocenę 85/100, a CMR3 88/100 także w bezpośrednim porównaniu wygrał nieznacznie CMR3 wynikiem punktowym 7:6.
Playstation 2 Slim SCPH-77004, 3xDS2, FMCB
Inne konsole: SMS II, MegaDrive, PSOne, Dreamcast, Xbox, Xbox 360

[Obrazek: XsKg1.gif]
[Obrazek: 1N8cslJ.jpg]
Odpowiedz
#4
WRC PSP - Pierwsze wrażenie

Szkielet gry

Okej, jestem świeżo po krótkiej sesji z WRC, tym razem w wersji na PSP. Pierwsza obawa ukazała się po zobaczeniu loga Namco, krótko po uruchomieniu gry. Bałem się bardzo, że tytuł z znanej mi symulacji zamieni się w proste arcade. Po obejrzeniu intra, charakterystycznego dla serii WRC (taka geometria i samochody w tle). W końcu lądujemy w menu. Można tam zobaczyć standardowe opcje jak Szybki Wyścig, Przejazd Dowolny czy Mistrzostwa, które zostały podzielone na cztery poziomy. W grze znajdziemy sześć modeli samochodów WRC, wykonanych na wzór tych znanych z Rally Evolved. Miło zobaczyć znowu stare maszyny. Kolejna obawa - w menu nie doszukałem się żadnych opcji konfiguracji pojazdu, choć podejrzewam, że w mistrzostwach będzie opcja serwisu...oby. W grze znajdziemy 17 rajdów po 4 trasy co daje nam kolosalną liczbę 68 tras, z których połowa jest do odblokowania.

Pierwsze rajdy i pierwsze wywrotki.

Po przejechaniu kilku wyścigów mam trochę mieszane uczucia wobec tej pozcyji. Z jednej strony stoi świetny model zniszczeń, w którym jedna stłuczka może oznaczać pozbycie się spojlera oraz świetnie wykonane trasy i samochody, które powalają swoją szczegółowością, jak na ekran PSP. No ale pojawia się pewno "ale". Model jazdy, który... bardziej mi przypomina Colina 3, aniżeli styl znany mi z WRC Rally Evolved. Może w założeniach twórców było zrobienie gry bardziej przystępnej, nie wiem, ale wydaje mi się, że model jazdy jest troszkę dopracowany, co ukazuje się w ostrych zakrętach, gdzie brakuje tych płynnych przejść. Także dziwnie dosyć wyglądają uderzenia o jakieś kamienie, takie nagłe zatrzymanie.

Nie można stwierdzić jednak, że WRC na PSP nie zrobiło na mnie dobrego wrażenia. Jest to pozycja na pierwszy rzut oka bardzo dopracowana technicznie, jednakże mam wrażenie, że powinna się nazywać Colin's WRC. Mam nadzieję, że w weekend przy większej ilości czasu zabiorę się za mistrzostwa Smile
[Obrazek: YU6rXCy.png]

Posiadane konsole

PlayStation One SCPH-102 z Modchipem
PlayStation SCPH-9002 z Modchipem
PlayStation 2 SCPH-75004 z ModBo Chip
PlayStation Portable E1000 (CFW 6.60 PRO C)
PlayStation 3 CECH-2003B (REBUG 4.81 CEX COBRA 7.5)

Aktualnie ogrywane:
God of War II HD
NBA 2K17

Odpowiedz
#5
Yohokaru napisał(a):Także dziwnie dosyć wyglądają uderzenia o jakieś kamienie, takie nagłe zatrzymanie.

Taki chyba urok tej serii. W Rally Evolved odniosłem wrażenie że w taki sam sposób działają wszystkie krzaki i drzewka na poboczu. Co prawda przez niektóre da się przelecieć jednak większość twardo zatrzymuje samochód jadący z dowolną prędkością.


