PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Jak przywrócić PS2 do stanu fabrycznego - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Sprawy techniczne (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-sprawy-techniczne)
+--- Dział: Tutoriale (https://playstationforum.pl/forum-tutoriale)
+--- Wątek: Jak przywrócić PS2 do stanu fabrycznego (/thread-jak-przywrocic-ps2-do-stanu-fabrycznego)



Jak przywrócić PS2 do stanu fabrycznego - Szymon - 19-08-2013

WITAM!
Czy kupiłeś używaną konsolę? Chcesz wiedzieć, jak przywita Cię "czarnulka" po wyjęciu z pudełka i pierwszym uruchomieniu? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Na początku chciałem powiedzieć, że jeżeli coś źle zrobisz to nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia konsoli (których i tak nie bardzo można dokonać).

Sztuczka polega na wyciągnięcia pamięci EEPROM z konsoli do pliku, zmodyfikowaniu i wgraniu go z powrotem. Nie muszę chyba mówić, że trzeba mieć przerobioną konsolę Wink Do tej przeróbki najlepiej jest mieć FMCB, ew. Swap Magic. Chip też się nada, ale w przypadku podróbek nie wiadomo czy nie będzie się gryzł z programem.

Krok 1. Przygotowanie:
Komputer:
Trzeba pobrać program WinHex (lub jakiś inny do edycji HEX) - Pobierz.
Po pobraniu wypakuj go do jakiegoś folderu i uruchom WinHex.exe.

Konsola:
Na konsoli potrzebne będą tylko:
ulELF - każdy posiadacz przerobionej konsoli powinien go mieć. Ale jeśli nie ma - Pobierz
Lens Changer - Pobierz

Dwa wyżej wymienione znajdziecie w ELF-Packu, który też jest na forum.

Krok 2. Wyciąganie pamięci EEPROM.
Żeby zgrać pamięć EEPROM należy uruchomić program Lens Changer. Po przeczekaniu kilku chwil znikną obrazki i pojawi się menu z wyborem lasera. Nas to nie interesuje - naciskamy R1 a potem START. Gdy wyskoczy komunikat, że wszystko przebiegło pomyślnie, uruchamiamy ulELF i przechodzimy do mc0:/LENSCHANGER/ i stamtąd kopiujemy plik backup.nvm na pendrive (czyli wracamy na początek i wrzucamy do mass:/ ).
Teraz podłączamy pendrive do komputera i kopiujemy plik backup.nvm w bezpieczne miejsce Wink

[Obrazek: 311x7c4.jpg]

Krok 3: Zmiana wartości w pliku.
Teraz nadejszła chwila na pstrąga z grilla, tzn. zrób to, co napiszę poniżej Big Grin:
1. Uruchom WinHex (jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej).
2. Naciśnij przycisk CTRL+O (po prostu Open).
3. Znajdź plik backup.nvm (a najlepiej jego kopię).
4. Pojawi się bardzo dużo literek, cyferek i ogólnie bełkotu. Teraz przyjrzyj się uważnie - jest kolumna "Offset". Przewijaj, aż znajdziesz 00000310 w tej kolumnie.
5. Od tego miejsca kliknij w pierwszą cyfrę, tak jak na obrazku i trzymaj cyfrę 0 aż wyzerujesz wszystkie pozostałe pola.

Tak powinno być (w zaznaczonym polu na czerwono).

[Obrazek: 2rhse9c.jpg]

Krok 4: Zapisz i wgraj plik na kartę.
1. Kliknij u góry na ikonkę dyskietki.
2. Plik, którego zmodyfikowałeś wgraj na pendrive.
3. Za pomocą ulELF przerzuć plik z pendrive do mc0:/LENSCHANGER. Stary plik nadpisz.

Krok OSTATNI: Zaflashuj (wgraj) pamięć EEPROM.
Gdy już wgrałeś plik, najgorsze za tobą Tongue Teraz zostało już tylko uruchomić Lens Changer, nacisnąć L1 i START, przeczekać chwilkę i... koniec!
Ostatnia rzecz, to wyjąć kartę pamięci, żeby sloty na karty były puste.
RESET KONSOLI I...



Efekt pracy.

------
Jeszcze chciałbym nadmienić, że jeżeli podczas wgrywania EEPROM coś pójdzie nie tak (czytaj: wyłączysz konsolę? wyjmiesz pendrive?) wystarczy wgrać go jeszcze raz. Specjalnie dla Was źle wgrywałem EEPROM i po prostu była zła nazwa modelu konsoli, gorzej czytała płyty. Ponowne wgranie naprawiło problem.

Porada: Gdy podczas uruchamiania konsoli będziesz trzymać R1 uruchomisz mc0:/BOOT/BOOT.ELF czym najczęściej jest po prostu program ulELF.


RE: Jak przywrócić PS2 do stanu fabrycznego - habinka - 21-08-2013

dzięki Smile pobawię się Smile


RE: Jak przywrócić PS2 do stanu fabrycznego - Szymon - 21-08-2013

To ja dziękuję, że ktoś skorzysta Big Grin


RE: Jak przywrócić PS2 do stanu fabrycznego - Marylek - 03-03-2014

Witam, ciekawy ten poradnik ale jak dokładnie należy używać funkcji "kopiuj" i "wklej" aby skopiować Backup EEPROMu na pendrive bo próbuję na wszystkie sposoby i mi nie wychodzi.
PS. Już skumałem, w moim przypadku edycja udana lecz mojego problemu nie rozwiązała.


RE: Jak przywrócić PS2 do stanu fabrycznego - cbool1995 - 03-03-2014

(19-08-2013, 16:57)Szymon napisał(a): uruchamiamy ulELF i przechodzimy do mc0:/LENSCHANGER/ i stamtąd kopiujemy plik

Jeśli chodzi Ci właśnie o to? Zaznacz te pliki które znajdują się w tym folderze naciskając --> naciśnij R1 kliknij copy. Teraz wejdź w pendrive i R1 i kliknij "paste"


RE: Jak przywrócić PS2 do stanu fabrycznego - Marylek - 03-03-2014

Opcje Copy oraz Paste są pod klawiszem R1. Poradnik jest naprawdę super, nie napisano tylko czy pendrive musi być pusty lub czy ma być sformatowany na FAT32 lub NTFS... Poprostu brak szczegułów. U mnie wygląda to tak:
http://www.marylek.za.pl/images/11111.jpg
http://www.marylek.za.pl/images/22222.jpg


RE: Jak przywrócić PS2 do stanu fabrycznego - mattek - 03-03-2014

Najeżdżasz na plik i dopiero potem R1?


RE: Jak przywrócić PS2 do stanu fabrycznego - Marylek - 04-03-2014

Dzięki, już poradziłem sobie. EEPROM zmieniony lecz konsola nadal nie żyje (silniczek nie obraca płyty) ale to już raczej będzie w innym temacie na forum. Zastanawiam się tylko czy w tym EEPROMie są jakieś ustawienia także dla silniczka obracającego płytą. Spokojnie dałbym radę edytować je gdybym wiedział co dokładnie mam jeszcze tam zmienić. Przydałby się jakiś wzór całej tabeli czystego EEPROMu z nowiutkiej konsoli PS2 SCPH-77004. Na przykład mój EEPROM nie ma tych literek FF FF FF... powyżej linijki 00000300.