PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Sprawy techniczne (https://playstationforum.pl/forum-playstation-2-ps2-sprawy-techniczne)
+--- Dział: Sprzęt (https://playstationforum.pl/forum-sprzet)
+---- Dział: Testy (https://playstationforum.pl/forum-testy--266)
+---- Wątek: Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja (/thread-saitek-px5000-czyszczenie-renowacja-recenzja)

Strony: 1 2


Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - Simion - 05-01-2013

Już się raz chwaliłem ale zrobię to jeszcze raz ponieważ trafił w moje łapki najlepszy pad jaki został stworzony do PlayStation2 (i chyba nie tylko) - Saitek PX5000.
Jest to już naprawdę ciężki do zdobycia sprzęt gdyż był sprzedawany bardzo krótko w cenie przekraczającej 150zł na dodatek dość dawno temu. Sztuka którą ja znalazłem była dość intensywnie używana i tak naprawdę bałem ją się trochę rozbierać (sporo łoju z potu, itp). Niedawno nadszedł dzień w którym się przemogłem i go otworzyłem. Oczywiście łoju co nie miara, tak samo kurzu i innych nieidentyfikowanych substancji ale zostałem mile zaskoczony. Wszystkie luty są zalane klejem co praktycznie uniemożliwia uszkodzenie przewodów. Niestety jest to także wada. Silników nie da się ściągnąć bez użycia siły więc najlepiej w ogóle ich nie ruszać - pozostaje je rozlutować a tu mamy klej X) .

Właśnie walczę z tym wszystkim i na dniach napisze recenzje z działania (jak niczego nie popsuje). Poniżej wrzucam parę fotek porobionych w trakcie rozkręcania, oraz filmik prezentujący to co wspomniałem wcześniej (niby 640p ale jest w strasznej jakości, dlatego wstrzymuje się ze wszystkimi wideoreckami o których ostatnio pisałem).



[Obrazek: dscf0563co.jpg]
[Obrazek: dscf0566qr.jpg]
[Obrazek: dscf0572zz.jpg]






Na zdjęciu z przyciskami i gałkami widać że guma na jednej z gałek jest dość mocno wyrobiona. Nie jest chropowata i zaczyna się lepić. Myślałem o wstawieniu czegoś takiego by nie zniszczyć ich do końca:
http://www.ebay.pl/itm/150920628325?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_873wt_1209
Wydaje mi się że jest to najciekawsza faktura z dostępnych. Jak wiecie gdzie można znaleźć ciekawsze w podobnej cenie lub tańsze to jestem otwarty na sugestie Smile .


RE: Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - squallpl - 05-01-2013

Gratuluję, że dorwałeś taką zabawkę. Kiedy wspominałeś o tym kiedyś to forum, to przyznam, że się napaliłem na tego pada. Gdzie i za ile go kupiłeś? Długo na niego polowałeś?


RE: Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - Simion - 06-01-2013

Od 6-7 lat się nim interesowałem a ostre poszukiwania zaczęły się 4 lata temu. Wprawdzie był w zeszłym roku na allegro ale 80zł to przesada. Kupiłem go przed świętami za 15zł z przesyłką.


EDIT:
Pad wyczyszczony i przetestowany Smile . Pierwsze wrażenia boskie. Wygodne leży w dłoni i nie jest za ciężki. Wibracje tylko są za mocne (najmocniejsze z jakimi się spotkałem).
Recka będzie na dniach Wink


RE: Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - Draco - 06-01-2013

Patrząc na zdjęcia właśnie chciałem napisać że chyba wibracje są bardzo słabe bo silniczki wyglądają tak niepozornie. Poza tym gratuluje zakupu i czekam na więcej zdjęć i wrażeń z używania tego cacka.


RE: Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - Simion - 16-01-2013

Przepraszam że tyle to trwało, ale mam jeszcze prace inżynierską na głowie :/ . Z tego też względu recenzja pisana jest na szybko.
Niestety także nie przetestowałem go porządnie. Jak odkryje coś więcej napisze.