EDIT: Ostatnimi czasy miałem przyjemność ograć WRC 2 FIA World Rally Championship, niestety na PC, a nie na PS3 ale sądzę że mogę się na ten temat wypowiedzieć. Pierwsze wrażenie jakie wywołała na mnie ta gra nie było najlepsze, w moim odczuciu, początkowo dosyć chaotyczne menu utrudniało poznanie wszystkich opcji. Na szczęście po dłuższej rozgrywce okazało się, że po menu można poruszać się sprawnie i z dość przyzwoitą prędkością. Nie wiem jak to jest w przypadku poprzedniej części na PC/PS3 lecz w WRC 2 oprócz normalnych wyścigów znanych mi z ogranego wcześnie WRC Rally Evolved na PS2, stajemy się także managerem naszego zespołu. To od nas zależy zatrudnianie mechaników (każdy ma inne możliwości) i marketingowców (odpowiadają za pozyskiwanie sponsorów), to my kierujemy ich poczynaniami, zarządzamy kupowanymi samochodami czy też badaniami jakie są przeprowadzane w dziedzinie mechaniki aby nasz samochód można było podrasować. Jest to bardzo ciekawa opcja lecz póki co zauważyłem że dosyć nie jasno opisane jest znaczenie niektórych statystyk naszych pracowników i ich wpływ na rozwój naszego teamu, mam jednak nadzieję że niedługo dojdę do czego dokładnie potrzebne są np. Negocjacje.

Główny tryb gry nosi nazwę Road to WRC i w przeciwieństwie do WRC Rally Evolved gdzie od razu na starcie mieliśmy możliwość ścigania się w rajdach S1600 i WRC (na trzech poziomach trudności), naszym zadaniem jest zasłużenie sobie na możliwość ścigania się autami klasy WRC poprzez wygrywanie kolejnych sezonów w niższych klasach, zaczynając od klasy R2. W sumie klas wyścigów jest chyba 8 (dobrze nie pamiętam), w skład których wchodzą zarówno rajdy nowoczesnymi autami jak i zabytkowymi. Każdy zakończony sezon możemy powtórzyć w celu poprawienia naszych wyników lub zdobyć większych pieniędzy.

Same wyścigi są bardzo zbliżone do tego co znamy z WRC na PS2. Trasy wydają się nieco szersze w porównaniu do czarnulkowego wydania, samochody prowadzi się trochę łatwiej, wprowadzono także możliwość cofania czasu (można ją wyłączyć), którą możemy użyć do 5 razy na jednym odcinku specjalnym. Z jednej strony jest to niesamowite ułatwienie w stosunku do starszych wersji gdzie jeden nie właściwie przemyślany zakręt mógł zakończyć nasze szanse na dojechanie do mety, z drugiej strony jest to w pewnym sensie zrównanie szans gracza na przejechanie bezwypadkowo odcinka, z szansami jakie mają prawdziwi kierowcy rajdowi którzy mają możliwość sprawdzenia każdego odcinka specjalnego przed wyścigiem, my w przeciwieństwie do nich właściwie zawsze jedziemy w ciemno co jest dużym utrudnieniem.

Ogólnie według mnie gra jest warta polecenia. W sieci można wyczytać wiele zarzutów dotyczących tej gry jednak sądzę że jest to naprawdę kawał dobrej rajdówki, godnej polecenia każdemu. Jej PCetowa wersja chodzi płynnie bez zgrzytów nawet na niezbyt mocnym komputerze, więc tym bardziej warto sprawdzić ten tytuł nawet jeśli nie posiadamy PS3.
Playstation 2 Slim SCPH-77004, 3xDS2, FMCB
Inne konsole: SMS II, MegaDrive, PSOne, Dreamcast, Xbox, Xbox 360

[Obrazek: XsKg1.gif]
[Obrazek: 1N8cslJ.jpg]
Odpowiedz
#6
Ja posiadam część : WRC 2: Extreme (PS2) i bardzo mi się podoba. Grafika też nie najgorsza, tylko szkoda że mamy do wyboru podajrze z 5, 6 samochodów, ale bardzo fajna gierka. Smile Nie wiem jak inne części ponieważ nie grałem.
Odpowiedz
#7
Jako że latka lecą, a gry starzeją się jak wino, postanowiłem dorzucić kilka słów od siebie dla potomnych.

Miejmy na uwadze, że dzisiaj należy mówić o dwóch seriach gier licencjonowanych znakiem World Rally Championship. Tej od Evolution Studios, na PS2 oraz od Monolith na konsole siódmej generacji.

Grałem w ogrom rajdówek, ponieważ jest to jeden z moich ulubionych gatunków. Daleko mi do specjalisty, ale mogę co nieco powiedzieć o swoim guście, a gry z serii na PS3 do niego nie należą, dlatego opowiem cusik o serii z PS2.

