PlayStation Forum - PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (http://www.playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 2 (PS2) - Sprawy techniczne (http://www.playstationforum.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Tutoriale (http://www.playstationforum.pl/forum-73.html)
+--- Wątek: Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB (/thread-20439.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - Draco - 08-09-2011

Jako że zostałem poinformowany że jest spore zapotrzebowanie na taki tutorial mam przyjemność zaprezentować temat z którego każdy krok po kroku będzie mógł dowiedzieć jak przy użyciu FMCB uruchomić kopie zapasowe gier z Playstation 1 na Playstation 2

Oczywiście mając FMCB możemy uruchamiać gry z PS1 nagrane na CD. Jest z tym trochę więcej zachodu niż z grami z PS2 ale da się.

Do uruchomienia kopii z PS1 potrzebne nam będzie:

- karta z FMCB
- program PSXLAUNCHER.ELF
- oryginalna gra z PSX z regionu w którym mamy konsolę
- kopia oryginalnej gry lub import (region dowolny)
- trochę taśmy, chusteczek lub co tam jeszcze chcemy użyć zamiast blokad od Swapa

1. Blokujemy wszystkie 3 czujniki otwarcia klapy w konsoli. Jak to zrobić? Poszukaj na YouTube, jest tam wiele filmików instruktażowych jak przy pomocy taśmy i chusteczek oszukać czujniki (nie używaj kleju!).
2. Kopiujemy program PSXLAUNCHER.ELF na kartę pamięci (program na pendriva, z pendriva uLaunchELFem na kartę).
3. W konfiguracji FMCB przypisujemy PSXLAUNCHER.ELF pod któryś z przycisków w padzie (radze nie przypisywać programu do L3 i R3, ja przypisałem do L1).
4. Nagrywamy grę z PS1 na dobrą płytę CD programem Alcohol 120% z profilem nagrywania dla Playstation (z tego co się dowiedziałem "dobrymi płytami" CD są Verbatim CD-R z AZO, można także użyć Sony).

W tym momencie PS2 jest gotowa do uruchamiania kopii z PS1. Jak uruchamiamy gry? Nic prostszego

1. Do wyłączonej konsoli wkładasz oryginalną grę z PS1 (każda płyta da radę jednak nie na każdej płycie wszystkie gry będą działały, decydującym elementem jest tu rozmiar TOC o którym napisze na dole w FAQ, póki co wystarczy Ci widzieć że TOC musi być jak największy) Jeżeli nie chcesz się bawić w szukaniem gier z odpowiednim TOC, zjedź na dół tego posta i przeczytaj o nowym sposobie z zastosowaniem płyty Breaker Pro
2. Wciskasz i trzymasz na padzie klawisz który przypisałeś do PSXLAUNCHERa i włączasz konsolę.
3. Puszczasz klawisz dopiero jak na ekranie pojawią się wyłącznie białe napisy na czarnym tle z instrukcją obsługi PSXLAUNCHERa
4. Gdy płyta przestanie się kręcić wyjmujesz ją
5. Wkładasz kopie
6. Wciskasz X na padzie, po chwili płyta ruszy i gra zostanie wczytana. Możesz grać.

