PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Niepełny zekres ruchów prowadnicy lasera lub uszkodzona taśma - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Sprawy techniczne (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-sprawy-techniczne)
+--- Dział: Sprzęt (https://playstationforum.pl/forum-sprzet)
+--- Wątek: Niepełny zekres ruchów prowadnicy lasera lub uszkodzona taśma (/thread-niepelny-zekres-ruchow-prowadnicy-lasera-lub-uszkodzona-ta%C5%9Bma)



Niepełny zekres ruchów prowadnicy lasera lub uszkodzona taśma - tommy_vercetti - 07-09-2014

Witam!

Parę dni temu zakupiłem ps2 slim scph-70010 chipowaną modbo 1.82, problem z nią jest taki, że skuteczność wczytywania gier (oryginalnych i kopii zapasowych) jest dosyć niska. Czasem ta sama gra odpala bez problemu, czasem konsola wyświetla tylko logo PS2 i logo developera/ wydawcy, a czasem nie rusza wcale. Odkryłem kilka rzeczy, które mogą być przyczyną problemu lecz chcę zasięgnąć dod. pomocy od kogoś z większym doświadczeniem w tych sprawach.
Mianowicie:
po wyłączeniu konsoli zauważyłem, że prowadnica nie cofa się do końca, tzn. mogę pchnąć laser palcem o kilka mm do tyłu aż napotkam opór. Czy to normalne, że laser nie cofa się do maksymalnego punktu tylko zostaje lekko blizej środka?
Inna sprawa to taśma lasera, która na początku bardzo rysowała nośnik, odstaje w niektorych momentach powyzej linii lasera. Do tego ktos przede mna probowal chyba to naprawiac, bo tasma jest w kilku miejscach jakby nadlamana, nie ma gladkiej powierzchni tylko jest jakby "pogieta".

Nie wiem co jest dokladnie przyczyna, pozniej postaram sie dorzucic do tematu kilka zdjec lub filmik, ktory bardziej obrazuje problem.
Aha dodam jeszcze, ze czasem kilkukrotny restart konsoli niweluje problem i vice versa: gram w dany tytul jakis czas, potem robie reset i gra ponowni nie odpala.

Czy przyczyna jest fakt, ze podlamana tasma blokuje ruch wsteczny prowadnicy czy moze problem tkwi gdzie indziej?
Dodam jeszcze, ze kopie zapasowe wypalam na plytach dvd+r sl verbatima, programem alkohol 120% z predkoscia x4.


Odp: Niepełny zekres ruchów prowadnicy lasera lub uszkodzona taśma - dragon1493 - 07-09-2014

Na poczatek masz do wymiany tasme lasera, bo bedzie juz zawsze rysowala plyty, po prostu jest juz zuzyta. Nastepnie jak rozbierzesz konsole to odkrec ta metalowa prowadnice od lasera i lekko ja wygnij w dol tak zeby mocniej dotykala do prowadnicy silniczka, laser bez prowadnicy przesun az do silniczka napedu plyty, zaloz prowadnice i cofnij go maksymalnie w tyl, tak zeby prowadnica silniczka lasera sie cofala jak bedziesz laser cofac w tyl, odkrec jeszcze raz prowadnice i tak w polowie znow przykrec i cofnij maksymalnie w tyl, powinno pomoc gdyz mialem tez takie cuda w 75004 z silniczkiem prowadnicy lasera Smile Po prostu silniczek dalej nie cofie w tyl, bo jest w tzw. strefie martwej.

Wysłane z mojego HTC Vision


RE: Niepełny zekres ruchów prowadnicy lasera lub uszkodzona taśma - tommy_vercetti - 07-09-2014

mam dziś wieczorem trochę wolnego czasu, więc postaram się zastosować do instrukcji, jak będę znał efekty to zrobię edit posta i napisze co i jak. pozdro Wink


Odp: Niepełny zekres ruchów prowadnicy lasera lub uszkodzona taśma - dragon1493 - 07-09-2014

Mozesz sie pobawic z tym przesuwaniem prowadnicy i zobaczysz jak efekty, bo nie zawsze wychodzi za pierwszym razem. Metoda przeze mnie sprawdzona takze powinno pomoc, a tasiemke lasera wymien na nowa jak chcesz zeby nie rysowala juz plytek Smile

Wysłane z mojego HTC Vision