Koło sześciu lat temu napisałem na forum recenzję WRC: Rally Evolved, gry którą nawet kilka dni temu zakupiłem sobie w oryginale, w ramach sentymentu oraz odkupienia pirackich grzechów. Wczoraj spędziłem pół dnia na odcinkach specjalnych i było kurcze warto. Rally Evolved, pomimo malutkiej ilości tras przypadającej na kraj jest tytułem bardzo intensywnym przez trudny charakter tej gry. Należy grać w pełnym skupieniu, słuchając wskazówek pilota, hamując najpierw footbrake, a potem handbrake (kolejno i ), kontrolować biegi na zakrętach oraz uważać by nie przesadzić z gazem, bo wchodząc w, wydawać by się mogło łatwe odcinki, bardzo łatwo się przeliczyć i wylądować na drzewie.

Model uszkodzeń już nie robi takiego wrażenia jak te kilka lat temu, jest bardzo dyskusyjny. Możesz dachować dwa razy z fikołkami i nic się nie stanie, ale jak wyrąbiesz z dużą prędkością w kamień to uszkodzenia silnika, chłodzenia i generalnie dramat. Trudno prześcignąć w temacie modelu uszkodzeń pierwsze Colin McRae DiRT, ta gra zrobiła to po prostu dobrze.

No ale, jakiś czas temu sprawdzałem jak seria od Evolution Studios sprawdzała się wcześniej, i ofiarą padło wspominane wcześniej WRC II Extreme, obejmujące sezon 2002. Stare dzieje, co nie?

Aczkolwiek, w oczy tutaj rzucił mi się chyba najciekawszy zestaw aut WRC z jakim miałem przyjemność. Subaru Impreza 2001, Evo 2001, Hyundai Accent 2001, Peugeot 206 2001 WRC, no sama śmietanka. Tylko najkochańszej Corolli '98 WRC brak Sad

No i właśnie, tryb mistrzostw World Rally Championship prezentuje troszeczkę inne podejście do tematu. Choć odcinków jest więcej, bo aż 6 na 14 rajdów, w tym jedna OS nocny zazwyczaj, to trzeba przyznać, że Rally Evolved wygrywa tutaj w kwestii różnorodności. Większe skupienie na graficznych detalach powoduje, że rajdy w Rally Evolved są milsze dla oka i łatwiejsze do rozróżnienia. Aczkolwiek, jeżeli ktoś szuka niekończących się rajdowych przygód, to WRC II Extreme będzie lepszym wyborem.

A to dlatego, że model jazdy jest zdecydowanie bardziej zręcznościowy niż w Rally Evolved. Konsola zazwyczaj dobiera odpowiednie ustawienia dla auta, a ślizganie się na ostrych zakrętach przychodzi o wiele łatwiej niż w Rally Evolved, w którym trzeba uwzględniać biegi. WRC II Extreme to taki Need for Speed Most Wanted wśród rajdówek. Idealnie arkadowy model jazdy, który powoduje, że CMR 2.0. może opuścić salę. Odpowiednio łatwy na niskich poziomach trudności i zdecydowanie wyzywający na wyższych. W połączeniu z ogromną ilością tras, imponującym trybem nocnym (pierwsza rajdówka, w której ostrożnie jeździłem po nocy po utracie świateł w kraksie) i jednym z najlepszych sezonów WRC, to kapitalny tytuł, niczym nie ustępujący Rally Evolved.

Głównie dlatego, że obydwie gry są inne i zalety jednej, pokazują wady drugiej. I na odwrót. Mam nadzieję, że ten wywód ma jakiś sens Smile
[Obrazek: YU6rXCy.png]

Posiadane konsole

PlayStation One SCPH-102 z Modchipem
PlayStation SCPH-9002 z Modchipem
PlayStation 2 SCPH-75004 z ModBo Chip
PlayStation Portable E1000 (CFW 6.60 PRO C)
PlayStation 3 CECH-2003B (REBUG 4.81 CEX COBRA 7.5)

Aktualnie ogrywane:
God of War II HD
NBA 2K17

Odpowiedz
#8
Widząc WRC gdzieś na jutubie postanowiłem spróbować. Akurat odrazu skorzystałem z tej chyba najnowszej wersji na PS2 czyli Rally Evolved.

