PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum
Mass Effect 2 - Wersja do druku

+- PlayStation Forum - PS5, PS4, PS3, PS2, PSone, PSP, PS Vita Forum (https://playstationforum.pl)
+-- Dział: PlayStation 3 (PS3) (https://playstationforum.pl/forum-playstation-3-ps3)
+--- Dział: Gry (https://playstationforum.pl/forum-gry--101)
+--- Wątek: Mass Effect 2 (/thread-mass-effect-2)



Mass Effect 2 - Kratos - 12-05-2011

Cytat:BioWare Corporation ( producent )
Electronic Arts Inc. ( wydawca )
Electronic Arts Polska ( dystrybutor PL )
cRPG / gry akcji
18 stycznia 2011 ( światowa data premiery )
21 stycznia 2011 ( data wydania w Polsce )
21 stycznia 2011 ( Europejska data premiery ) (PAL)
18 stycznia 2011 ( data premiery w USA ) (NTSC)
tryb gry: single player nośnik: 1 BD
wymagania wiekowe: 18+ cena w dniu premiery: 229,90 zł


Mass Effect 2 jest oficjalną kontynuacją wydanej w 2007 roku hitowej gry role-playing. Za przygotowanie sequela ponownie odpowiedzialne jest studio BioWare, czyli twórcy Dragon Age’a, Baldur’s Gate’a, Knights of the Old Republic czy Jade Empire.

Opisywana produkcja przenosi nas w odległą przyszłość, oferując możliwość eksploracji galaktyki zamieszkiwanej przez wiele inteligentnych ras. Akcja kontynuacji rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach z pierwszej części serii, a więc w roku 2185. Po raz kolejny wcielamy się w postać komandora Sheparda, który po pomyślnym odparciu inwazji Żniwiarzy musi stawić czoła nowemu niebezpieczeństwu. Okazuje się mianowicie, że z obrzeży wszechświata stopniowo znikają ludzkie kolonie. Główna postać zmuszona zostaje do sprzymierzenia się z bezwzględną organizacją Cerberus i wyrusza na samobójczą misję celem zbadania przyczyn utraty wspomnianych planet.

Grę możemy rozpocząć na dwa sposoby, a mianowicie od utworzenia zupełnie nowego bohatera lub od załadowania zapisanego stanu gry z pierwszego Mass Effecta. W tym drugim przypadku możemy liczyć nie tylko na zachowanie odblokowanych cech postaci, ale również na przeniesienie do nowego uniwersum informacji na temat wszystkich podjętych wcześniej decyzji. To z kolei może mieć znaczący wpływ na przebieg rozgrywki. Dla przykładu, osobnik, któremu poprzednio udzieliliśmy pomocy, może się nam teraz próbować jakoś odwdzięczyć. Główna postać nie jest zmuszona do badania świata gry w pojedynkę, gdyż wzorem pierwszej części możemy dowodzić maksymalnie trzyoosobową drużyną, dobierając sobie pomocników w zależności od upodobań, klasy, umiejętności czy charakterystyki wykonywanej aktualnie misji. W Mass Effect 2 przewodzimy zarówno osobistościom znanym fanom serii (m.in. Tali'Zorah), jak i zupełnie nowym postaciom (m.in. Samara i Thane).

W opisywanym sequelu jeszcze większy nacisk położono na konieczność staczania efektownych walk. Do naszej dyspozycji tym razem oddano około dwudziestu klas broni, jak również wiele interesujących mocy biotycznych, których umiejętny dobór pozwala na odnoszenie kolejnych zwycięstw. W stosunku do pierwszej części poprawiono systemy odpowiedzialne za celowanie i wydawanie poleceń członkom drużyny, jak również dodano bardziej rozbudowany mechanizm zadawania obrażeń (możliwość pozbawiania wroga kończyn, okaleczania go czy oślepiania strzałem w głowę). Rozgrywka nie opiera się jednak wyłącznie na walce, gdyż usprawnień doczekały się także liczne rozmowy z postaciami niezależnymi. Umiejętny dobór kwestii dialogowych w połączeniu ze skorzystaniem z osobistego uroku czy funkcji zastraszenia może teraz doprowadzić do jeszcze ciekawszych rozwiązań.

Do przemieszczania się pomiędzy głównymi lokacjami nadal używamy statku kosmicznego, wybierając kolejne miejsca docelowe bezpośrednio z mapy galaktyki. W dalszym ciągu możliwe jest badanie mniej ważnych planet w poszukiwaniu ciekawych znalezisk czy minerałów, choć producent znacznie urozmaicił wachlarz dostępnych misji pobocznych. Spowodowało to, że nie ograniczają się one już praktycznie wyłącznie do konieczności eliminacji wrogich istot.