Saitek kojarzony jest przede wszystkim z wysoką klasą sprzętu gaimingowego, a zwłaszcza z serią Cyborg która nie ma sobie równych.
Swego czasu Saitek wypuścił także kilka urządzeń do PlayStation2, w tym dwa dość niezwykła pady: PX4500 oraz PX5000. Co w nich było takiego niezwykłego? Przede wszystkim rozmiar. Były one bowiem sporo większe od oryginalnych padów nie będąc przy tym cięższe. Jakość wykonania i użytych materiałów dorównywała (jeżeli nie przewyższała) tym z produktów SONY.
Niestety z produktami Saitek po dziś dzień jest pewien problem - cena. Jest to także powodem dlaczego tych urządzeń jest tak mało w Polsce.


Przejdźmy jednak do sedna sprawy - boski Saitek PX5000. Programowalny pad z wyświetlaczem LCD.
[Obrazek: 76074_595512060465605_745248205_n.jpg]
Lecz po co wstawiać do pada wyświetlacz? Okazuje się że akurat w tym przypadku jest bardzo potrzebny. A o tym wszystkim poniżej Wink .



Nowe funkcjonalności

Blokady osi gałek analogowych
Istnieje możliwość zablokowania każdej z gałek tak, aby poruszały się tylko w osi X lub Y. Służą do tego dwa srebrne pierścienie które można obracać. Jest to bardzo rzadka i przydatna funkcja (np w grach samochodowych).

Autofire
Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć czym jest autofire, lecz w tym przypadku jest on na zupełnie innym poziomie niż w innych padach. Użytkownik ma możliwość ustawić tą funkcje na kilka przycisków na raz. Dodatkowo można ustalić częstotliwość naciśnięć na każdy z przycisków z osobna.
Funkcje tą ustawiamy dzięki LCD wybierając najpierw przycisk "Setup" a następnie dzięki prawej gałce wybieramy z menu na wyświetlaczu opcje "Autofire". Tam wciskając dowolny przycisk ustawiamy dla niego czy ma na nim działać autofire oraz z jaką częstotliwością mają pojawiać się naciśnięcia.
Do zatwierdzania wszelkich wyborów w menu pada używamy przycisku "MACRO".

MACRO - sekwencja naciśnięć na życzenie
Jest to chyba najbardziej rewolucyjna i oszukańcza funkcja jaką posiada Saitek PX5000. Użytkownik ma możliwość zapisu sekwencji klawiszy i odwożenia jej w dowolnej chwili. Umożliwia nam to wykonanie niezwykle trudnych kombo w bijatykach, tak jakby znajdowały się one pod jednym klawiszem.
Opcje tą ustawiamy w ten sam sposób co "Autofire".

Profile
Nie przetestowałem niestety jeszcze tego za dobrze, lecz z tego co zauważyłem mamy możliwość zapisu do trzech profili które są bezpośrednio powiązane z funkcjami "Autofire" oraz "Macro". Przykładowo możemy do trzech tóżnych gier ustawić zupełnie inaczej wyżej opisane funkcje.



Inne zmiany

Długość przewodu
Przewód przedłużono i w tym przypadku ma on aż ~315cm.

Rozmiar
Pad jest sporo większy od standardowego SONY. Wydawałoby się że jest to zły ruch, lecz jednocześnie zmodyfikowano trochę jego kształt dzięki czemu leży on bardzo dobrze w dłoni.

Wibracje
W tym przypadku zastosowano standardowe małe silniczki widywane często w zabawkach i innych produkowanych masowo urządzeniach. Dzięki temu wibracje są o wiele mocniejsze. W przypadku uszkodzenia jednego z silniczków nie będzie problemu z zakupem zamienników.



