PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Dual Analog - pierwsze wrażenia. - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation (PSone) (https://playstationforum.pl/forum-playstation-psone)
+--- Dział: Sprzęt (https://playstationforum.pl/forum-sprzet--85)
+---- Dział: Testy (https://playstationforum.pl/forum-testy)
+---- Wątek: Dual Analog - pierwsze wrażenia. (/thread-dual-analog-pierwsze-wrazenia)



Dual Analog - pierwsze wrażenia. - Makaveli - 26-01-2016

Stało się.

Nigdy nie przypuszczałem, że do mojej skromnej kolekcji retro-sprzętu trafi biały kruk japońskiego giganta. Na aukcjach widziałem go ze dwa razy, z czego jedna aukcja była oszustwem. Ceny tego ustrojstwa sięgają niebotycznych kwot. Ludzie dosłownie wydrapują sobie oczy na licytacjach tego sprzętu.

Dzień, jak każdy inny. Przeglądam sobie allegro pod kątem konsol, znużony kolejnym dniem pracy. Przeczesuję kolejne strony aukcji, szukając czegoś ciekawego, w okazjonalnej cenie bądź po prostu czegoś, co figuruje na mojej prywatnej liście „must have”. Jest coś ciekawego. Wchodzę na aukcję. Dual Analog. SCPH-1180. Ładny stan. Ściągam na dysk twardy zdjęcia z aukcji. Wyszukuję je w Google Grafika. Nic nie znalazło. Piszę zatem do sprzedawcy - proszę o kilka zdjęć. Zapytałem również o kilka innych, interesujących mnie czynników - standardowa procedura w moim przypadku, gdy rozpytuję sprzedawcę o sprzedawany przedmiot. Dostałem kolejne zdjęcia. Nadal był to Dual Analog (co on się tak upewnia? Pomyślicie. Raz trafiłem na aukcję Dual Analoga, gdzie okazało się, że zdjęcie jest z Grafiki Google, a sprzedawca na moją prośbę przysłał mi zdjęcia zwykłego DualShocka). Wziąłem udział w licytacji. Wygrałem.

Dzisiaj listonosz przyniósł mi paczkę. Otwieram. Dual Analog. Wszystko się zgadza.

[Obrazek: Y6nIowvh.jpg]
[Obrazek: 8AczEEfh.jpg]
[Obrazek: N7b6iKrh.jpg]
[Obrazek: DMMUUZph.jpg]

Pad nie był nawet bardzo brudny. Standardowo jednak rozłożyłem go na części pierwsze i wszystko starannie umyłem.

[Obrazek: mpxNCtKh.jpg]
[Obrazek: ASrd6sHh.jpg]
[Obrazek: cSXragmh.jpg]
[Obrazek: EHMysxoh.jpg]

Na drugim zdjęciu widać ciekawy sposób zablokowania przycisków R2/L2. Są blokowane poprzez wkręcenie w obudowę kolejnego elementu. Zarówno cały element rozpoznający wciśnięcia przycisków R1/L1/R2/L2 zrobiony jest zupełnie inaczej niż w przypadku wszelkich kolejnych DualShocków. Standardową już taśmę drukowaną zastąpiły kabelki w tasiemce. Cały moduł z gumkami również jest inaczej zbudowany - solidniej i lepiej.

[Obrazek: EL2Qnhlh.jpg]

Jak widać, płytka kontrolera została wyprodukowana w... Korei? Na obudowie natomiast widoczny jest standardowy dla Sony wpis „made in Japan”.

[Obrazek: SoAVFk2h.jpg]

Zdejmując gałki analogów stwierdziłem ingerencję któregoś z poprzednich użytkowników kontrolera - ktoś wzmocnił ten element żywicą epoksydową. Nie wiem, po co - gałki nie są połamane, popękane ani wykrzywione. Lewej gałki nie mogłem zdjąć w ogóle - po przechyleniu jej widać, że zastosowano ten sam zabieg, co w widocznej na zdjęciu prawej gałce. Prawdopodobnie żywica zakleiła cały element i zespoliła go z grotem analoga.