FAQ:
1.Czy muszę patchować gry z PS1?
Nie! Aby tym sposobem uruchomić gry z PS1 nie musisz ich patchować.
2.Czym jest TOC?
TOC czyli Table of Content jest odpowiednikiem dyskowej tablicy partycji dla płyt CD. W skrócie jest to informacja zapisywana w obszarze początkowym płyty informująca czytnik o wielkości i ilości danych na płycie.
3.Czemu TOC jest tak ważny?
PSXLAUNCHER pozwala konsoli na zaczytanie TOC z oryginalnej płyty, a później odczyt danych z kopii zapasowej dlatego oryginalna płyta powinna pojemnościowo być taka sama lub większa od kopii zapasowej którą chcemy uruchomić. Nie jest to już tak ważne, patrz niżej
4.Skąd mam wziąć gry z dużym TOC?
Podobno największą grą wydaną na PS1 jest Twisted Metal 4 PAL (TOC podobno 78:XX:XX), moim zdaniem dobrym rozwiązaniem są płyty z demami z gazet gdzie próbowano upchnąć jak największą ilość gier. Mimo tych wskazówek nie jestem w stanie podać konkretnego tytuły na którym odpalą wszystkie gry. Trzeba próbować metodą prób i błędów. Z czasem postaram się znaleźć w swojej kolekcji gier na PS1 grę o największym TOC i podać tu jej tytuł, może to nie będzie pewniak ale zawsze dobry start. Możesz też skorzystać ze sposobu zamieszczonego na dole tego postu
5.Z jakich gier Ty korzystałeś uruchamiając kopie?
V-rally 2, Gran Turismo 2 Arcade Disc, Barbie Detective, do gier z dużym TOC używałem płyty Breaker Pro, więcej info niżej
6.Gra nie chce zapisać stanu gry na karcie, co mam zrobić?
Prawdopodobnie używasz karty od PS2. Gry z PS1 mogą zapisywać stan gry tylko na kartach od PS1, najlepiej żeby były to oryginalne karty. PS2 gorzej radzi sobie z podróbkami kart niż PS1. Sam jestem właścicielem nieoryginalnej karty która pod moim PSOne działa bez problemowo natomiast PS2 jej nie widzi.
7.Gra którą uruchomiłem prosi mnie o włożenie karty pamięci w SLOT 1 ale nie mogę tego zrobić ponieważ jest tam włożona karta z FMCB!
Po uruchomieniu gry możesz śmiało wyjąć kartę z FMCB i zastąpić ją kartą od PS1. Zarówno FMCB jak i PSXLAUNCHER jest Ci potrzebny jedynie do uruchomienia gry.

Jeżeli ktoś będzie miał jakikolwiek problem z uruchomieniem gier z PS1 na PS2 śmiało może pisać w tym temacie, w ramach możliwości postaram się pomóc.

Lista gier w których sprawdziłem ich wielkość (TOC), podaję tylko gry mające ponad 70 minut, oczywiście wartości podane są w minutach:

-Tony Hawk's Pro Skater 2 (SLES 02908) - 70:41
-Grand Theft Auto (SLES 00032) - 70:48

BARDZO WAŻNE NOWE INFORMACJE

Tutorial pisałem na podstawie testów tutoriali anglojęzycznych, nie było w nich jednak wzmianki o dość mało popularnym programie o nazwie Breaker Pro. Jest to obraz płyty który nagrywamy na CD-R i wkładamy pomiędzy oryginalną płytę, a płytę z kopią. Wtedy kolejność wygląda tak:

1. Do wyłączonej konsoli wkładasz oryginalną grę z PS1 (może też być Demo Disc)
2. Wciskasz i trzymasz na padzie klawisz który przypisałeś do PSXLAUNCHERa i włączasz konsolę.
3. Puszczasz klawisz dopiero jak na ekranie pojawią się wyłącznie białe napisy na czarnym tle z instrukcją obsługi PSXLAUNCHERa
4. Gdy płyta przestanie się kręcić wyjmujesz ją
5. Wkładasz płytę z Breakerem Pro
6. Wciskasz X i czekasz aż załaduje się menu Breakera Pro
7. Po załadowaniu menu wciskasz X na pozycji "Start Game"
8. Gdy płyta znów przestanie się kręcić wyjmujesz ją.
9. Wkładasz kopię
10. Wciskasz X na padzie, po chwili płyta ruszy i gra zostanie wczytana.

Ta metoda ZNOSI OGRANICZENIA TOC!, oznacza to, że już nie potrzebujesz płyty z dużym TOC, wystarczy jakaś mała oryginalna płytka i każda gra zostanie uruchomiona. Tym sposobem, przy użyciu małego Demo Disc'a (około 38 minut) uruchomiłem: Vagrant Story, Twisted Metal 4 i Silent Hill PL.

Skąd pobrać Breaker'a Pro 1.11 ? Linki poniżej

PROSZĘ ZGŁASZAĆ NIEDZIAŁAJĄCE LINKI NA PW

http://www.mediafire.com/?zaaqvy0j5e8znf4
http://download.hellshare.pl/bp1-1-zip/8813325/
http://ul.to/hpvqu5wt
http://turbobit.net/drt759l2wh54.html
http://www.fastshare.cz/1639731/bp1.1.zip
http://www31.zippyshare.com/v/51409066/file.html
http://www.putlocker.com/file/E646C118F992BED6
http://www.filedropper.com/bp11
http://netload.in/dateiYX7tixMOX4/BP1.1.zip.htm

Sposób w skrócie opisany tutaj./ Kratos


RE: Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - Kraszu - 08-09-2011

Bardzo dobry tutorial. Metodą prób i błędów do zrealizowania dla laika. Mnie się zapewne niedługo przyda, bo chcę skończyć pewną gierkę z szaraka, a ten niestety zaczyna szwankować.