Zdjęcia
[Obrazek: 424117_595512093798935_427509672_n.jpg]
[Obrazek: 321095_595512047132273_240818253_n.jpg]
[Obrazek: 14963_595512247132253_493954508_n.jpg]
[Obrazek: 479716_595512337132244_85712835_n.jpg]



Wady

Niestety otrzymałem używany sprzęt który był dość zdezelowany, dlatego nie mogę obiektywnie wypowiedzieć się co do plusów i minusów pada. Niektóre wady mogły wyniknąć z powodu upływającego czasu lub nieprawidłowej konserwacji sprzętu przez poprzedniego właściciela.
Lecz z tego co zauważyłem oświetlenie wyświetlacza nie włącza się przy konsolach PS2 slim, przy PSX działał normalnie.
Poza tym miałem problem z przyciskami które musiałem dość mocno przyduszać - kciuk bolał po 30 minutach grania X) .
Przy standardowych adapterach USB pad nie jest w ogóle widziany. Niestety nie uświadczymy przyjemności gry tym padem na PC.



Podsumowanie

Saitek PX5000 jest bardzo udanym produktem umacniającym pozycję marki Saitek. Szczerze mówiąc w życiu nie trzymałem w ręku wygodniejszego pada i prawdopodobnie nie będę już używał innego. Niestety lepiej go nie używać przy bijatykach gdyż możemy zostać posądzeni o oszustwo. Brakuje tu opcji rejestrowania użyć "Macro" by mieć twardy dowód na oszustwo lub niewinność użytkownika.








Poza recenzją Wink

Pewnie wielu z was zastanawia się czy dzisiaj jest możliwość zakupu odpowiednika tego pada do konsol nowej generacji (XBOX 360 i PS3). Przypadkiem znalazłem taki produkt Wink .
Firma Wind Fire stworzyła dwa programowalne pady z LCD. Jeden do XBOX-a 360, drugi do PS3. Mamy możliwość ustawiania jego funkcji poprzez menu w padzie lub po podłączeniu jego pod PC poprzez przewód USB oraz użyciu odpowiedniego oprogramowania.
Szczegóły poniżej:
http://uk.codejunkies.com/Products/WildFire-Evo-Controller-for-PS3__EF001068.aspx


RE: Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - Szymon - 20-01-2013

Super sprawa taki pad. Dopóki go nie "obmacam" to nie uwierzę, że jest wygodniejszy od oryginalnego pada XBOX 360.


RE: Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - Simion - 08-02-2013

Nikt nie mówił o padzie Microsoftu Wink . 2x w życiu go trzymałem w ręku więc nie jestem w stanie go porównać.
Oto porównanie wielkości padów:
[Obrazek: 563680_613494805333997_131900754_n.jpg]

Do tej pory grałem na niebieskim logitechu, więc jak widać różnica jest ogromna. Niestety po kilku przegranych potyczkach w CTR wróciłem do niebieskiego maluszka. Naprawdę ciężko się przestawić :/ .


RE: Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - Szymon - 08-02-2013

A powiedz mi, czy dobrze gra się na takim logitechu lub bezprzewodowym? Bo w sumie nie zależy mi na wibracjach, ale zależy mi na czujnikach nacisku.


RE: Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - Simion - 09-02-2013

Bardzo dobrze i szczerze mówiąc są lepiej wykonane od oryginałów. Jest tylko z nimi jeden problem - gałki szybko padają. Trzeba je wtedy przepsikać kontaktem do potencjometrów.
Miałem wszystkie trzy modele bezprzewodowych i problem się zaczął dopiero przy bardzo dynamicznych grach (digimon rumble arena 2). Opóźnienie na padzie bezprzewodowym było odczuwalne.


Zapomniałbym. Wyszedł jeszcze duży pad, czarny mat obity skórą. Użytkownicy skarżą się że jest duży i ciężki. Podejrzewam także że skóra ładnie wchłania pot i łój.


RE: Saitek PX5000 - czyszczenie/renowacja/recenzja - Szymon - 09-02-2013

Aha, czyli lepiej nie kupować bezprzewodowego logitecha do PS2? Te gałki to żaden problem, nie jestem żadnym napalonym graczem, gram trochę w NFS albo Battlefield 2, ale gałek to przecież nie zarżnę Big Grin Martwię się o to opóźnienie, mam myszkę Logitecha bezprzewodową i w niej opóźnienia nie ma żadnego. Sad