PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Kalibracja lasera PS2 SLIm - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Sprawy techniczne (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-sprawy-techniczne)
+--- Dział: Sprzęt (https://playstationforum.pl/forum-sprzet)
+--- Wątek: Kalibracja lasera PS2 SLIm (/thread-kalibracja-lasera-ps2-slim)



Kalibracja lasera PS2 SLIm - Polimeryzator - 11-01-2018

Witam. Wczoraj kupiłem w lombardzie PS2 SLIM za 20zł. Wiedziałem że jest coś z nią nie tak ale do końca nie miałem pewności co. Po włączeniu laser w konsoli wydaje charakterystyczne "cykanie". Czy ktoś wie w jaki sposób kalibrować laser w PS2.? Widziałem na YTB że gościu kręcił dwoma śrubkami delikatnie w stronę wskazówek zegara i sprawdzał coś woltomierzem ustawionym na Ohmy, ale nie wiem właśnie o co chodziło z tą wartością Ohm. Ktoś coś ? Pozdrawiam. Smile


RE: Kalibracja lasera PS2 SLIm - Draco - 11-01-2018

Kalibracja nie usunie ci cykania. Laser kalibruje się gdy przestaje ci czytać płyty. Cykanie to dosyć rozległy temat. To może być zachaczająca taśma, brud na prowadnicach lub po prostu normalny dźwięk silnika lasera który wydaje ci się niestandardowy. Poszukaj na YT filmików jak działają te napędy. Jeśli twój brzmi inaczej to możesz rozkręcić konsolę, przeczyścić ją, wyczyścić i nasmarować (specjalnym smarem, nie WD40!) prowadnice.


RE: Kalibracja lasera PS2 SLIm - Polimeryzator - 16-01-2018

Konsola nie czyta płyt CD i DVD. Nie raz w facie naprawiałem (czyściłem soczewkę i smarowałem prowadnicę te zwykłe i tą ślimakową). Ktoś może jeszcze ma jakiś pomysł.? Słyszałem że można w jakiś sposób obniżyć głowicę, to prawda i czy to coś da.? Pozdrawiam. EDIT: DZIĘKUJĘ ZA PRZENIESIENIA POSTA A NIE USUNIECIE Smile. Jest to Slim i te cykanie jest cykliczne. W ogóle nie czyta żadnych płyt nawet z muzyką. A mam kilka PS2 zajechanych i jak nie czytają gier to chociaż muzykę odtwarzają... .


RE: Kalibracja lasera PS2 SLIm - Vebros - 16-01-2018

Wydaje mi się, że po prostu laser padł, i jest do wymiany. Lasery w slimce są dość tanie, w porównaniu do Fatków Smile


RE: Kalibracja lasera PS2 SLIm - tomx1989 - 16-01-2018

(16-01-2018, 18:12)Polimeryzator napisał(a): Słyszałem że można w jakiś sposób obniżyć głowicę, to prawda i czy to coś da.?
Jedynie w fatach tak można, ja tak uratowałem 2/2 konsole Wink Możliwe że ktoś wymienił laser ale nie ściągnął zworki z niego, co warto sprawdzić. Istnieje również możliwość że poprzedni właściciel wymieniał laser, lub wymienił na nie odpowiedni. W takim przypadku należy przeprogramować EEPROM programem PS2LensChanger i wgrać odpowiednie ustawienia(należy pamiętać o zrobieniu kopii obecnych ustawień). Jeżeli to slim model SCPH-7000x to istnieje duże prawdopodobieństwo że sterownik lasera jest już usmażony, chociaż w tym wypadku przeważnie płyta się nie kręci.


RE: Kalibracja lasera PS2 SLIm - Polimeryzator - 19-01-2018

Nie długo zacznę się brać za rozbieranie jej a najprędzej to w niedzielę. Właśnie będę też próbował kalibrować lasery w FATACH bo mam dwa i czytają tylko muzykę. Kalibracja tą zębatką to wysokość głowicy czy kąt padania wiązki z soczewki lasera.? Teraz jestem w pracy na drugiej zmianie i wziąłem konsolę PS2 Slim SCPH-75004. Bo właśnie w niej coś nie kręci płyta. Jest to możliwe że w niej też mógł się upalić ten sterownik.? Pozdrawiam.

EDIT: Właśnie sobie rozkręciłem 75004 i była taśma odpięta od głowicy Smile.


RE: Kalibracja lasera PS2 SLIm - tomx1989 - 19-01-2018

Zębatką lub dwiema zębatkami(w zależności od modelu) regulujesz wysokość i kąt. Odpięta taśma to rzadkość, normalnie nie ma szans na wypięcie, raczej wina ludzka.


RE: Kalibracja lasera PS2 SLIm - Polimeryzator - 25-01-2018

Mam te dwa faty i one maja lasery na dwie zębatki, wiesz może w jaki sposób się to kalibruje, i która zębatka jest od czego.? A tą slimkę naprawiłem, później napiszę co i jak, bo teraz pierwsza zmiana Smile.


RE: Kalibracja lasera PS2 SLIm - tomx1989 - 26-01-2018

Obie zębatki podnoszą lub opuszczają cały mechanizm lasera, jedna z prawej strony, druga z lewej. O ile dobrze pamiętam zębatki kręcą się tylko w jedną stronę, podnosząc mechanizm, kiedy miną najwyższy punkt, mechanizm opuszcza się do najniższego punktu.
Regulacja polega na tym żeby zaczynając od najniższego punktu, podnosić mechanizm kręcąc zębatkami(na początku najlepiej obiema) po ok. 3 ząbki(lub kliknięcia) a następnie odpalać płytę z grą i sprawdzać kiedy płyta odpali. Kiedy już znajdziemy miejsce gdzie płyta odpala, najlepiej zaznaczyć sobie markerem to miejsce.
Następnie kręcimy zębatkami ale już tylko po jednym/dwóch ząbkach i sprawdzamy najlepiej ze stoperem w którym ustawieniu płyta najszybciej się wgra. I tak wygląda cała zabawa, w znalezieniu odpowiedniego ustawienia wysokości i ewentualnie kąta, zmieniając ustawienia tylko jednej z zębatek.
Oczywiście najlepiej to robić z ciągle podłączonym napędem DVD, z płytą włożoną do napędu i przykrytą magnesem(powinno się go dać odczepić z obudowy).