Nie dodawałem jednak nigdy żadnych programów do swojej karty, więc nie wiem czy wykonam to poprawnie-kwestia poruszania się po menu FMCB i wklejenia PSXLAUNCHER.ELF w odpowiednie miejsce.

"W konfiguracji FMCB przypisujemy PSXLAUNCHER.ELF pod ktoryś z przycisków w padzie" - to też może być lekki problem - ale do ogarnięciaSmile


RE: Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - Draco - 08-09-2011

Dzięki Kratos za poprawki. Tak czułem że będą literówki. Tutorial robiłem w pracy, a tam mam angielskie przeglądarki które nie poprawiają mi pisowni tak jak na domowym komputerze. Miałem zamiar to poprawić w domu ale skoro byłeś pierwszy to jeszcze raz dzięki.


RE: Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - Kratos - 17-10-2011

Kurde, coś mi nie idzie. Możliwe, że do tego bootowania mam za mały TOC? Mam płytkę z demami PS1 i waży 560 MB. Kopie mam również PAL i niestety po odpaleniu programu PSXLauncher gry się nie odpalają. Niby coś tam cicho płytka chodzi, ale mogę czekać w nieskończoność, a gra się i tak nie uruchamia. Zresztą powinna raczej od razu zaskoczyć, a czekałem nawet 5 minut i nic.
RE: Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - Draco - 17-10-2011

Za mały TOC, chociaż do tego nie jestem pewny. Spróbuj najpierw odpalić gry ultralekkie np taki Crash Bandicoot 3 waży chyba około 300MB więc od tego warto zacząć.


RE: Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - Kratos - 17-10-2011

No akurat między innymi na tej grze sprawdzałem. Płytki Verbatimy oczywiście. Nagrywałem prędkością x8, a nawet x24. Kilka płytek poszło się kochać i nic, cały czas to samo.
Dobra postanowiłem jeszcze dać sobie i grom z PSX jedną szansę ;D Jaką dokładnie prędkością nagrywać te gry? Jaką polecacie do gier z PSX na PS2? Alcohola w wersji komputerowej nie lubię, więc nagrywam ImgBurnem. Nie sądzę, żeby była jakaś różnica, bo gry PS2 na DVD śmigają aż miło.


RE: Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - GENERiC - 29-10-2011

Też palę ImgBurnem. Prędkość dla gier zarówno na PS1 i PS2 to u mnie 8x. Zazwyczaj jeżeli nagrywarka w dobrym stanie i płyty tez to jest nawet zalecane taka prędkością nagrywać. ;]


RE: Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - ashin - 29-10-2011

Ja mam takie pytanie, gdybym przerobił obraz płyty gry z ps1 i przerobił go na płytę DVD działałyby one bez niepotrzebnego kombinowania po spatchowaniu ESR?


RE: Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - Kratos - 29-10-2011

Nagrałem prędkością x8 na Verbatima CD ImgBurnem i w końcu ruszyło! U mnie był taki problem, że przy grze miałem pliki bin/cue i zawsze nagrywało mi tylko cue, a po nagraniu na płycie nic nie było. Pomogło usunięcie pliku cue w ogóle i nagranie już samego bin.

Warto tez pamiętać, że kopia ma być z tego samego regionu co oryginał, którego używacie do podmianki. No i rozmiar, wielkość danych na oryginale powinna być wyższa niż kopii, inaczej nie pójdzie. Później postaram się poszukać listę gier na PS1 z wykazem ile dana gra zajmuje na płycie.

O tu nieco znalazłem:

http://www.epforums.org/showthread.php?36767-Playstation-TOC-plus-LBA-plus-CDMage-checks-list


(29-10-2011, 13:54)ashin napisał(a): Ja mam takie pytanie, gdybym przerobił obraz płyty gry z ps1 i przerobił go na płytę DVD działałyby one bez niepotrzebnego kombinowania po spatchowaniu ESR?

Niestety nie działałyby.RE: Uruchamianie gier z PS1 na PS2 z przy użyciu FMCB - Kraszu - 18-11-2011

Widzę, że Kratosowi się udało. Wobec tego moje pytanko. Załatwiłeś sobie "profesjonalne" zatyczki czujników czy ogarnąłeś samoróbki? Chętnie sam bym sobie zrobił, ale nie wiem jaka jest skuteczność i praktyczność takiej prowizorki.