Pierwszy odcinek miałem ustawione domyślnie ze wszystkimi wspomagaczami kierowania, hamowania itp. Po 3 zakrętach wyłączyłem to wszystko. Jadę pierwszy odcinek i byłem mega zaskoczony, powiem tak, doznałem ekstazy Big Grin Idealny model jazdy, pięknie auto się prowadzi względem wychyłu analogów, zakręty na ręcznym miodzio. Pograłem ze 45 minut z wielkim bananem na twarzy, nie mogłem dalej trwać w tej ekstazie bo musiałem oddać TV Big Grin Później już nie było czasu na ponowne zagranie i tak gra czeka na hdd. Dodam też że gra mnie tak samo rewelacyjnie zaskoczyła jak Race Driver Grid na PS3, gdzie model jazdy jest również rewelacyjnie (idealne połączenie arcade z symulatorem)

Jeśli chodzi o PS1 to ciężko zdobyć już 1 część ale mam ją, spróbowałem i gra również jest bardzo dobra, jest bardzo dobrym połączeniem rajdówki z domieszką arcade i symulatorem. W Colinie brakuje mi właśnie tego arcadowego zacięcia i moje typy są takie, najlepsza gra rajdowa arcadowo symulacyjna WRC Rally Evolved a gra rajdowa symulacyjna to Colin.
[Obrazek: 2vVEw.png]
Odpowiedz
#9
Atr3ju napisał(a):Jeśli chodzi o PS1 to ciężko zdobyć już 1 część ale mam ją, spróbowałem i gra również jest bardzo dobra, jest bardzo dobrym połączeniem rajdówki z domieszką arcade i symulatorem. W Colinie brakuje mi właśnie tego arcadowego zacięcia i moje typy są takie, najlepsza gra rajdowa arcadowo symulacyjna WRC Rally Evolved a gra rajdowa symulacyjna to Colin.

Czyżbyś mówił o WRC: Arcade na PS1, wydane w 2002? O stary, uciekaj od tego jak najdalej. Evolution nie miało zupełnie nic wspólnego z grą, głównie chodziło o to, żeby pokazać, że jakieś gry wychodzą jeszcze na PS1. Nie wspominam tej gry dobrze, autami jakoś potrafiło zawiać jak latawcem na lewo i prawo, plus grafika zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Także, pierwszą odsłoną serii WRC jest World Rally Championship na PS2, wydane w roku 2001 Wink

Jeżeli już chcesz grać w rajdówki na PS1, koniecznie rzuć okiem na V-Rally 2. Zdecydowanie płynna animacja, znośne 3D, przyjemne arkadowe sterowanie oraz spory wybór aut i tras, z wynagradzającym wysiłek systemem progresji. Colin 2.0. patrząc na niego dzisiaj strasznie starzeje się na PS1 ze względu na niewybaczalne spowolnienia animacji. Aczkolwiek, wersja PC dalej daje radę.
[Obrazek: YU6rXCy.png]

Posiadane konsole

PlayStation One SCPH-102 z Modchipem
PlayStation SCPH-9002 z Modchipem
PlayStation 2 SCPH-75004 z ModBo Chip
PlayStation Portable E1000 (CFW 6.60 PRO C)
PlayStation 3 CECH-2003B (REBUG 4.81 CEX COBRA 7.5)

Aktualnie ogrywane:
God of War II HD
NBA 2K17

Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gran Turismo 3 - wasze opinie Antek2008 30 9266 24-01-2018, 20:51
Ostatni post: Draco
  Call of Duty - seria według lat Iksar 6 2686 07-10-2016, 17:01
Ostatni post: GRYzonie
  Grand Theft Auto: Vice City, Vice City Stories... - Opinie Mr.Q 53 18272 24-09-2015, 09:21
Ostatni post: tomas1395
  POP:The Sands of Time-wasze opinie Kraszu 19 6394 17-06-2015, 18:18
Ostatni post: Spaidi
  Need for Speed: Most Wanted - opinie Mr.Q 5 1326 05-06-2015, 18:38
Ostatni post: miauryc
  Baldur's Gate Dark Alliance-opinie Cwieku 4 1146 12-05-2015, 21:12
Ostatni post: Cwieku
  Silent Hill 3 - Opinie Mr.Q 26 5229 10-05-2015, 21:16
Ostatni post: Mr.Q
  MEDAL OF HONOR RISING SUN - Opinie o grze hanzo47 29 8545 28-04-2015, 13:45
Ostatni post: miki1406

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości