PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
FMCB jakie ma mozżliwości - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Sprawy techniczne (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-sprawy-techniczne)
+--- Dział: Sprzęt (https://playstationforum.pl/forum-sprzet)
+--- Wątek: FMCB jakie ma mozżliwości (/thread-fmcb-jakie-ma-mozzliwo%C5%9Bci)

Strony: 1 2 3 4 5


FMCB jakie ma mozżliwości - Spokos - 10-02-2018

Witam,
Zakupiłem jakiś czas temu PS2 w wersji slim z ostatniej serii tej nieprzerabialnej nie przeszkadzałoby mi to bo gry oryginalne są w śmiesznych cenach jednak nie mam tv crt a na LCD gry pod względem grafiki pozostawiają wiele do życzenia i mają naokoło obrazu czarne pasy, których się ponoć nieda zlikwidować bo jest to właśnie pozostałość po portowaniu tych gier przedewszystkim na ekrany crt. I teraz moje pytanie wymyśliłem sobie że kupie konsole wersji fat i dołoże do niego dysk HDD z wgranym FMCB, czy FMCB ma możliwość odtwarzania gier w progresiv scan tak jak to mają niektóre gry wydane na USA tzn. chodzi mi o gry wydane na ps2 ogólnie nie tylko te nieliczne w wersji NTSC i czy likwiduje te czarne pasy wokół obrazu na ekranie oraz efekt przeplotu?
Jaką maksymalną pojemność dysku HDD obsługuje PS2 FAT i czy jak wgram FMCB na HDD to potrzebuje jeszcze kartę pamięci czy wszystko jest zapisywane na dysku gry i savey?
Co daje przejściówka PS2 to HDMI ja obecnie używam kabla component firmy HAMA do tv lcd 19 cali?


RE: FMCB jakie ma mozżliwości - tomx1989 - 10-02-2018

W moim przypadku gry NTSC powodują że obraz w pionie jest praktycznie na całym ekranie, są jedynie minimalne paski na górze i dole. W grach z widescreen zawsze mam pasy po bokach i nawet przeskalowanie obrazu do 720p czy 1080p tego nie zmienia, a dodaje to też pasy wokół obrazu. Usunięcie przeplotu w trybie 480p powoduje u mnie czarny pas u góry ekranu. Także najlepsze wypełnienie obrazu w moim przypadku dają po prostu gry NTSC.
PS2 może obsłużyć dysk do 2TB, większość gier się zapisuje savy na HDD, jednak jest kilka które tego nie obsługują, także przydała by się oryginalna karta pamięci. Przejściówka do HDMI może najwyżej lekko wzmocnić sygnał, niestety te przejściówki nie skalują obrazu.


RE: FMCB jakie ma mozżliwości - Draco - 10-02-2018

FMCB nie działa z dysku. FMCB instalujesz na karcie pamięci. Podczas uruchamiania konsoli, system konsoli czyta dane z karty, a FMCB które jest hackiem modyfikuje menu konsoli tak żeby można było uruchamiać inne programy. FMCB nie odpowiada za uruchamianie gier, FMCB odpowiada wyłącznie za uruchomienie programów nie certyfikowanych przez Sony. Do uruchomienia gier z płyt używa się ESR. Przed nagraniem płyty modyfikuje się obraz ISO tak żeby wyglądał jak film DVD, potem ESR na konsoli "wie" że dostanie film DVD który tak naprawdę jest grą i uruchamia tą płyte jak grę a nie film DVD (PS2 pozwala uruchamiać pirackie kopie filmów więc zabezpieczenia nie są sprawdzane)

Do uruchamiania gier z dysku, USB lub przez internet używa się OPL albo jeszcze jakąś aplikację której nazwy teraz nie pamiętam. Dysk stanowi tylko miejsce gdzie trzyma się pliki ISO, karta pamięci musi być zawsze w konsoli jeżeli używa się FMCB.


RE: FMCB jakie ma mozżliwości - Spokos - 10-02-2018

Czy jak mam konsole w wersji PAL i kartę z FMCB to mogę uruchamiać obrazy gier w NTSC?
Jeśli mam PS2 w wersji FAT z dyskiem HDD lub zewnętrzny dysk pod usb podłączony do wersji FAT lub SLIM nie potrzebuje nagrywać gier na płyty mogę je odpalać prosto z tego dysku tak?
Jaki jest najnowsza wersja FMCB, a jaką wy polecacie?
Czy opłaca się kupować gotową kartę z FMCB na allegro czy lepiej samemu zrobić?
Skąd pobrać programy o, których wspominacie ESR, OPL i tak dalej?
Sorry za tyle pytań ale jestem w tym zielony


RE: FMCB jakie ma mozżliwości - Draco - 10-02-2018

(10-02-2018, 17:00)Spokos napisał(a): Czy jak mam konsole w wersji PAL i kartę z FMCB to mogę uruchamiać obrazy gier w NTSC?

Tak. Ale tylko wersje pirackie. FMCB i programy pod nim uruchamiane nie pozwalają uruchomić oryginalnej gry z regionu NTSC (może jest gdzieś jakiś loader który to pozwala ale trzeba by poszukać). Możesz natomiast wziąść ISO gry w NTSC, przepuścić przez ESR na kompie, który doda fragmenty DVD (te kolory na początku) i pozwoli na uruchomienie nagranej płyty na konsoli.


(10-02-2018, 17:00)Spokos napisał(a): Jeśli mam PS2 w wersji FAT z dyskiem HDD lub zewnętrzny dysk pod usb podłączony do wersji FAT lub SLIM nie potrzebuje nagrywać gier na płyty mogę je odpalać prosto z tego dysku tak?

Tak, możesz wrzucać gry w ISO bezpośrednio na dysk i uruchamiać programem OPL. Do tego nie trzeba przerabiać obrazów ESRem. Możesz tez uruchamiać gry z dysku sieciowego, przez internet


(10-02-2018, 17:00)Spokos napisał(a): Jaki jest najnowsza wersja FMCB, a jaką wy polecacie?

Najnowsza wersja to o ile mnie pamięć nie myli 1.95 i tą polecam. Ja używam nadal 1.8b i też działa, ale warto mieć najnowszą.


(10-02-2018, 17:00)Spokos napisał(a): Czy opłaca się kupować gotową kartę z FMCB na allegro czy lepiej samemu zrobić?

Samemu nie zrobisz jeżeli nie będziesz miał dostępu do przeróbki. FMCB nie da się od tak wyczarować, muszisz mieć chip lub swap magić lub inną kartę z FMCB żeby uruchomić instalator. Najlepiej zainstalować FMCB na oryginalnej karcie Sony. To co dostaniesz z Allegro to prawie na 100% podróbki, ale jak już będziesz miał FMCB na chińskiej karcie to łatwo będziesz mógł zainstalować na swojej oryginalnej. Jeśli chodzi o instalacje FMCB na twojej karcie to po pytaj na forum, może ktoś się znajdzie z twojego miasta kto zrobi ci to za free. To jest 5 minut roboty.



(10-02-2018, 17:00)Spokos napisał(a): Skąd pobrać programy o, których wspominacie ESR, OPL i tak dalej?

Google, szukaj a znajdziesz. Można zacząć od The ISO Zone http://www.theisozone.com/ znajdziesz tam też gry. Jeżeli zamówisz kartę z Allegro to prawie na 100% dostaniesz wszystkie możliwe programy, a przynajmniej te najbardziej potrzebne. Jeżeli ktoś z forum będzie ci robił to też poproś żeby wrzucił. Te programy to zwykle pojedyncze pliki w formacie ELF lub foldery. Wszystkie, z wyjątkiem FMCB, działają bez żadnej instalacji i wystarczy je wrzucić na kartę, pendrive lub dysk i uruchomić z menu konsoli lub przez uLaunchELFa (to taki eksplorator plików na PS2, podstawowy program oprócz FMCB który musisz mieć żeby cokolwiek innego zrobić)


(10-02-2018, 17:00)Spokos napisał(a): Sorry za tyle pytań ale jestem w tym zielony

Spoko, ja też zadawałem dużo pytań na początku.


RE: FMCB jakie ma mozżliwości - tomx1989 - 10-02-2018

(10-02-2018, 15:14)Draco napisał(a): FMCB nie działa z dysku.
Działa z dysku(dysk wewnętrzny), tylko przy instalacji trzeba wybrać instalację na dysku, a sam FMCB będzie się różnił jedynie 2 literami w nazwie, bo będzie się nazywał FHDB Wink

Spokos napisał(a):Czy opłaca się kupować gotową kartę z FMCB na allegro czy lepiej samemu zrobić?
Jeżeli masz PS2 FAT z Network Adaptorem i masz możliwość podłączenia dysku do PC, to sam możesz przerobić.


RE: FMCB jakie ma mozżliwości - Draco - 10-02-2018

tomx1989 napisał(a):Jeżeli masz PS2 FAT z Network Adaptorem i masz możliwość podłączenia dysku do PC, to sam możesz przerobić.
Jak w takim wypadku uruchomić instalator?

W sumie to nie wiedziałem że da się na dysku, starej daty jestem "za moich czasów takich fanaberyi nie było" Wink


RE: FMCB jakie ma mozżliwości - tomx1989 - 10-02-2018

Na PC wgrywasz obraz dysku z HDDOSD i w konsoli z browsera masz dostęp do kilku programów w tym uelf którym już można odpalić instalator FMCB Smile


RE: FMCB jakie ma mozżliwości - Spokos - 11-02-2018

Czyli żeby zrobić takie coś jak na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=FcrHOo2dUoU potrzebuje PS2 FAT z network adapterem, nie wystarczy slimka z dyskiem pod usb i fmcb na karcie?


RE: FMCB jakie ma mozżliwości - tomx1989 - 11-02-2018

Jak masz na karcie FMCB to możesz odpalać gry z czego tylko chcesz, różnicą będzie prędkość wczytywania i czasami kompatybilność, cheaty też powinny z każdym nośnikiem działać, a jak nie to sam OPL też obsługuje cheaty.