Gałki natomiast nie są uszkodzone, nie są wyrobione. Chodzą znakomicie - jest to poziom gładkości podobny, co w DS3/DS4. Nie wiem, dlaczego tak obniżono jakość tego elementu w przypadku DS/DS2. Ciekawostką jest również to, że nie są one gumowane - są twarde i plastikowe. Ich wklęsłość sprawia, że palec leży na gałce pewniej i wygodniej.

Po wykąpaniu kontroler wygląda i działa, jak nowy.

[Obrazek: lgwhhlhh.jpg]
[Obrazek: ne6p6Z5h.jpg]

Ciekawostką są dwa tryby działania analoga. Standardowy analog (czerwone światło) oraz ten legendarny tryb FlightStick (zielone światło). Tryby zmienia się poprzez kolejne wciśnięcia przycisku ANALOG. Sam przycisk jest osadzony bardzo wysoko - wystaje zupełnie tak, jak przyciski SELECT i START.

[Obrazek: 3QGF3ham.jpg]
[Obrazek: CEQXAmLm.jpg]

Na koniec dwa zdjęcia dla porównania rozmiarów Dual Analoga oraz DualShocka w wersji z PSOne.

[Obrazek: UVtxmiCh.jpg]
[Obrazek: yxcsdUth.jpg]

Jak widać, Dual Analog jest padem masywniejszym i o dłuższych uchwytach. Po kilku chwilach trzymania go w rękach celem sprawdzenia poprawności działania na Gran Turismo 2 (jedyna gra, która przyszła mi na myśl z tych, które wykorzystują każdy przycisk na kontrolerze) stwierdziłem, że jest niesamowicie wygodny. Te dwa centymetry więcej w uchwycie sprawiają, że pad leży w dłoni zdecydowanie pewniej i jest bardziej komfortowy.

Co do samych różnic, to oprócz wielkości i wklęsłych gałek analoga, kolejną różnicą jest wielkość przycisków R2/L2 - są one w połowie długości pomiędzy ich wariantem z pierwszego kontrolera a pierwszego DualShocka. Mają również „skrzydełka”, które występowały również w tych przyciskach na padzie Sixaxis.

Sam kontroler nie posiada wibracji. Jest zatem znacznie lżejszy od swojego następcy. Jako ciekawostkę dodam, że posiada on wszelkie punkty lutownicze do obsługi wibracji i po przylutowaniu silniczków wibracje te działają. Ja natomiast planuję zostawić go w takim stanie, w jakim jest teraz.


RE: Dual Analog - pierwsze wrażenia. - Michal_burnout - 26-01-2016

Super zakup, no i cena(podejrzałem) nie kosmiczna Smile Niezły rarytas.


RE: Dual Analog - pierwsze wrażenia. - tomx1989 - 26-01-2016

Makaveli napisał(a):Zdejmując gałki analogów stwierdziłem ingerencję któregoś z poprzednich użytkowników kontrolera - ktoś wzmocnił ten element żywicą epoksydową. Nie wiem, po co - gałki nie są połamane, popękane ani wykrzywione.
Użytkownik wzmocnił, a najprawdopodobniej naprawił tę gałkę. Sam miałem wersję na "cienki bolec" w której mocowanie gałki po prostu odpadło, tak samo ją naprawiłem tylko przy pomocy innego kleju Smile Jest też druga wersja dual analoga która ma mocowania gałek/grzybków tak jak w dualshockach czyli na grubszym plastikowym bolcu. Widocznie pękające mocowania grzybków zdarzały się często skoro to zmienili. Obserwowałem tę aukcję ale niestety o niej zapomniałem, gratuluje dobrej ceny i posiadania świetnego pada Smile