Oprawa wizualna Mass Effect 2 została utrzyma w podobnym stylu graficznym do pierwszej części serii, prezentując również zbliżony poziom wykonania. W trakcie swojej przygody odwiedzamy planety o zróżnicowanej architekturze czy nietypowej faunie i florze. Wydarzenia nadal obserwowane są z perspektywy trzeciej osoby.


Zapraszam do dyskusji o grze.


RE: Mass Effect 2 - Samyeu - 22-05-2011

Gra wręcz świetna!! Wybitna! Mistrzowie RPGów, z Bioware pokazują właśnie w tej serii całą swoją klasę (DA jest słabe, jak na BW). Świetna fabuła, wierzcie, że wręcz kinowe dialogi, które aż chce się oglądać i słuchać. Każdy z bohaterów ma swoją przeszłość, swój charakter, a nawet swoją przyszłość. Grę kocham za jej złożoność. Wszystkie drobne wybory fabularne, to czy graczowi chce, czy się nie chce calakować... w ostatniej misji gracz jest z tego rozliczany. I to jest piękne! Absolutne dla mnie 10/10


RE: Mass Effect 2 - piotros - 05-11-2015

W przerwie od Destiny, chwilę się zastanawiałem co odpalić i co ograć... Ostatnio kończyłem część pierwszą, więc postanowiłem kontynuować wątek ME w kolejnej części. Wczorajsze wprowadzenie do ME2 wywróciło świat do góry nogami, a może nie wywróciło, tylko raczej przywróciło... Smile Ciekawe co będzie dalej...


RE: Mass Effect 2 - MrWahacz - 05-11-2015

Później jest niemniej ciekawie Smile Dla mnie Mass Effect 2 to najlepsza część z całej trylogii i ogromny postęp pod względem mechaniki walki względem jedynki. Teraz przechodzę 1 i 2 po sobie i dopiero w takich sytuacjach się to widzi - jak nieintuicyjny był ME1 i jak łatwiej strzela się w ME2.

Ale to i tak nic w porównaniu z klimatem, który oferuje ta gra - dla fanów science fiction coś naprawdę wyjątkowego. Szkoda, że reedycja nie pojawiła się na PS4 Sad


RE: Mass Effect 2 - Spaidi - 05-11-2015

Ja nie gralem w jedynke, takze nie zainstalowalem nawet dwojki z Plusa. Zamierzam cala trylogie ograc na X360, gdyz wszystkie sa po Polsku Smile
Na playstation jestesmy zmuszeni grac po ENG. A dla mnie to troche za trudna fabula, dialogi itd bym wszystko zalapal jak nalezy.


RE: Mass Effect 2 - piotros - 06-11-2015

Wczoraj znowu pograłem i różnicę pomiędzy ME1 a 2 czuć... graficznie, technologicznie no i jakoś tak mniej rzeczy do obsługiwania... fabuła znowu wciąga... Smile Dobrze, że grałem niedawno w jedynkę, to łatwo było mi odpowiadać na pytania, które mi zadawano... Smile


RE: Mass Effect 2 - GRYzonie - 31-10-2016

Wspomnienie rewelacyjnej części 1 i 2:





Niedługo pojawi się ostatni odcinek dot. trójeczki (przez wielu znienawidzonej Wink )


RE: Mass Effect 2 - piotros - 29-11-2016

Po roku od rozpoczęcia grania dzisiaj ujrzałem napisy końcowe, ale cóż to była za gra! Dawno nie grałem w tak przyjemne zadania poboczne oraz historię, która mnie tak wciągnęła, że nie chciało mi się odchodzić od konsoli.
Zacząłem się zastanawiać czy nie zacząć od razu grać w kolejną część, ale na pewno tak nie zrobię, bo wcześniejsze takie praktyki kończyły się, że nie prędko kończyłem kolejną część.
Po ukończeniu ostatnio Dragon Age i teraz ME widzę dużo podobieństwa. Mamy "prawie" to samo koło wyborów, listę zadań, tylko historia zupełnie inna Smile
Ukończenie całej gry zajęło mi 65g 2m. W tym czasie zrobiłem wszystkie zadania główne i prawie wszystkie poboczne. Jedno mi się zacięło i nie byłem w stanie go skończyć.